Mladičká Anka odjíždí ze Slovenska pracovat jako služka do panského domu v Praze. Toto třpytivé velkoměsto rakousko-uherské monarchie v sobě skrývá nadpozemský život, který ale Anka nikdy neokusí. Místo toho ji čeká služba v domě vysoce postaveného státního úředníka a jeho rodiny. Atraktivní barevné salóny ostře kontrastují se špeluňkami, ve kterých den za dnem přežívá neviditelný personál. Anka sleduje vznešený svět, ve kterém je jejím úkolem prát špinavé prádlo a vynášet ranní moč. Ale ani na druhé straně žebříčku není svět růžový. Jeho hlavní představitelku Resi, dceru pána domu, s Ankou spojuje jen společný rok narození. Resi sotva přestala být dítětem a už se ocitá v kolotoči společenských norem. Dohodnutá svatba s „dobrou partií” měla být vysvobozením ze zlaté klece, ale realita manželského soužití není taková, jak si ji Resi představovala. Anka a Resi, dvě stejně staré dívky z opačných pólů společnosti v sobě najdou spřízněné duše. Stanou se nejlepšími kamarádkami, milenkami a jsou si vzájemně jediným světlým bodem v přísně vytyčených hranicích společensky akceptovatelných norem v období 1. světové války a skomírající rakousko-uherské monarchie. (Cinemart)

blondboss

Výpravný dobový snímok, ktorý zaujme najmä zaujímavým dobovým zobrazením a kostýmami, ale hlavne skvelými hereckými výkonmi, čo ozaj musím vyzdvihnúť. Na slovenské pomery veľmi výživný film, u ktorého vám nebude vadiť jemne recyklovaná téma a pri ktorom si užijete pekný príbeh a moderný vizuál. 70 % ()

tsatsiki

Hlavní herečka sympatická jak průjem, Vica ta někdy drmolila,že ji není rozumět a slovenští herci byly nesympatičtí. Příběh zajímavý, ale natočen tak nudným způsobem, že jsem se musel předávat, abych to dokoukal. Cyril a Karel Dobří, Anna Geislerová a Mauréry byly fajn a vlastně drželi ten film nad vodou, jinak ostatní herci dost špatní.Jen škoda, že Cyrila tak znetvořili,a že jeho role měla tak špatný osud. Pěkná hudba ve filmu byla.Za lesbické scény mají plus a dávám 45%. ()

rigby

Ani jsem si předem neprostudoval, o čem film pojednává. Možná bych to i vzdal. Ale zaujalo mě docela dobré hodnocení tady, a tak jsem do něho šel. Začátek byl takový vlažný, pořád jsem nevěděl, co čekat dál. Ale pak se to rozjelo nečekaným směrem a v druhé polovině to mělo už místy hodně silné grády. A konec mě odrovnal úplně. Zážitek, který si budu dlouho pamatovat. Takových filmů se u nás už moc netočí. I když samozřejmě hlavní vinu na výsledku má kvalitní scénář a především silný příběh. ()

Sebule

Na české i slovenské poměry docela vydařené. Určitě dobrá kamera, herci a celkově ten historický feeling. Ale dějově to není ničím nové, prostě lesbické drama v době, kdy homosexualita byla vnímána jako hřích. Mínus - rozdělení postav podle pohlaví, prostě muži jsou tady vyobrazení jako bezcitné hovada. Hodnocení: 6,5/10 ()

Blackmonster

Je libo oral, anal, nebo lesbický sex v zámeckých komnatách na počátku 20. století? Jak je libo. Poslužte si. 1 hvězda za tu komedii, co ten film v některých případech předvádí. ()

Scaevola

Nemohu si pomoci, ale přestože má snímek téměř dvě hodiny, získal jsem z něj dojem, že si uložil větší předsevzetí, než vůbec mohl naplnit. Na poměrně útlém půdorysu se totiž rozehrává několik paralelních dramat, postav je přehršle, náznaků a očekávání ještě víc, a k tomu všemu ještě neustále z pozadí vykukuje skoro svatá vzpomínka na jediného nerozporného Slováka. A co si z toho vybrat? Výsledek vzdor zručnému řemeslu, uměřeného herectví a pečlivému studiu dobových reálií působí nuceně, sklouzávaje ke zkratkám, vnitřním monologům a berušce, jako by každá příběhová linka byla odsouzena k tragickému zakončení, a tudíž k lacinému ždímání emocí. Zaměřit se tak na jediný aspekt, ať už na zakázané lásky, rozpad rodiny či mocnářství, trauma války nebo i sociální rozvrstvení, to by pak bylo o čem vyprávět! ()

cinemafil

Zajímavé téma,  dobré zpracování, kvalitní výkony.   Režisérka  zná řemeslo a ví, jak udělat dobrý film. Postyv nejsou schématické, vyvíjejí se v  čase na pozadí dobových událostí.  Odvážná volba Dany Droppové pro hlavní hrdinku, ale zvládla ji bez zakolísání.  4* ()

Kozlowski8

Příběh patnáctileté Anky, která v době, kdy se schyluje k vypuknutí 1. světové války, odchází ze slovenské zapadlé vísky do Vídně, kde nastoupí jako služka do rodiny vysoko postaveného rakousko-uherského úředníka. Drama velice hezky, detailně a filmařsky zručně představuje poměry v bohaté rakousko-uherské rodině, ale i těžký život obyčejných chudých lidí a dobu Rakousko-Uherska jako dobu, kdy ženy neměly téměř žádná práva a lesbický vztah, který je hlavním motivem filmu, byl zcela nepřijatelný a zavrženíhodný. Povedený film s krásnou hudbou a výbornou Danou Droppovou v titulní roli. 75 %. ()

