Dlouhé horké léto

• Československo

Dlhé, horúce leto

Drama / Psychologický

USA, 1958, 112 min

Zajímavé jižanské drama, no, i když drama začíná až zhruba dvacet minut před koncem. Ale co na tom, když se na to pěkně kouká, atmosféra prosluněných plantáží je působivá, Paul Newman by mohl charisma rozdávat, Joanne Woodward je půvabná a Orson Welles je skutečná hlava rodiny. 75%. P.S.: Tematicky podobná Kočka na rozpálené plechové střeše je ještě o něco působivější.(8.4.2012)

Rodinné psychologické drama, jehož vůdčí myšlenkou je problém nástupnictví další generace poté, co ta přechozí dokázala něco, v čem by byla škoda nepokračovat. Paul Newman v pro něj poměrně typické roli floutka a psance, výtečný je Orson Welles coby přímočarý tatík.(4.9.2010)

Toto je dlouhý a horký příběh Bena Quicka.(17.6.2011)

Troufám si říci, že tento film patří již ke klasice svého žánru, především pak role vyděděnce Paula Newmana, kterého pronásleduje temný stín minulosti. I po letech neztratil nic ze své dramatičnosti a syrovosti. Opět jsem byl nadšený.(10.5.2008)

Na tento film som sa už dlhšie tešil. Martin Ritt si ma získal dvoma H (Hombre, Hud), Paul Newman tróni na špici mojej hereckej topky, Orson Welles je herecko-režisérsky gigant, na Joanne Woodward som bol zvedavý a ani Lee Remick a Angela Landsbury nie sú pre mňa neznáme mená. Nebol som sklamaný. Dráma z južanského prostredia mi trochu pripomínala diela Tennessee Williamsa plné upotených ľudí, ktorými zmietajú temné, občas vybuchujúce vášne. Ale iba trochu, pretože mojou hlavnou výhradou voči filmu je jeho malá dramatičnosť zvýraznená aj štandardným koncom, typickým pre filmy z tej doby. Zážitkom bolo sledovať Orsona Wellsa a neprekvapujúco výborného Paula Newmana. Po bilancii kladov a nedostatkov si myslím, že silné tri hviezdičky sú spravodlivejšie, ako slabé štyri.(27.6.2011)