Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

radektejkal

Myslím, že každý z nás měl v životě období - tipoval bych to mezi 18 - 24 rokem -, kdy obdivoval vlámské malířství 15. až 17. století. Já jsem měl dokonce možnost pomáhat při tisku barevných reprodukcí Jana van Eycka. Všichni ti Eyckové, Weydenové či Vermeerové byli, a třeba i jsou, určitým estetickým standardem oné doby, určitého věku lidstva a každého člověka. A takový je i film "Dívka s perlovou náušnicí". Nenechme se však mýlit estetickým povrchem; bouře pod ním - a slupkou sociálních konvencí - je jako vždy a všude - přírodou nezpoutaná. ()

Anglie

Jedna hvězdička za roli a zahrání mecenáše van Ruijvena, druhá za přesvědčivé historické ztvárnění doby. Johansson prokazuje, že na velké role prostě nemá, ale to vím už od Ztraceno v překladu (sledovat hodinu a půl neustále jeden výraz je vážně o duševní zdraví, zvlášť, když téměř nesleze z plátna - Griet tedy moc emocí nepobrala) a zbytek filmu se také nějak moc nepovedl. Postavy jsou takové klišovité - nepřející služka, žárlivá manželka, sympatický pomocník řezníka(vůbec jsem nepochopil, proč tam tahle postava byla - holt se Griet do někoho zamilovat musela)... Suma sumárum, pokud chcete jít na nějaký pěkný historický film, tohle vynechte. Nestojí za váš čas a peníze. ()

Fanucci

Nádherná kamera...co záběr to perla. A scéna, v které Scarlett Johansson ustrne v pozici Dívky s perlou a kamera se za zvuku vážné hudby přibližuje, je skutečně úžasná. Skvělý film. A výtečné herecké výkony Firtha a Scarlett. Jednoznačně 5 hvězdiček... ()

Petrasuvicka

Námět by nebyl špatný, ovšem... Scarlett celý film naivně čumí (vlastně všichni tam neskutečným způsobem čumí přes 90 minut) s pootevřenou pusou, každý pohyb jí trvá věčnost a navíc představuje jakýsi sexsymbol, o který se tam všichni chlapi "perou". Naivní důvěřivá husička, která sice vůbec neumí číst, ale dokonale rozumí obrazům a tak nějak neví, co vlastně chce. O co šlo malířově svinské dcerušce zůstalo rovněž záhadou. Hodina a půl utahané nudy, která nám neřekla mnoho, a z níž jsme ze samé nudy udělaly satirickou alternativu "Blbka a řezník" ()

MartinNDL

"Painting is the practice of applying paint, pigment, color or other medium to a surface (support base). The application of the medium is commonly applied to the base with a brush but other objects may be used." Takhle zní definice malování obrazu od tetičky Wiki. Dívce s perlou se vytýká nedějovost, nevýraznost, nulový posun v čemkoli. Ale není právě ten jediný výraz Scarlett zasazený do specifického prostředí záměrem? Peter Webber nenatočil film o Johannesi Vermeerovi, ani o tom, jak maluje. On vzal jeho obrazy jako předlohu a znovu je namaloval. Všechny do jednoho krásného celistvého díla. Fantastickou vlastností mistrovských děl velkých realistických malířů je paradox, že jejich obrazy zachycují skutečnost věrněji než by to dokázala sebelepší fotografie. Fotografie je pausnutá realita a následný print screen. Jenže takto pouze redukujeme celek a skutečnost do jediného mrtvého záběru, který sice může být téměř perfektní, ale stále jde o sex s replikou ženy, androidkou (která může být věrnou kopií dívek snů). Vermeerovy obrazy neztrácejí dynamiku, život, který zachycují, v nich pokračuje. Postavy jsou stále živé, cítí, milují, pracují, myslí. Když se podíváte na Dívku s perlou (obraz), sedí ta slečna najednou ve stejné místnosti, mluvíte s ní, líbáte ji, svlékáte ji, dostáváte facku, souložíte. I přes detail, že se 350 let nepohnula. Když se díváte na Dívku s perlou (film), díváte se na tvorbu obrazu (maluje Peter Webber se svým kameramanem). Sledujete míchání barev a pozvolné nanášení jednotlivých vrstev na sebe. Díky Vermeerově dokonalosti je tento film skvělý, krásný, ale zároveň ho to sráží a ubližuje mu. ()

Martin741

Sice nadpriemerny film o maliarovi a jeho sluzke /krasna Scarlett Johansson/ s dokonca nejakou atmosferou, ale obsahovo je uplne prazdny a nema co ponuknut. Johansson vsak milujem ako herecku : 70 % ()

bogomira

Naprosto nádhernej film. Každej záběr je pohyblivej Vermeerův obraz, hra se světlem je od něj perfektně okoukaná. Do toho přenádherná hudba s krásným ústředním motivem. Nemůžu ani souhlasit s názorem, že děj je prázdnej. Je pravda, že nic nevybuchuje a po zuby ozbrojenej vymaštěnec nevyprazdňuje zásobník ve skoku plavmo. Děj se odehrává uvnitř postav a musíte si ho najít a chtít porozumět. Budete odměněni. ()

