Spisovatel Eric Chambon (Charles Aznavour) obdrží důležitou literární cenu, ale místo oslav se rozjede do domova důchodců za mužem, který ho za okupace během druhé světové války vychoval. V hospicu se setká s Mauricem Ménardem (Robert Hossein), přítelem z dětství, rovněž vychovaným stejným mužem. Brzy se potkají na pohřbu a obnoví bývalé vztahy. Ericovi brzy dojde, že Maurice je zručný kasař, před kterým neobstojí žádný sejf. Maurice plánuje se svou bandou loupež v bance, která na poslední chvíli ztroskotá. Eric dá lupičům nový tip na banku v blízkosti svého bydliště. Loupež se podaří, ale na útěku vyfotí náhodný turista jednoho z gangsterů. Inspektor Michel Grazzi (Michel Constantin) je pověřen vyšetřováním a brzy se dostane na stopu. (curil)

curil

Další z výborných francouzských kriminálek ze sedmdesátých let. Hodně připomíná film "Čas vlků" z roku 1970 se stejnými představiteli (Hossein, Aznavour, Minski, místo jedné italské hvězdy - Virny Lisi, druhá Elsa Martinelli), režisér Sergio Gobbi nyní jako producent, stejný scénárista A. Tabet. Podobný děj o dvou přátelích a jejich setkání po dlouhých letech, dvou protikladů. Originální nápady jako první setkání v hospicu u starce, který přátele vychovával; při loupeži v bance použití falešné mrtvoly pro zastrašení rukojmí; vyšetřovací postupy inspektora Grazziho (v bezvadném podání Michela Constantina, mohl dostat větší prostor), které jsou značně neortodoxní; demoliční stroj jako způsob likvidace úkrytu gangsterů atd. Trochu mi není jasná Ericova  motivace při loupeži, ale je to spisovatel s fantazií. ()