Rozkoš

(festivalový název)
  • Švédsko Pleasure (více)

Ve Švédsku se jmenovala Linnea, teď je její umělecké jméno Bella Cherry. V devatenácti letech opustila rodné městečko a přestěhovala se do Los Angeles, aby dobyla svět zábavy pro dospělé. Pro to, aby se stala tou nejzářnější pornohvězdou, je připravena udělat cokoliv. Těžší než BDSM natáčení se ale nakonec ukazuje souboj s producenty a otázka, zda je vůbec možné v tak specifickém prostředí navázat přátelství… Švédská režisérka Ninja Thyberg nahlíží za pomyslnou oponu stejnou měrou tabuizovaného i mytizovaného světa a nakládá s ním natolik přirozeně, že všechny předsudky postupně mizí a zůstává jen úžas nad tím, že se jedná o zábavní průmysl stejný jako každý jiný. (MFF Karlovy Vary)

campix

Strašně mě překvapilo, jak je tahle sonda do pornoprůmyslu nekompromisní a expresivní. Chápu, že je tohle čistá festivalovka, ale chvilkami mě to až zaskočilo. Nevím jeslti je Sofia Kappela herečka nebo pornoherečka, ale pokud je pouze herečka, tak to klobouk dolů. Nevím úplně jak hodnotit. Asi to bylo dobré, ale na mě to možná bylo až možná trošku moc expresivní. ()

Dr.film

Předvídatelné a nudné. Pozorovat sto minut ctižádostivost mladé herečky, která začne narážet na vrtochy producentů je brzy nezajímavé a záchranu nepřináší ani pomyslný vrchol kariéry prostřednictvím dvojitého análu. Film je spíše neodvážný a banální jednání postav přivádí diváka až k hranici otupělosti. Mám pocit, že experimentátor Gaspar Noé, by podobné téma posunul na zcela jiný level. ()

FrankSusta

Všechno je v hajzlu... úplně všechno... ale k tomu asi radši za chvíli. Náročný film co se svéráznosti týče... je to fakt hodně ''svým'' styl a je to jakože fakt hodně festivalový. Zároveň to je jakože fakt hodně explicitní (a musím dát za pravdu uživateli POMO, že vidět to na velkém plátně muselo fakt být zajímavý), ale na druhou stranu, co čekat, když to je doslova film o pornu. Samozřejmě v té samotné stránce, co technické části týče, to je promyšlený film, aby útočil na emoce diváka, to vše promícháno s těmi sexuálním výjevy... jo, hodně festivalový. Největší problém filmu ale tkví v jeho nerozhodnosti a dá se říci že i lpění na postavách. Jak zdůvodnit toto mé tvrzení? Jde konkrétně o to, že se film, hledě na svou až směšně krátkou stopáž, nedokáže úplně rozhodnout, co by chtěl ukázat, před čím třeba vyvarovat, jaké to zákoutí tohohle vlastně zajímavého tématu prozkoumat, až vše jen lehce nakousne, ale nakonec neukáže nic. Mohlo to být úžasné drama, kdyby se ale zaměřili na jednu věc a tu vytěžili do maxima s pár dalšími tématy na pozadí, namísto toho se to plácá kdesi uprostřed a ani do jednoho se nedokáže pořádně ponořit. Já to chápu, je to strašně obsáhlé téma a něco o tom natočit nemusí být jednoduché (ke všemu tím stylem, jakým tohle je), ale coby člověk, kterému jde převážně o film a ne o dokumentární zhoštění (i když, dokumenty taky bývají občas mnohem více zaměřené na jedno specifické téma a kdyžtak kolme poukazují jen tak miochodem na další věci), tak jsem vyprávěním a celkovou úderností zklamán. Takhle to je prostě vlastně jenom jako... jako porno s příběhem, který by měl být tím tažným koněm, ale přes všechen ten vizuální obsah na to jaksi zapomene - takže prostě klasický péčko. A přitom to nakouslo tolik zajímamvých témat, ať už jde o sobní životy, první natáčení a tu trému, extrémy (které mi ale nikdy prostě nepřišli tak extrémní, protože to proběhlo strašně rychle a kvůli takové nerozhodnosti hlavní hrdinky taky ne moc odpudivě), přátelství, sociální lidské hodnoty lidí z průmyslu, vzestup hvězdy, drogy (i když to spíš ne), představa/realita, sebepoškozování (jakože ten černoch), proměna člověka a podobně... a teda ještě rivalita, ale tu chci rozebrat trochu víc. Krom toho, že vás mohu ujistit, že Spiegler girl nejsou holky s pérama (což labužníky asi zklame, já jsem ale rád), tak to bylo další z témat, které mi přišlo absolutně mimo, protože mi přišlo nesmyslné, neopodstatněné a navíc neuzavřené... jako hromada věcí tam. A navíc to dopomáhalo k mému přesvědčení, že ten film nesmyslně lpí na postavách. Což jako by ok, mohlo být zajímavé, kdyby ty postavy byli dobré. Což jako, ony by byly, kdyby ale byly zasazeny někam úplně jinam, kdyby nedocházelo na střety s jinými - jinak dobrými - postavami, které nic nevyvolávají a jenom udržují v rámci kontextu nesmyslnou postavu. To jsou tak moje problémy s tímto filmem... ještě mě tak napadá, že by se rozhodně vyplatilo přirovnání k Hříšným nocím, kde, jak mohu podotknout, je vše zvládnuto dokonale, nejen díky délce, ale i mnohem větší promyšlenosti postav - a ano, taky se tam lpí na postavách, ale jelikož se jedná spíše o drama než pornodokument, dá se toto rozhodnutí pochopit. Když už jsme u těch dokumentů, dělá to pár podobných chyb jako Sex, prachy a internet, a to to, že je to takový povrchní, nenacházející si to místo, které by z toho udělalo ten top, co by ho zvíraznilo a s čím by to bylo spojováno. Ale jinak, tady jsou chvály. Líbí se mi celková odvaha tvůrců toto zrealizovat. Je to hodně ukázkový a hodně umělecký, nebere si to servítky a jede to svým stylem. Je tam několik nápaditých scén a záběrů, ke všemu to dokázalo obsadit aspoň trochu herecky nadané ''herce'' (které ani náhodou neznám) na scény, do kterých se hodili a něco předvedli (zde jim ta doba pomohla), ke všemu je to natočené kamerou, která nevím proč, ale úplně jako kdyby vycházela světlem, barvami a tak z nějakého toho filmečku, ale zároveň dokáže naskočit na vážnou notu. je zkrátka o ni pěkně postaráno. Jinak i myšlenka, co by v příběhu měla být, je vlastně povedená a občas ji lze cítit. Bohužel jich tam narvali moc a zároveň se vytlačují. A to je škoda. No, ale především skuteční herci, kteří měli tu odvahu do toho jít. Sofia Kappel je neuvěřitelná a fakt čumim, co předvedla. Ninja Thyberg si samozřejmě úctu zaslouží taky, protože konečně někdo měl tu odvahu natočit film o pornu tak, jak by měl vypadat a je to strašně silný. Ale bohužel těch vad tam občas bylo tolik, že jsem chtěl i snížit známku. Na úplný konec nehledě. Prostě to je zajímavý film... i tak ale doufám, že někdo konečně někdy natočí film, ve kterém bude to všechno, co chce divák opravdu vidět (jak probíhá konkurz!!!), bude přiměřeně dlouhý (jakože fakt dlouhý) a zmapuje stránky tohohle průmyslu, aby to mělo hlavu a patu. Snahu cením, ale příště chci prosím upgrade. () (méně) (více)

