Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

dANo

Poviedku Stephena King som síce nečítal, ale verím, že jej sfilmovanie bolo náročné, keďže bolo potrebné nájsť 4 mladých "hercov", ktorí by vierohodne zobrazili hlavné postavy. A to sa Reinerovi podarilo a aj preto to má tento film aj u mňa nadpriemerné hodnotenie. A keď divák vidí, ako vo svojom veku hral River Phoenix, tak si musí povedať: "Kua, toho je fakt škoda!". ()

Mishqo

90% ... Navonok len dvanásťročné bláznivé decká, no v skutočnosti majú v sebe oveľa viac ľudskosti a porozumenia ako niektorí dospeláci. Očarujúci a príjemný film s dobrými chlapčenskými hercami a ešte lepšou hudbou. River Phoenix mi naozaj chýba :( ()

LEGACY

Nikdy jsem už neměl takové kamarády, jako když mi bylo dvanáct ... to ale nikdo. Rošťácká pouť se srdcem na správném místě, postavy miluji a milovat budu, stejně tak jejich dětství, stejně tak moje dětství. Ne nadarmo se tvrdí, že naše raná léta jsou ta nejkrásnější, hned bych se vydal zpátky časem do doby táboráků, odmlouvání, unikání rodičovské autoritě, pistolníků, indiánů a té roztomilé nevinnosti. ()

hroubek

Velmi příjemný film. Mám rád takovéto dobrodružné filmy, kde se hledají poklady, provádí se různé výpravy, při kterých se z daných kluků stávají mladý muži s pevnými zásady. Samozřejmě zde nechybí poetika a odkazy od autora knižní předlohy - Stephena Kinga. Režisér Rob Reiner velmi krásně vystavěl svůj film na pravém přátelství a výborně prodal chlapeckou výpravu, za mrtvým tělem. Film má parádní atmosféru, která se v současných filmech moc nevidí a je to velká škoda. Reiner měl kliku na šikovné a sympatické herce, kteří dokáží film utáhnout naprosto s přehledem. Will Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman a Jerry O'Connell jsou ve svých rolí skvělí a výborně dokáží prodat své postavy. Čekal jsem trochu více, s ohledem na to, o jakou jde klasiku, přesto nemohu tvrdit, že bych zklamaný. Stůj při mně je hezký a povedený film. ()

lykan9

Po zkušenosti s filmem Rošťáci jsem měl velké obavy, že budu stejně zklamán i u filmu Stůj při mě. Přece jenom film je z podobné doby, dobrodružný a s dětskými herci, o kterých si obecně myslím svoje. Naštěstí se moje obava nepotvrdila. Corey Feldman opět nezklamal a do dnes nechápu, jak mohl být tak úspěšným a tolik obsazovaným dětským hercem, ale ostatní chlapci a jejich výkony mě nijak nevadili, ba naopak River Phoenix hrál doslova skvěle a je velká škoda, že nás opustil tak brzo, protože byl velkým talentem. Na film jako celek se tak dívalo dobře a hezky ubíhal - ještě aby ne, když předlohu napsal Stephen King. Za pět hvězd u mě tento film sice není, ale dokážu si představit, že kdybych se na něj díval již v dětství, tak s přihlédnutím k nostalgické stránce, bych i tu jednu hvězdu navíc dal. Bohužel Stand by Me do teď patřil k mým restům a v tomto případě mě mrzí, že jsem na něj nenarazil již dříve. ()

VanTom

V ne zrovna tradičním příspěvku do fondu nostalgických klukovských dobrodružství se čtyři kamarádi vydávají podívat na opravdickou mrtvolu pohřešovaného chlapce. Povídají si, perou se, mají strach či nalézají odvahu – postavit se minulosti i budoucnosti, rodinnému předurčení; utužují pouto, které se nevyhnutelně zpřetrhá, až se jejich životní cesty rozejdou. Hezký skromný filmeček, přes krátkou stopáž poměrně natahovaný, mě ovšem úplně neoslovil, možná vzhledem k nemalému očekávání. Lepší 3 * ()

