Ztraceno v překladu

• USA Lost in Translation (více)

Jak se asi řekne japonsky „Stojí to za..."? Moderní Tokio ve své supervelkoměstské anonymitě. Agresivní, pulzující, nevšímavé, fascinující, zábavné i odtažité... Cizí – alespoň pro dva Američany, kteří se tady náhodou ocitnou ve stejnou dobu – a ve stejném hotelu. Herec Bob má v Tokiu natáčet reklamu na whisky, o hodně mladší Charlotte doprovází manžela fotografa. Oba si tady připadají ztracení, nerozumějí jazyku, kultuře; oba mají spoustu času – a oba trpí nespavostí. Náhodné setkání, pár společných dní a pocit blízkosti pomáhají oběma překlenout osamění v neznámém prostředí – a možná oba dva získají i něco navíc... (Česká televize)

dvopet

Sofia Coppola tu s definitvní platností předvádí, o kolik je lepší režisérka a scénáristka než herečka. ------- Pojetí scény natáčení reklamy je dokonalým vyjádřením možných komunikačních problémů mezi lidmi, kteří jsou si navzájem cizinci. ------ Murrayho herectví je prostě boží. ()

Karush

Sofia Coppola z tohoto jednoduchého námetu vyčarovala jeden priateľský, láskavý ľudský príbeh. Sila filmu spočíva v tom, že nechce žiadne extra záležitosti predviesť, žiadnu drámu, žiaden srdcervúci vzťah, len dvaja cudzinci, ktorí si vzájomne pomáhajú prešupnúť sa cez neznesiteľné dni. Sledujeme iba príbeh skôr priateľstva ako lásky a ich cestu za poznaním samých seba a iného života. Ich herectvo vyžaruje jedinečnú atmosféru, ktorá ešte pozdvihne inak dobrú úroveň filmu. Sofia C. perfektne odhadla rovnováhu medzi zábavou a posolstvom príbehu, každý si v ňom nájde vlastný, pre seba hovoriaci odkaz. Podobné filmy: Two Lovers, Conversation with Other Woman, Same Time, Next Year. ()

Qitek

Krasný kousek filmového umění. Nikdo, od scénáře počínaje, přes kameramana k hercům a nakonec k režii, NIKDO tu netlačí na pilu. Nic není křečovité. Nic není nucené. Nic tu nikdo jakoby nepředstíral a nehrál. Bill Murray je k sežrání, Scarlett Johansson je ta pravá nenaplněná láska a Giovanni Ribisi je vážně manžel, za kterého se provdáte omylem. A Sofia Coppola je minimalistická virtuózka. Nádhera. Kdykoli na špatnou náladu. Smekám opět i před volbou hudby. ()

Simpoch

Nevím čím to je, ale z tohohle filmu mám prostě dobrý pocit. Bylo to jako strávit těch pár dní s nimi v Tokiu. Postavy jsou až neuvěřitelně reálné a děj plyne bez jakékoli násilnosti. Nikdy jsem podobný film neviděl. S obdivem palec nahoru. ()

Mirokukii

Milé a lehounce zábavné (Bill Murray v úvodu opravdu válí, a jeho gesta jsou prostě skvělé). Avšak šedobílé, zahaleno výraznou mlhou. A o to šlo. Výjímečný film, který ke mě svým výborným zpracováním nedokázal proniknout. Aspoň jednu jiskru by to chtělo. Docela mě překvapuje, že film není označen jako "romantický", jelikož Bill se Scarlett zde vytvořily krásnou dvojici, ve které není o city nouze. Dále pak skvostný konec. PS: Nemusím cestovat do Japonska, abych se necítil jako hlavní postavy. ()

LadyPupu

Film o krizi středního věku, o pocitu osamění, o smyslu života. Melancholické, křehké, dojemné, vtipné. Prostě nádhera. Johansson a Murray byli kouzelní. ()

Lachtaan

Billy Murray je tím typem herce, co se nemusí moc předřít a stejně si vás dokáže vtáhnout na celý film takovým způsobem, že mu žerete každičkou hereckou polohu, Scarlett Johanson hrála příjemně už ve svých začátcích. Tahle romance si určitě pravoplatně zaslouží svůj skoro už kultovní status, jen na mě osobně neměla až takový dopad. Vlastně ani nechápu, že tu nevisí žánrové zařazení Romantický. [viděno na SkyShowtime 3.3.2023] ()

