Černý narcis

• Velká Británie Black Narcissus

Dramatický příběh o krušném životě anglických řádových sester a snaze založit křesťanský klášter v indické oblasti podhůří Himálaje a skrýt se před jakýmkoliv pokušením domorodců, dále potkání křesťanské civilizace s mytologickým zobrazením orientu, plný tajů, skryté erotické touhy a nábožensky motivovaného asketického způsobu života. Kde se prolíná závist a vášeň lásky s rozpolceným dogmatickým světem. (tahit)

Jezinka

Od filmu, který má takové reference od kritiků, bych čekala víc. Film, který mne nestrhne dějem, u kterého přemýšlím, jak si vysoko v Himalájii jde opatřit šminky a jestli tam může růst bambus, není asi to pravé ořechové. Báječná hororová scéna, ale po jejím odeznění film padá dost dolu. ()

Han22

Film o jeptiškách. Vůbec se mi do něj nechtělo, ale při procházení klasické anglo-americké kinematografie beru vše s určitým počtem hodnocení a tak jsem se do filmu statečně pustil. Začátek mě naplnil nadějemi, protože skupina jeptišek přichází založit klášter doprostřed vysokohorské indické osady a vypadá to na zajímavé střetnutí kultur. Bohužel indické postavy jsou až na jednu výjimku nevyužité figurky (svatý muž, správcová, generál, žebračka), tou výjimkou je sympatický Sabu v roli prince. Otřesný je rádoby drsný Dean v šortkách. A na druhou stranu jsou jeptišky, nepřístupné, nepříjemné, nesympatické v čele s protivnou Clodagh a na šílenou Ruth. Zkrátka film dost o ničem, kde se prakticky nic zajímavé nestane. Hvězdičky jen za malebnou výpravu a psycho finále s Ruth. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Psychologická dráma o potláčaných emóciách z malebného prostredia kláštora na úpätí Himalájí. Výborná kamera prináša nádherné obrazy ako od maliara, krásne maľované kulisy dokonale zapadajú do atmosféry filmu. Film spočiatku plynie v príjemnej a zábavnej atmosfére, to sa ale postupne mení s tým, ako mníšky prichádzajú na to, že toto tajuplné miesto má v sebe zvláštne čaro, ktoré dokáže zmeniť každého. A tak postupne atmosféra naberá na znepokojivom napätí (ako od Hitchcocka), až sa dostaví neodbytný pocit, že sa niečo nutne musí prihodiť. Príbeh predstaví pomerne pestrú skupinku zaujímavých postavičiek, herecky výborne stvárnených (perfektná sestra predstavená Clodagh v podaní Deborah Kerr). V porovnaní s americkou produkciou poteší aj ľubozvučná angličtina. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Volpe

Proč tak precizně složitě vybudovanou psychologii postav, jejichž mentální napětí se pomalu a nezastavitelně stupňuje v kontrastu ke stále poklidné pohádkové krajině, musí narušovat někdo (oproti sestrám charakterově plochý a otravně věčně vševědoucí) takový, jako je Mr. Dean... ()

Biopler

Tento vraj magický film na mňa zapôsobil rozvláčnym tempom, čajovým obsahom a postavičkami ako vystrihnutými z cirkusu, mierim na dvoch pánov, nie na sestričky. Ich vnútorný boj či opustiť kláštorný život či nie, erotický náboj, túžby - to všetko je chabo vykreslené. Celkovo herci nenadchnú a tak divákovi zostanú v pamäti krásne scenérie, Oscarová kamera Cardiffa a trošku mrazivý záver. ()

GodKnows

Velky sal sa stal vo Varoch mojim oblubenym utociskom a vychutnal som si v nom aj tento hodne stary film. Vizualne uchvatne, velky zazitok 4* ()

VojtisekII

Tohle je nejlepší film natočený na Technicolor. A jeden z nejlepších od Powella a Pressburgera. Fascinující spojení hollywoodské umělosti a psychologického realismu typického spíše pro evropský umělecký film. Paráda! ()

pollstro

Psychologické drama nabízející úchvatnou a dechberoucí vizuální stránku za použití metody technicolor spojenou s geniální a nadčasovou kamerou Jacka Cardiffa, jenž se nechal inspirovat obrazy barokního malíře Jana Vermeera, nabízející kouzelné prostředí Himálají a zároveň velmi zajímavý příběh o skupině jeptišek, které se snaží na odlehlém místě konat dobro, přičemž se jejich oddanost k náboženství, disciplína a slušnost střetává s vášní, která ve všech vyvolává buďto zapomenuté vzpomínky, nebo naprosto nové pocity, které jim byly doposud zapovězené a neznámé. Už jenom za ten vizuál a velmi napínavý a strhující závěr, ze kterého až mrazí, si Black Narcissus jednoznačně zaslouží pozornost, ačkoliv určité prvky melodramatu mohou být nepříjemné. "The house is nine thousand feet up - very cold, but good air." & "We all need discipline. You said yourself they're like children. Without discipline we should all behave like children." ()

linger

Milujem stare filmy vo farbe. Vizualne to bolo krasne, zapletka ma body za originalnost, film ma jedinecnu atmosferu. Jedine, co ma iritovalo, bol hlavny "lamac srdc". Ze sa donho vsetky sestry poblaznili sa dalo vysvetlit len tym, ze mimo deti, permanentne meditujuceho starca a metrosexuala tam bol jediny predstavitel muzskeho pohlavia. ()

Svadbos

Kto videl remastrovanú verziu, ktorá bola premiérovaná v roku 2005 v Cannes, musí súhlasiť so mnou, že sa jedná o nezabudnuteľný zážitok. Po celý film som mal spadnutú sánku - všetko nádherné: od lokalít (kto by veril, že sa celý film natáčal v londýnskych Pinewood Studios), cez hudbu až po obsadenie a herecké výkony. Jednoznačne jeden z najlepších filmov všetkých čias. Jednoznančné "S.O." ()

kla_ra

Ač to anotace nenaznačuje, je to trochu psycho :) Technicolor a malované hory činí film zajímavým po vizuální stránce. Jinak je hlavně zajímavá hlavní postava představené Clodagh, která nese na svých ramenou tíži zodpovědnosti za ostatní sestry a za celý klášter. ()

Ferguson

Z mého pohledu překvapivě nadmíru oceňovaný film. Co se týká "kostýmu" pana Reada, tak doufám, že se toto v určeném časoprostoru nosilo, jinak si kostymér zaslouží jednu mezi oči (resp. nohy). Film začíná jako střed dvou kultur a končí jako Hitchcock. Tento kontrast mě trochu zarazil. Vizuální stránka je ale perfektní. Film by měl být hodně o kameře a obrazu a zde si tu můžeme užít naplno. ()