Doupě bílého červa

• Velká Británie The Lair of the White Worm (více)

Škótsky archeológ Angus Flint objaví v zrúcaninách kláštora nezvyčajnú obrovskú lebku akéhosi prastarého plaza. Čoskoro po rozchýrení zvestí o objave sa do blízkeho kaštieľa Temple House nasťahuje krásna a záhadná lady Silvia Marshová. Pôsobí dojmom znudenej bohatej krásky sa záujmom o mladých mužov. V skutočnosti však Silvia má celkom iné plány. Na večierku v dedine sa zoznámi Angus s mladým bohatým lordom Jamesom D´Amptonom, ktorý práve pricestoval skontrolovať majetok svojej rodiny, nachádzajúci sa neďaleko kláštora. Ten Angusovi porozpráva legendu o obrovskom bielom červovi, ktorý sa údajne skrýval v podzemnej jaskyni a zabíjal ľudí. To, čo doteraz ľudia považovali len za legendu, sa zdá pravdou. Navyše začnú miznúť mladí muži z blízkeho okolia a z Angusovej izby niekto ukradne nájdenú lebku. Angus s Jamesom odhalia, že práve na mieste kláštora mal stredisko tajomný kult, ktorý považoval červa za boha a jeho kňažky mu prinášali ľudské obete. Angus ho svojím kopaním, hoci to znie neuveriteľne, prebudil k životu a telepaticky privolal svoju kňažku, ktorou nie je nikto iný, ako lady Silvia. Je schopná hypnoticky ovládnuť svoju obeť a zmeniť ju pohryznutím na sebe podobnú bytosť s dlhými jedovatými očnými zubami. Angus, James a sympatická Mary Trentová sa rozhodnú Silviu zastaviť skôr, ako k životu prebudí dávne monštrum... (oficiální text distributora)

ink flo

Anglickej rurální trash Ken Russella podle námětu Bram Stokera, ve kterým Hugh Grant a spol. objeví pohanskej hadí kult. Halucinační jed, uspávání skotskýma dudama, snakes and ladders, sexy hadí žena s dřevěným strap-onem atd. ()

drankeryth

Stary britsky horor, v ktorom si zahral este mlady Hugh Grant. Moc velku rolu tu ani nemal. Film ma zo zaciatku trocha nudil, ale ono sa to rozvinulo, ked ta hadia zena prvykrat ukazala dlhe ocne zuby a jedom ostriekala krestansky kriz na stene. Obeti nebolo prilis vela, co mi troska vadilo. Dobre zlikvidovanie bolo, ked hrac na gajdach vylakal na dvor nainfikovaneho policajta hadim jedlom. Normalne ho tou hudbou zhypnotizoval a v rytme nemotorneho tanca sa priblizil k nemu. On nemohol stale hrat tak sa troska s nim akoze pobil a strcil do policajta. On padol na ostry hrot, ktory mu vysiel az cez oko. To bol taky prvy gore prvok vo filme, aj ked to troska vyzeralo tak amatersky. Dobra scena aj bola, ked Hugh Grant chytil obojrucny mec do ruky a nainfikovanu staru zensku presekol na dve casti tela. Na zemi aj pekne ukazali, ako sa obidve casti tiel hybu od bolesti. To sa im aj pekne podarilo a nevyzeralo to vobec zle. Konecne finale v nejakej jaskyni uz aj konecne ukazali toho obrovskeho hada, ktory sa mi aj pacil. Maskeri si fakt dali na nom zalezat, lenze jeho likvidacia bola rychla a bezproblemova. Ziadny suboj medzi clovekom a hadom sa neodohral. Had ked sa predieral na povrch von, tak gajdosko odistil granat a sup mu ho rovno do tlamy. Koniec filmu prezradil, ze nie je vsetkemu koniec a ten gajdos bol tiez nakazeny od tej hadej zeny. ()

