Svůdná krása

• Itálie Io Ballo Da Sola (více)

Do slunného Toskánska přijíždí mladá americká dívka Lucy Harmon (Liv Tyler). Mezi uzavřenou skupinu umělců vnáší zvláštní nádech ztracené minulosti. Svým šarmem a entusiasmem totiž nápadně připomíná svojí nedávno zesnulou matku, která zde trávila svoje mládí a poznala Lucyina otce. Kdo oním osudovým mužem byl však Lucy neví, vrací se tedy na místo mládí svých rodičů, aby to vypátrala. Táhne ji sem také mladická láska. Před čtyřmi lety se její rty poprvé setkaly se snědým italským chlapcem a ona doufá v pokračování. Prožívá silné emoční období, mění se její pohled na svět. A nezměrnou měrou k tomu přispívá i charismatický Alex (Jeremy Irons). (Cruise)

andrii

Sluncem, létem, Itálií a tím pravým kavalírem políbená Liv Tyler v bertolucciovském atmosferickém obřadu ozdobné lehkosti bytí. Toskánský parfém bohémství prochvívá opojnost odpočinkového bezčasí umělecké smetánky. Slastná oáza líbivosti ovívá věk nevinnosti i sladce mámivou euforii oduševnělosti. Charisma bytí svléká onu virtuozitu nedotknutelnosti, onen vzrušující vánek času malin /ne/zralých. Excentricky živočišná, toužebně dráždivá rozkoš prchlivosti laská svůdný třepot erotična, opojný stisk milostných něžností a chválu oslav půvabů krásy de luxe ve všech jejích barvách a podobách. ()

ScarPoul

Bertolucci musel mať krásne detstvo a dospievanie. V jeho filmoch má totiž ten vidiek s krásnymi ženami, kvetmi a vôňou slamy až éterický charakter. Toto som videl až po Dreamers. A dodnes oceňujem spôsob ako je tu snímaná Liv Tyler. Ako dievča do ktorého sa nejde nezamilovať. Viem, že ako žena sa mi nikdy veľmi nepáčila. Tu som sa na ňu ale nevedel vynadívať. Ono Bertolucci bol vždy tak trošku fiškus. Ale to ako jeho sexuálna otvorenosť korešpondovala s krásne nasnímaným prostredím, dodávalo jeho dielam nezabudnuteľný charakter. Pričom treba povedať, že toto rozhodne nie je, jeho najlepšie dielo. ()

Stegman

Vypadá to jako klišé, jak tam popíjejí vínko při západu slunce a řeší akorát kdo s kým a za kolik. Kdo ale někdy v létě pobýval v kopcích střední Itálie, tak mi dá za pravdu, že to prostředí člověka k řečenému přímo svádí (tím spíš, když jde o mladý kolektiv). Všichni jen lenoší a užívají si to, i když by to do sebe jinak neřekli. SPOILER: A je taky pravda, že i tahle idyla se přejí a člověk pak zase touží po šedivém městě. Přesně jak to bylo zachyceno ve filmu. Dal bych i 5*, kdyby to jen všechno do sebe tak okatě nezapadlo. Čímž nemyslím, že mi vadily náhody nebo to, že si k sobě zamilovaní po letech zase našli cestu (vyplývá to z jejich romantického založení). Myslím tím spíš detaily, které kazí celkovou věrohodnost filmu, jako např. žádné nevhodně vzkypělé emoce, trapné chvíle ticha, nedořečené věty. Tady má všechno svůj smysl, každá pomlka je významná, všichni se navzájem chápou. Rohmer tohle uměl líp (věrohodněji). ()

hackstolle

Nevidim duvod, proc necim tomuto snimku ubirat. 1. posledni a skvela filmova role Fantomase, 2. naprosta neodolatelnost Liv, 3. paralelni deje a krasne prostredi kamerou na jednicku zachycene. Takze v podstate vse, co tu jiz bylo nize vyrceno. A ze to nejde ve filmu raz na raz? To by snad ani pri tomto nametu neslo. . . . Rad bych jeste zminil Mozartovu hudbu (i jinych), ktera ve filmu udelala sve. Pro me secteno a podtrzeno 90%. ()

claudel

Čechovovsky laděný, lyrický film o hledání otce si mě jednou provždy získal. Částečně také proto, že moje první láska byla velmi podobná Liv Tyler, ale především proto, že se jedná o jednu z mála povedených adaptací literárních děl. Jeremy Irons předvedl svůj tradiční standard, děj je zasazen do kouzelných exteriérů italského venkova a vše doplňuje výborná hudba. ()

• Kniha Shirley Lowe „Uloupená krása“ byla napsána až podle filmu, jinak jde o původní Bertolucciho námět a o scénář od Susan Minot. (Tosca)
  • Celosvětová premiéra proběhla 28. března 1996 v italském městě Siena. (BMW12)
  • Natáčelo se v Toskánsku v Itálii. (BMW12)