Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

jefff

Řemeslně takřka dokonalý film. Herecky, režijně i scénáristicky, nemluvě o oslnivé hudbě a ještě působivějších hereckých výkonech. Nedoceněný klenot. ()

vincent

Príjemný film, pri ktorom máte pocit akoby ste sa pozerali na maľované obrazy, ktoré ožili (uhol kamery a filtre). Snímok sa nerozvíja ani tak horizontálne ako vertikálne. Film stojí na hercoch, ktorí hrajú viac telom a tvárou ako slovami. Preto si musíte všímať každý ich pohyb či gesto. Veľmi príjemná je aj hudobná zložka a to aj napriek tomu, že sa tam skoro stále opakuje jeden leitmotív. Nie je dôležité, či príbeh, ktorý film opisuje sa naozaj stal alebo nie. Dôležité je to, že režisér tento príbeh zobral a skombinoval ho s veľmi kvalitnou formálnou zložkou, pričom vytvoril veľmi kvalitný film. ()

ArdathBay

Hodinu a půl jsem strávil v 17. století. Překrásná záležitost pro estéty a milovníky starých obrazů. Barvy jsou OPRAVDU nádherné, oblečení a nábytek, prostě vše na Vás dýchá dobovou atmosférou. A Kamera (to velké písmeno není překlep) to vše podtrhuje - světlo, stín, nasvícení předmětů i scény. Scarlett Johansson mi více než po hodině ukázala to, co měla celou dobu zahaleno ( Vy prasáci, přesně vím na co myslíte) a já byl u vytržení - no prostě nádhera. Chemie mezi Vermeerem a Griet je plná vnitřního napětí a funguje dokonale ! Všichni herci jsou velmi dobře vybrání, zvláště pak Vermeerova manželka ( její obličej i hlas plný zloby je precizně odpudivý ). Desplatova hudba je třešničkou na tomto zákusku, který ještě lépe chutná, než jak vypadá. Jestli se někdo bude nudit, je mi ho líto. Kdo nemáte, sehnat ! ()

MaMitti

Můj film hned pod čarou Topky...PERLA :-). Patřím k těm, co nechápou, jak někdo může říct, že by to mohlo trvat polovinu času a stačilo by...oooo, nenene, s těmi si neporozumím :-). Colin Firth si tímto filmem získal naplno mé filmové srdce a Scarlett Johanson, no pro tu mám slabost (filmovou) už déle....Jako bych s tímto filmem zapomněla na čas a vrátila se o pár století nazpět. Nutno podotknout, že tento film v kině byl lepší než doma, jak už to tak bývá, ale u některých snímků je to prostě rozdíl větší... ()

gutshoter

Příběh se nese v zajímavém, tajuplném duchu. Vermeera zbožňuju a Peter Webber mi ho v podobě Firtha přiblížil dokonale. ()

herr_carter

Ach, ty kostýmy............povedené historické dílko s okouzlující Scarlett v hlavní roli...................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Sipora

Čistě manýristický film, který nepřináší nic nového. Dlouhé pohledy kamery na holandská temnosvitná zátiší, plachou dívku a zamilovaného umělce jej trochu zachraňují. ()

Jaccobos

Líbily se mi tam dvě věci - jak dokázali zachytit onu pověstnou ponurost středověku - už od počátečních tónů hlavní melodie filmu jsem cítil teskné napětí. A druhá věc byla to zasazené umění a vážná elegance, kterou sem obdivoval i u Iluzionisty... ()

Seti

Příběh jednoho obrazu, k němuž vedla cesta lemována křehkým vztahem vzájemného porozumění. Formálně naleštěná perla, která však trochu pokulhává v obsahu. ()

Autenticita

Nudááááááá, votravááááááá!.... Přesto, že mám ráda výtvarné umění, Colina i Scarlett, po dvaceti minutách mozkové zahálky jsem zjistila, že v ruce držím základy anglické gramatiky a po dalších pěti minutách to ty základy vyhrály na celé čáře. Buď je něco v nepořádku s tím filmem, nebo se mnou, nebo s oběma. Protože hodnotím já, poté, co jsem se ujistila, že Scarlett do konce neopustila ten výraz s otevřenou pusou, nasolila jsem to tomu filmu :-) ()

cab

Barevnost a nasviceni malebneho vyletu do Holandska 17. stoleti, do rodiny slavneho malire a tamnejsi sluzky, ktera se stane tvari jeho nejnovejsiho obrazu, je pastvou pro oci. Predvidave vykreslene chovani sluzebnictva a smetanky doby minule, vrcholici zavisti manzelky malire a nasledneho vyhosteni nebohe posluhovacky, is not my cup of tea. 40% ()

Hopper

Pekne sa na to celé pozerá, Scarlett má skutočne šmrnc, Colin Firth je presvedčivý, do toho príjemný hudobný podmaz, pekné obrázky a pohodová atmoška. Výrazný nadpriemer. ()

farfalla

Film vychází ze stejnojmenné knihy spisovatelky Tracy Chevalier. Roli Griet měla původně hrát Kate Hudson a Johannese Vermeera Ralph Fiennes. Myslím si, že Scarlett Johansson měla k sedmnáctileté dívce ze 17. století blíže než Hudson. Na druhou stranu Fiennes by byl asi lepší jako uzavřený malíř o jehož životě se dodnes toho mnoho neví. Firth není tak expresivní a v jeho podání je malíř dost nezáživný. Samotný příběh je dost jednoduchý a asi ztratil hodně nuancí při adaptaci do filmového scenáře. Režisér a kameraman si nádherně pohráli se světlem a celkovým ztvárněním života v Holandsku v 17. století. Mnohé scény vypadají jako obživlé obrazy z té doby. ()

Sairina

Úžasný Colin Firth měl podle mého spolužáka přesně onen výraz jako, když měl ten svetr se sobem :) Překrásná Scarlett Johansson předvedla báječný výkon, její půvab byl znásoben bílým čepcem a věrohodnost s obrazem je až neskutečně dokonalá. Škoda, že děj je velmi táhlý a dosti nehistorický. Skoro mi připadá jak z červené knihovny. Jediné, co mi vadilo je chvíle, kdy si Giret užívá s řezníkem - podle mě úplně zbytečná scéna, a velkou škodou je, že se vztahy mezi hlavními hrdiny odehrávaly jen v duši. ()

jasiska

Je ťažké balancovať na hrane medzi peknou nudou a poetickým filmom, ale tvorcovia Dievčaťa s perlou uspeli a ostali na tej lepšej strane. Toto je tiež prvý- (a nie posledný-)krát, čo som počula o Scarlett Johansson. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)