Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vize světa po atomové katastrofě se záměrně vzdává jakýchkoliv atraktivních prvků a důsledně se soustřeďuje na jediné: jak člověk v takových podmínkách (zde skupina žen, putující zničenou krajinou) klesá na úroveň zvířete, jak v něm začínají převládat zvířecí pudy a instinkty, jak se vytrácejí regulující funkce svědomí jako projevu lidství... Scénář k filmu napsal Pavel Juráček, který se v 60. letech přičinil (jako scenárista a režisér, ale i ve vedení jedné z barrandovských tvůrčích skupin) o vysoký umělecký a ideový kredit české kinematografie, ale později, v období tzv. normalizace, nesměl natáčet ani publikovat. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (134)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Nejdřív sem padesát minut čekal na to, než se stane něco zajímavého a to jen proto, abych zjistil, že se i poté nic zajímavého nestane. A nejhorší jsou na tom všem ty neskutečně (ale neskutečně) tupé a příšerné dialogy, které pronáší abnormálně protivné a neumětelské herečky při dokonale tupých scénách. Možná se najde jedna, nebo dvě pozitivní věci, ale to fakt nestačí, výsledek působí trošku jako kdyby do post apokaliptického světa někdo vypustil husičky z mexických telenovel a navrch jim vymyl z mozku poslední zbytky normálního uvažování. PS: naprosto zbytečné vraždění zvířat ve filmu je naprosto zbytečné, nechutné a dementní, snad jediný film, u kterého je obhajitelné jeho šoupnutí do trezoru i z mého pohledu ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Československý postapo z roku 1966. Musím říct, že tohle byla ukrutná nuda a těch 77 minut se neskutečně vleklo. Ve filmu se absolutně nic neděje a navíc ve mě film nedokázal evokovat tu pravou postapokalyptickou atmosféru. Za zmínku tak stojí asi jen dva momenty a to zabití psa a zabití krávy. Ještě by se možná dala pochválit kamera ale jinak opravdu není co chválit. Navíc mě neskutečně iritovala vybraná hudba. Nechápu jak tady tenhle film může být v červených číslech. ()

Reklama

lucascus 

všechny recenze uživatele

Film s výtečně budovanou a gradující atmosférou. Je to asi úsměvné, ale první polovina filmu (až do příchodu muže) mi malinko připomínala Stalkera - zejména tím putováním, které doprovází minimum dialogů. Procházíme spolu se zdivočelými hrdinkami ruinami, lesy, nádherně využitý otevřený prostor. Druhá polovina filmu je mírným zklamáním, přesto se na tak krátké stopáži filmu nedalo vysvětlit více. Každopádně má toto dílko v české kinematografii svůj neoddiskutovatelný prostor. ()

Fifer 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu neuvěřitelné a nepředstavitelné: Armáda zaplatila natočení filmu, který naprosto otevřeně kritizuje světové zbrojení a naznačuje, jak může dopadnout. Jsou tu dílčí chyby: Otřesné modelkovské účesy hl.hrdinek a pár dalších vad, celkově je to však možná nejlepší Schmidtův film. (Ne, Postava opravdu není jeho film, přátelé.) Člověk si díky tomuto filmu uvědomí míru Juráčkova talentu (autor scénáře). Film natočený podle povídky, kterou napsal Pavel J. tuším hned po gymplu. 99 procent píšících lidí tvoří na gymplu nevyzrálé pi.....y, hledá se. Je vidět, jak byl Juráček jako tvůrce neuvěřitelně vyspělý a vyzrálý. A Schmidt mu to nepokazil. Sám Juráček po shlédnutí filmu litoval, že si to nenatočil sám - podcenil sílu své povídky. ()

PKD 

všechny recenze uživatele

V tom správném rozpoložení, taková SF depka, že vám bude připadati Alien 3, jako rozjuchná poudačka báby futéř. Syrový snímek, který zná u nás (natožpak ve světě) takové množství lidí, že se sám někdy divím, že jsem ho před lety sehnal. Nevhodné pro všechny, kdo si stále naivně myslí,že to s lidstvem/lidmi dopadne nějak extra zvláště dobře. Zde sice není přesně řečeno, co se stalo, ale je velmi pravděpodobné, že jde o svět po atomové katastrofě. P.Juráček byl prostě génius.viz jeho další věci. Vysoce naturalistické (i na naše poměry) dílko s použitím prakticky nulových spešl efektů. Za to s max.účinkem. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (11)

  • Zárodek látky filmu leží v povídce, kterou Pavel Juráček napsal už v roce 1958 za studií na FAMU; scénář byl hotov v roce 1965, v témže roce vyšla i povídka v Mladém světě č. 38. (hippyman)

Reklama

Reklama