Killda

Tyhle příběhy o chlapeckém dobrodružství mám rád. Jenže scénárista nejspíš neprožil nikdy opravdové dětství, protože vkládá do úst malých kluků dospělácká moudra. Až příliš často se film bere moc vážně. K tomu nemastná neslaná režie a místy nepřesvědčivé herecké výkony... voila... průměrný film, který si zasloužil lepší péči. ()

Kangaxx

Ekcelentne zachytená pohodovosť rokov a života obdobia, ktoré film znázoňuje. Vynikajúce momenty, zábery a podobne ako v Pánovi Much aj detskí predstavitelia. ()

Philoun1

Už už jsem chtěl dát plné hodnocení, ale na konci mě chyběla bouřka a naštvalo mě, že se film oddchýlil od knížky co se týče osudu dvou hrdinů. ()

Jello Biafra

Adaptácia poviedky "The Body" od Stephena Kinga, ktorá vyšla v roku 1982 v knihe "Štyri ročné obdobia". Narozdiel od mnohých kníh a poviedok od tohto majstra hororu, sa Stand By Me líši hlavne tým, že sa nejedná o thriller či horor, ale je to dobrodružný film o sile priateľstva a problémoch spojených s dospievaním. Ako to býva v Kingových knihách, aj tu sú jednotlivé postavy veľmi bizarné a každá v sebe nosí svoje osobné traumy. Dotyčný výlet, na ktorý sa naši štyri priatelia vydajú, totiž navždy zmení ich životy a podrobí ich priateľstvo ťažkej skúške. Režisér Rob Reiner tento film natočil so silným presahom a podarilo sa mu dokonalo zachytiť atmosféru 50tých rokov, nechýba tu soundtrack plný dobových hitov. Rovnako tak mladí herci, ktorí sa tu objavujú, sa stali neskorej veľkými hviezdami (John Cusack, Kiefer Sutherland). A to že samotný Stephen King považuje tento film za vôbec najlepšiu filmovú adaptáciu svojej knihy, je dostatočný dôkaz, aký skvelým filmom "Stand By Me" je. Jedna z mojich veľkých filmových srdcoviek. ()

Fox85

Když jsem viděl tento film na programu filmovky, věděl jsem, že ho musím vidět a připomenout si ho po opravdu hodně letech. Skvělé [LFŠ2018] ()

jefff

Stůj při mě má sice pilíře typické pro mistra Kinga, ale ten nejsilnější - strach, tu chybí.. Místo toho sledujeme milé klučičí dobrodružství v zapadlém americkém maloměstě s jednou mrtvolou na konci. Nic moc se tam vlastně neděje a pamatovat si z filmu budu asi jen scénu s vlakem, mladého Sutherlanda a cameo Johna Cusacka. ()

sheilla

Je to nostalgicky pribeh odehravajici se na zacatku sedesatych let, kdy se ctverice kamaradu rozhodne jit hledat mrtvolu. Film je o pratelstvi a dospivani s krasnou atmosferou horkeho leta. Jeste ted se musim usmivat, kdyz se kluci dohaduji, kdo je lepsi hrdina, jestli Mickey Mouse nebo Superman. To je prece jasne, ze Superman, protoze Mickey je komicksova postava. Je to filmecek, ktery krasne pohladi po dusi, at uz je clovek dite a nebo dospelak. ()

sedm.1

Hodně zvláštní film.První co mě napadá,VSTUP DÍVKÁM,SLEČNÁM A ŽENÁM PŘÍSNĚ ZAKÁZÁN!Tohle dobrodružství si zkrátka něžné pohlaví nemůže nikdy tak vychutnat a možná ho ani pochopit.A druhé co mě napadá,jak mě mohl tak jednoduchý a obyčejný příběh na celou svou stopáž tak naprosto vtáhnout a ani na minutu nepustit.Plus skvělí dětští herci,civilní režie a příjemná hudba.Stůj při mě se však dotýká i vážných témat,ovšem jsou podána velmi citlivě a lidsky.On vlastně celý film je takový lidský,pravdivý a možná právě proto je tak oblíbený. ()

The Viper

Mladej Kiefer je vážně bombastickej ! Ten chlápek má vážně hodně co do sebe a já toho herce prostě žeru. Mám rád tyhle dětské filmy, které ale nezasahují do komedie (to je jen dobře) , ale spíše do dramatu. Dobrodružného dramatu._70% ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)