Svůdná krása

• Itálie Io Ballo Da Sola (více)

Do slunného Toskánska přijíždí mladá americká dívka Lucy Harmon (Liv Tyler). Mezi uzavřenou skupinu umělců vnáší zvláštní nádech ztracené minulosti. Svým šarmem a entusiasmem totiž nápadně připomíná svojí nedávno zesnulou matku, která zde trávila svoje mládí a poznala Lucyina otce. Kdo oním osudovým mužem byl však Lucy neví, vrací se tedy na místo mládí svých rodičů, aby to vypátrala. Táhne ji sem také mladická láska. Před čtyřmi lety se její rty poprvé setkaly se snědým italským chlapcem a ona doufá v pokračování. Prožívá silné emoční období, mění se její pohled na svět. A nezměrnou měrou k tomu přispívá i charismatický Alex (Jeremy Irons). (Cruise)

venison

Hodně poklidný příběh o skupince umělců na letním bytě, ve kterém je nejsvůdnější asi muzika. V podstatě se jedná o zachycení osudu dívky, která pátrá po smrti matky po svém biologickém otci a zároveň se snaží ztratit panenství.. Slunná Itálie, horké léto a tajemná minulost dodávají filmu zvláštní kouzlo, ale nic hlubšího jsem tu bohužel nenašla :-( ()

vypravěč

Nepochybuji, že Bertolucciho Svůdná krása je tím nejhlučnějším okamžikem ozvěn těch nejtišších písní Bilitiných, pro něž žádné zemské hranice neplatí: „Krásná lodi, jež jsi mne sem vezla podél břehův iónských, zůstavuji tě třpytivým vlnám a lehkou nohou vyskakuji na břeh. Vrátíš se do země, kde dívka jest přítelkyní nymf. Nezapomeň poděkovati neviditelným rádkyním a přines jim v obět tuto větévku, již jsem utrhla vlastníma rukama. Byla jsi borovicí na horách, a mocný Notos roznícen otřásal tvými jehličnatými větvemi, tvými veverkami a ptáky. Nechť Boreas tě nyní vede a žene tiše k přístavu, černá lodi, provázená delfíny za příznivého vlídného moře.“ ()

ScarPoul

Bertolucci musel mať krásne detstvo a dospievanie. V jeho filmoch má totiž ten vidiek s krásnymi ženami, kvetmi a vôňou slamy až éterický charakter. Toto som videl až po Dreamers. A dodnes oceňujem spôsob ako je tu snímaná Liv Tyler. Ako dievča do ktorého sa nejde nezamilovať. Viem, že ako žena sa mi nikdy veľmi nepáčila. Tu som sa na ňu ale nevedel vynadívať. Ono Bertolucci bol vždy tak trošku fiškus. Ale to ako jeho sexuálna otvorenosť korešpondovala s krásne nasnímaným prostredím, dodávalo jeho dielam nezabudnuteľný charakter. Pričom treba povedať, že toto rozhodne nie je, jeho najlepšie dielo. ()

Radyo

Tímhle filmem mě Bertolucci zklamal. Ne úplně, ale přece jen jsem od něj čekal trochu víc. Řemeslně to bylo zvládnuté skvěle, jen se mi příběh nezdál moc výrazný na to, aby se z něj dal natočit kvalitní film. Zaujala mě sice Liv Tylerová, ale ani ona (navíc skoro debutantka) nemohla tohle Bertolucciho "dítko" zachránit. Jean Marais se zde objevuje v jednom ze svých posledních snímků. Naopak Rachel Weiszová v jednom z prvních. A Jeremy Irons v jednom z prostředních. :)) ()

sulimo

Kdyby to natočil kdokoli jinej, je to ten nejnudnější film na světě, jenže Bertolucci to dokáže podat tak poutavě, že jinak nudné scény hltáte jako ten nejlepší thriller a nemůže se nabažit perfektnosti a atraktivnosti obrazu a příběhu. Je fakt, že Liv Tyler kvalitě filmu přidala neuvěřitelný kus (sebe...doslova), spolu s krásou Toskánska, ale stejně, v rukou jiného režiséra by z toho filmu zbyla "jen" Liv, nikoli však příběh. Dokonalé. ()

• Kniha Shirley Lowe „Uloupená krása“ byla napsána až podle filmu, jinak jde o původní Bertolucciho námět a o scénář od Susan Minot. (Tosca)
  • Pero, ktoré Lucy (Liv Tyler) používa pri písaní veršov, je Pilot V5 Hi-Tecpoint. (binmichal)
  • Celosvětová premiéra proběhla 28. března 1996 v italském městě Siena. (BMW12)