Andronikos

Stokerovu predlohu som čítal. Vyznačovala sa dvomi vecami: príliš nevysvetľovala a nedotiahnutím rozpracovaných motívov a zápletok ma nehorázne sklamala a rozbesnila. Obdobnými nedostatkami sa vyznačuje aj tento film. Je síce pravda, že príbeh je tu o čosi ucelenejší než v knihe a vďaka (podľa niekoho málo efektnej) záverečnej konfrontácii hrdinov s bielym "červom"/"drakom"/"hadom" až tak dramaticky nesklame, ale aj tak je vidno, že scenár bol napísaný na kolene. Okrem iného sa vyznačuje tažko pochopiteľnými strihmi, zmenami prostredia ap. (dvaja hrdinovia sú v paláci lady Silvie - strih: hrdinovia sú kdesi v bezpečí doma[?]; hrdinu uchopí za nohu nainfikovaná hadia žena - strih: ... - strih: onen hrdina dáva do jaskyne dopraviť plyn). - K tomu pristupujú mizerné herecké výkony (neoslňuje ani figúra menom H. Grant), tri nepríliš pôvabné herečky (aj keď si, ako sa zdá, kolegovia komentátori väčšinou myslia opak), zmätené a hlavne nechcene komické a trápne, popri tom však miestami krvavé psychedelické snové vidiny, nepríťažlivá erotika... Napriek tomu k tejto snímke cítim určitú ťažko vysvetliteľnú afinitu. Možno to bude spomienkami na niekdajšie prvé zhliadnutie, keď som bol tuším teenagerom nižšieho veku a viac som celý film s jeho pseudohororovosťou a pseudoerotickosťou prežíval. Technicky, príbehovo i logicky je to určite podpriemer, avšak s ohľadom na zmienenú nostalgiu ho nebudem hodnotiť príliš záporne. Koniec koncov je "The Lair of the White Worm" v rámci hororového žánru istým osviežením a obsahuje aj niekoľko málo impresívnych scén (za zmienku rozhodne stojí tá so zneuctením symbolu sošky "nepravého boha" na kríži hadím jedom vychŕleným z hrdla záhadnej grófky). - Oceňujem sympatické zakomponovanie cisára-uzurpátora Carausia [v českom dabingu sa z neho stal Carusius], chopivšieho sa moci v rímskej Británii, do filmu, ale to, že by v danej dobe kresťanstvo zapustilo na ostrove korene, sa mi príliš nepozdáva; existencia monasticizmu okolo r. 290 na ďalekom západe Rímskej ríše je ahistorická už jednoznačne. - SPOILER: Je možné, že v jednom smere film Stokerovu predlohu značne vylepšil: postava grófky je tu len prisluhovačkou hadieho monštra, kým v knihe bola touto príšerou sama, čo ale príliš nekorešpondovalo s jej humanoidnou telesnou schránkou a správaním. (/SPOILER) - Ako je známe, krotitelia hadov využívajú hudbu iba ako kulisu pre divákov a hluché hady reagujú na mávanie píšťaly. V tomto filme ale hadohumanoidi využívajú svoj ľudský sluch na to, aby si zakrepčili na tóny hudby samotnej... ()

helraiser

Průměrné zpracování knižní novely od Brama Stokera. Nebylo to vůbec špatné, ale něco tomu prostě ještě chybělo, možná trošku víc akce, trošku hustší atmosféra. Ta hadí kněžka, ale byla dost dobrá. V každém případě to je koukatelné a jistě to stojí za pozornost. ()

Allan odpad!

Snad už jen pseudohoror SLIMÁCI může být horší. Toto je jeden z mála filmů, které jsem nedokázal dokoukat do konce. Perverzní orgie se špičatými nástavci mě odeslaly zvracet. ()

xxlch odpad!