Dado

Pozvoľna plynúci, avšak nesmierne podmanivý príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorí jeden v druhom aspoň na krátku chvíľu v ich životoch nájdu spriaznenú dušu. Stratené v preklade nestojí ani tak na tradičnej narácii, skôr sa necháva unášať na vlnách omamnej melancholickej nálady, ktorá sprevádza postupné spoznávanie dvojice zručne napísaných a vynikajúco zahraných postáv (predovšetkým to, akým suverénnym spôsobom zvláda náročnú úlohu ústrednej protagonistky iba 17-ročná Scarlett Johansson, je vskutku pôsobivé). Výsledný dojem sa u mňa napokon nezaobišiel bez šrámov. Neprekážalo mi rozvláčne tempo, ktoré je zrejme dôvodom, prečo má snímka medzi mnou sledovanými používateľmi až nečakane rozporuplné hodnotenia. Rozhodne by som sa však zaobišiel bez istej dejovej odbočky zo záverečnej polhodiny, týkajúcej sa mužského hrdinu príbehu. Napriek tomu sa ale bez okolkov pridávam k väčšine spokojných divákov a k zrejme najznámejšiemu filmu Sofie Coppoly sa v budúcnosti nepochybne rád vrátim. (80%) ()

danoo

Zádumčivý, i keď trochu indiferentný príbeh dvoch stratených duší trpiacich insomniou, ktorých spája a rozdeľuje ich osamelosť v Tokiu, meste, čo nikdy nespí. ()

Triny

Lost in translation - film, na který jsem byla hodně zvědavá, film, který mě lákal minimálně polovinou svého hereckého obsazení, film, který má zajímavé téma, a film, který mě bohužel tak nějak zklamal, a ani přesně nevím čím.. Byl skvěle zahraný, pan Murray podal excelentní výkon. A Scarlett Johansson? I přesto, že ji zrovna nemusím, musím říct, že tady byla velice přesvědčivá.. Ale prostě mě tenhle filmík nějako neoslovil.. Hvězdy jsou za herecké výkony a za tu atmosféru (samota z filmu jenom sálala).. Tenhle film je ale pro mě jeden z kategorie "jednou a stačí"..škoda.. ()

Endyis

Jeden z nejlepších romantických filmů, ne-li nejlepší, co jsem kdy viděl... Brilantní po všech stránkách. Ani nevím, co víc bych dodal. Nádherný (stejně jako režisérka snímku) nízkorozpočtový klenot... 100% ()

anli

Film,u kterého se velmi těžko určuje ona škatulka a žánr,osobně bych řekl,že je to romantické drama s komediálními prvky.Příběh dvou lidí,kteří jsou si věkově poměrně vzdálení a najdou si k sobě cestu v,dosud pro ně nepoznané,Japonské kultuře je úžasně citlivě a příjemně napsaný,skvěle režírovaný((po kompak Sofia Coppola zdědila kvalitní režisérské geny?) a geniálně zahraný.Bill Murray je opravdu skvělý herec a je opravdu velká radost ho sledovat.Ze Scarlett Johanson roste opravdu vynikající herečka a myslím,že se na každou její roli budeme těšit víc a víc.Jejich pomalé přibližování se k sobě a zžívání se s Japonskou kulturou je opravdu příjemné a v pravém slova smyslu krásné sledovat.Každý detail a každá věta má svůj význam a režisérka divákovi vše servíruje patřičně pomalu,aby nasál onu atmosféru a začal dýchat s oběma hrdiny a ztratil se v překladu.A daří se jí to excelentně!Na druhou stranu není tenhle film jednoduché sledovat a tudíž není pro každého.Někdo se poveze na vlně pohody a cizí kultury,někdo na vlně deprese a smutku.A o tom výběru a přístupu to právě je.Já měl z obojího trochu a celé jsem si to výsostně užil také díky skvělým hercům,takže dávám 90% a v překladu jsem se prosím neztratil. ()

Bobik9

No dobře, je to sice docela příjemně vtipné, hezký nenáročný příběh, skvělé zasazení dvou lidí, co nepatří do Japonska a naprosto výborné obsazení, ale tohle bylo ono? Tento film, že vyvolával tolik rozruchu? Tolik nominací a ocenění? Nezlobte se na mě, ale je to naprosto obyčejné. Ničím to nevyčnívá. Není v tom nic, co by si člověk zapamatoval. Zkrátka, není to žádná filmová pecka. Možná bych hodnotil film kladněji, kdyby ho každý tolik nevychvaloval, já neměl taková očekávání a tady by nebylo tak vysoké hodnocení. Není to nic speciálního, asi se mi ta velkolepost ztratila v překladu. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005