Aelita

Vermeer tento film nepotřebuje. Zato film potřeboval Scarlett Johansson. ___ Vizuální stránka filmu jednoznačně převažuje nad jeho fabulí, která sice pohrává s otázkou vztahu k umění a symbolikou erotiky, ale ve skutečnosti je o ztvárnění ztráty panenství výměnou za nesmrtelnost. Hm, pořád to zní symbolicky. ()

Streeper

Skvělý herci, kostýmy a atmosféra, ale příběh by chtěl vylepšit. Vlastně tam o nic nejde. Prostě příběh pluje a pak dopluje. Nic mezitím se nestalo. Není tam nic, co by překvapilo. ()

Wormboy

Dievca s perlou je filmom o pribehu v pozadi jedneho obrazu a treba povedat, ze filmom natocenym velmi pekne. Pekne obrazky, poznatok ako sa miesaju a natieraju vrstvy farieb na platno a pekna hudba je to hlavne, co tento film ponuka. Treba vsak povedat, ze okrem spominaneho toho zas nie je az tak vela. Dej je strohy, postavy ploche a minuty ubiehaju pomaly. Vzhladom na to, ze snimok ma len 90 minut sa to pri sledovani malebnej krajiny a scen, pri ktorych alebo na pozadi ktorych obraz vznika, sa to vydrzat da :) ()

danecek24

61. Zlatý Glóbus za rok 2003 - nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Scarlett Johansson, Nejlepší hudba - Alexandre Desplat ()

pakobylka

Takový čistý, upřímný a pokorný příběh ... jeden z těch, které se MOHLY stát. Jeho nálada i kompozice (pokud se to dá říct o filmu) se podobají obrazům Johannese Vermeera. ()

pufina

Johnasson a Firth jako vynikající hlavní postavy, strhující výkony. Nádherná atmosféra, brilantně vykreslené postavy (i obrazy), ale i hudba Desplata. Takové filmy umí nejlíp v Británii a já nemám nic, co bych vytkla. I při tak docela jednoduchém příběhu to pro mě byla fascinující podívaná. ()

dr.fish

Asi nejhezčí je na filmu obraz. Všechno vypadá jako na těch plátnech starých mistrů. Práce se světlem výtečná. Konečně někdo, kdo točí historické filmy, pochopil, že v té době nebyla elektrika, a když byl večer, byla tma. Světla je tudíž ve filmu méně, než jsme zvyklí. Dějově a herecky řekl bych vcelku průměr, i když vytknout se moc nedá. Jen je to takové nemastné neslané. Příjemná oddychovka....70% ()

blitzer

Navzdory tomu, že film nevypráví téměř žádný příběh, jsem se při jeho sledování ani chvilku nenudil. Dokáže totiž diváka pohltit neobyčejnou atmosférou, která má dva rozměry. Tím prvním je tak trochu tajemná ústřední postava plaché služebné pracující v domě ještě tajemnějšího malíře. Líbilo se mi vykreslení jejich platonicky intimního vztahu, který je spíše jen tušen, a přesto, nebo právě proto, vytváří v domě dusno. Sympatická mi byla postava (na první pohled nesympatické) malířovy tchýně, která pragmaticky postavila potřebu zachování finanční stability rodiny nad rozmary své zhýčkané dcery. Druhým momentem, který vykresloval atmosféru snímku, bylo úžasné vyobrazení života v holandském městě 17. století. Ať už šlo o nádherné dobové kostýmy, převozníky na loďkách, dění na trhu, nebo třeba obyčejné praní špinavého prádla. Zejména při této scéně jsem si uvědomil, jak měli lidé dřív všechno o hodně složitější, čímž museli mít daleko méně času. A my si přitom často stěžujeme, že je dnešní doba uspěchaná a nemáme na nic čas. Za zmínku stojí ještě výrazná hudba, která dokreslovala lehce potemnělou náladu celého filmu. ()

andrii

Citlivý, zadumaný, prchlivý. Nadaný, tichý, charismatický Colin Firth, který duši svého malíře vyšperkoval jemnými mystickými tahy a povznesl ji do výšin letmě cenných, nedostižně ryzích svůdností. Malířova schovanka, křehká "sněženka," chápavá múza Scarlett Johansson ve vizuálně chvějivém, komorně éterickém příběhu o niterném souznění mlčenlivého vyznání, atmosferické malbě v království nebeském, vůli harmonie, o tom vzácném bušení tvůrčího zanícení, poezii uměleckého sdělení, třepotajícím střetávání a zachycení enigma oné umělecké procítěnosti. Poeticky lyrický valčík o dotecích posvátných, zasněných, něžných, cudně nevinných, inspirativně zranitelných. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)