Tak tendlenc filmík asi neměl vůbec vzniknout.Předloha je asi dobrá ale zpracování je hodně ale hodně béčkové a nic neříkající.Je to naprostá ztráta těch 90´které divák kouká na něco takhle slaboduchého. ()

djbarrel

Klady - zajímavý námět, sexy "hadice", několik opravdu skvělých scén a taková ponurá atmosféra. Zápory - nic moc herecké výkony, velká část filmu byla spíš jen vata a ty vize nebo spíš sny byly zpracované opravdu otřesně. Celkově se na to dalo dost dobře koukat, ale buhvíjaká bomba to není. Zajímavý námět, který bohužel nebyl dotažen do konce. Ostatně když jsme u konců - na konci filmu už docházel dech a třeba zabití červa/hada granátem bylo slabé. Ostatně by mě zajímalo kde vzal student - paleontolog granát ? No nic - 63 % ()

Phillippus

Čo sa vám nepáčilo? Vynikajúca oddychovka so sexi c(o)untess, pritrublym archeologom, gigoloidným aristokratom a dvoma nablblymi pannami. K tomu pár vynikajúcich strašidelných momentov /ostriekanie crucifixu- zľakol som sa ako blázon, lebo to bolo "poprvé", nepríjemný sen s rímskych úchyloch a dážďovke na kríži, babka plus minus nohy na zemi/ a vynikajúci gag s rozpoltením babky- smial som sa, až som padol do bubnov. Jediné, čo ma naozaj vytáčalo, bol debilný trojhlasný dabing /film som zohnal len v českej "nova" verzii/. Inak veľmi chválitebný počin, ktorý sa mi zaryje do pamäti. ()

-krusty-

EHF: Shlédnuto kdysi v mládí...a dnes znovunalezeno a uctíváno! ...tohle by stačilo napsat. Film jsem kdysi JEDNOU JEDINKRÁT viděl v televizi a naprosto mě pohltila ta tajuplná atmosféra anglického venkova a místních legend. A samozřejmě tajuplný Temple House s totálně charismatickou Amandou Donohoe! O nějakém Hugh Grantovi jsem tehdy samozřejmě neměl ani páru (a myslím že nejen já). Tenhle film je béčko jako řemen - ale přesně taková béčka bez pardonu řadím před většinu áček - a to bez mrknutí oka. Já vím, že děj často škobrtá, logika se toulá po anglických pastvinách a občas se míchá thriller, komedie ála Monty Pythons a erotické dusno...ale tenhle snímek má prostě obrovské charisma! To je to! Vše v tomhle BÍLÉM ČERVOVI funguje stejně jako před lety. Vychutnávám si pozvolný rozjezd, přetrpím tancovačku s vlezlým songem, pošmáknu si na plivání na krucifix a pak už je to jenom jedna velká jízda - tu ve skvělém prostředí skal, tu v luxusním sídle Hugha Granta a tu zase v domě lady Marshové (kterýžto navozuje opojný pocit "světa ve světě"). Film má solidní příběh, který se vyvíjí (ač přijímám námitky ke způsobu vývoje), je komediální (erekce tužky v letadle, hra na dudy) a přitom je naprosto fantasmagorický (Grantův sen a vůbec halucinace a představy ostatních "infikovaných" hrdinů) - a bezkonkurenčně a megahustě erotický. Amanda Donohoe sice není žádná kráska, ale hadí kněžku hraje s brutálním sex appealem a je nesmírně zajímavá...a to se počítá víc než silikony a nekonečné řasy.... Navíc je film plný chutného rouhání....a to máme rádi :-) Částečně z nostalgie, ale přesto: plný počet!!! ()

patho666

V skratke asi takto, niečo tu funguje skvelo: sem tam pekná atmosféra, niektoré scény z minulosti, erotika, niečo vôbec: debilný asi humor, logika. Každopádne na jedno pozretie dobré. ()

Zupan_

Riadny úlet, a na európske pomery strašný bizár. Ale mytológia okolo toho červomonštra je naozaj zaujimavá zaslúžilo by si to slušné sfilmovanie bez režiséra na ťažkých drogách.A tie výlevy tej vyšinutej sexuchtivej knažky tomu dokonca dodali silno komický nádych horor ani zďaleka. Jedna* za to rozjebanie upírky napoly zweihandrom ináč splaška. ()