silentname

"Pleasure" v podstate spĺňa asi všetko, čo sľuboval. A je to konečne film, ktorý si zobral dosť silnú tému a nebál sa s ňou prejsť cez určité hranice. Veľa filmov, ktoré sa snažia vykresliť ženy ako objekty alebo spracovať niečo podobné totiž najviac stroskotajú na tom, že niekto z ľudí, ktorí na projekte pracujú nechcú ísť moc ďaleko a potom je to napísané aj spracované vyslovene safe. A to je často ohromná chyba, lebo film vďaka tomu nepôsobí autenticky a úprimne. To však v prípade tohto filmu neplatí. "Pleasure" si nedáva dokopy asi skoro žiadne zábrany. Keby neboli absolútne žiadne, tak by z toho už skutočne bola porno verzia a asi by to nebolo brané ako film. Už by sa to dostalo do inej kategórie. S tým, čo tvorcovia mohli robiť dali do toho asi absolútne maximum. Sú tu momentky, ktoré sú podľa mňa veľmi efektívne. Ako napríklad časť, keď sa Bella dostane na natáčanie násilného porna a potom finále, kde sa ocitne v scéne so svojou najväčšou rivalkou. Tie momentky sú fakt dobré. No iné momentky sa zase trošku nevyhýbajú filmovým klišé. Najmä v časti, kde majú byť spolu Bella s Joy v scénke s mužom, ktorého Joy nemá moc v láske. To sú trošku momentky, na ktoré sme vo filmových naratívoch zvyknutí. Je ale dobré, že to ku koncu už nebude nikto opätovne rozmazávať alebo niečo podobné. A vďaka tomu film skončí veľmi silne. Svoje dobré momentky si rozhodne vychytal a hoci to nie je niečo, čo by som si chcel niekedy pozrieť znovu, minimálne to tomuto priemyslu slušne nastavuje zrkadlo. A je to celkom sila. Hodnotenie: B+ ()

Flego

Zaujímavý pohľad do pornopriemyslu z pohľadu mladej adeptky. Skoro to vyzerá na PR pre mladé dievčiny, našťastie celkové vyznenie filmu je zdrvujúce, takže nejde o žiadnu pornografickú agitku. Festivalový produkt mal slušnú priazeň v médiach, je to však len odvážnou témou. Chýbalo tomu silnejšie uchopenie hlavnej predstaviteľky, mnohé zostalo len na povrchu. ()

• V rámci získávání informací na dané téma žila režisérka Ninja Thyberg v podobném domě pro modelky a herečky, ve kterém žije i ústřední postava. (NiWi)
  • Spousta účinkujících ve filmu jsou reální pornoherci, či lidé pohybující se v pornoprůmyslu v Los Angeles. (NiWi)
  • Film měl být původně nasazen s ratingem R do kin distribuční společnosti A24. Film nakonec dostal nejvyšší rating NC-17 a jeho distribuci převzala společnost Neon. (NiWi)