Vieriq78

Veľmi pekne spracované..jednoznačne jeden z lepších filmov slovenskej tvorby. Cit pre obraz tam je určite. Iskierka nádeje … ()

veverysiak

Mierny nadpriemer, ktorý sa zaradí do konečne solídnej úrovne novodobej slovenskej kinematografie, určite ide o zaujímavý námet, ktorý by si možno zaslúžil širšie spracovanie, napríklad v seriáli, lebo toto bolo dosť skratkovité a plytké, život komunity slúžok nielen na začiatku minulého storočia bol určite košatejší, tragickejší a pozoruhodnejší, takže 60%. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený životopisný príbeh s výdatnou historickou kulisou. Prostý príbeh chudobného dievčaťa, ktoré otčim vyšikuje z domu do "sveta", kde sa medzi ňou a dcérou jej pána vznikne intímny vzťah. Zároveň je však svedectvom patriarchálnych a národnostných vzťahov v Rakúsko-Uhorsku, pretože rodina, v ktorej Hanka slúži je totiž mikroverziou monarchie. Ako sám pán a hlava rodiny vysvetľuje, on je v rodine cisár, rodina sú ministri a sluhovia sú ľud atď. Služobníctvo je mnohonárodnou skupinou, kde sa mieša slovenčina s češtinou a maďarčinou doplnená nemčinou panstva. Môžem s potešením povedať, že ako som v poslednom čase svedkom, produkcia česko-slovenských snímok má výbornú úroveň. Kvalitná a pútavá kamera a vynikajúca práca s atmosférou. Herecké výkony sú rovnako výborné a postavy sú stvárnené plasticky s vlastný prirodzeným naturelom. ()

Razz

Najlepší film MČS, aj keď zase konkurencia nie je veľká. Žiaľ, aj tento trpí typickou chorobou jej diel - plochým príbehom, ktorý najmä v jednej z kľúčových tém - vzťahu dvoch žien, miestami nedáva logiku.  Je ťažko uveriteľné, že v čase monarchie by sa vzťah dvoch žien, pričom jedna vychádza z dedinského katolíckeho prostredia, tak rýchlo a živelne "zvrtol". Film dopláca na slabú prácu s psychológiou postáv hlavných hrdiniek a človek uvažuje, či téma homosexuality nebola zase raz zneužitá pre marketingové účely. Inak celkom fajn - slušný casting (ach, Danka! - odteraz bude určite snom mnohých mužom, ktorí si potrpia na kyprejšie tvary), fajn kostýmy i lokácie. I téma rozpadu vzťahov na pozadí rozpadu monarchie nebola spracovaná zle. Človek je preto ochotný aj veľa odpustiť, pretože predsa len z filmu dýcha nadšenie a snaha tvorcov, ktorá sa ho dotkne. ()

Slepejsek

Film má našlápnuto mezi historické fresky. Vymalování doby vypadá celkem věrohodně. Přesto zůstává jaksi chladné až odtažité. Divák je dlouho ve stejných rozpacích jako nová služka a trvá mu nekonečně dlouho než se s některou hrdinkou sžije natolik, aby ho začala zajímat víc než jen ze slušnosti. A možná ani víc nezačne, protože všechny dělají všechno proto, aby se s nimi ztotožnit nechtěl. (Mám skoro pocit, že film dělá ženám hodně medvědí službu. Vždyť ony si tady od mužů vlastně víc než pohrdání nezaslouží...) Asi tak nějak, jako když dívenka, která v životě muže neměla (nad postelí má "cisára pána a Štefánika"), sype moudra, že bez mužů by se žilo hůř... ()

Dechman

Výborná dráma, prevedenia bolo veľmi netradičné. Navyše chápem, že teraz to rezonuje ale je to príbeh podľa skutočnosti... ()

quokam

Citlive, komorni, i tragicke. Kostymni s nadhernu hudbou. Po pohadce o jeskyni druhy film reziserky a opet trefa do cerneho. Jenom nekdy nebylo rozumet a trochu prekazea nadbytecna politika zosobnena Stefanikem, ale taktez jajymsi socialismem v ustech Kristiny. Co se tyce pribehu, jo holky nejak az moc riskovali a matka, ktera je nachytala, se zachovala az necekane velkoryse, oboji se da brat za ahistorickou chybu. Mozna ulitba celkovemu komornimu  vyzneni. Ale zacatek vztahu se mi zdal, oproti zde vetsinovemu mineni, prirozeny a plynuly. Co se skadliva, to se rado miva, se rika. A cesta od "mit moc, nudu k sikane druhych pro ventilaci ponizeni z vlastniho ponizovani" k "byt bezmocny a potrebovat psychickou, duchovni, citovou ba i fyzickou podporu" byva casto setsakramentsky kratka. Herecky za mne zazarila hlavne Radka C, jeji promeny vyjadrovane minimalistickou mimikou byly uchvatne a uveritelne.  8.5/10. Upd 10.01.2024, muj maly bezvyznamny oscar za rok 2023,  udilim cenu za kameru a za nejlepsi herecku v hl.dram roli (Radce C.) ()

pichta

Zaujímavé ako sa ľudské osudy zmenia...príbeh 2 žien, ktoré si k sebe našli cestu. Za akú cenu? Koniec filmu skôr smutný. Herci to dali celkom dobre. ()

HarryCameron

Na slovenské pomery veľmi slušne natočená historická dráma so skvelou kamerou - niektoré zábery prírody sú priam očarujúce - ktorá zobrazuje odvážnu tému zakázanej lásky odohrávajuca sa v časoch, ktoré formovali budúcnosť našich krajín. SPOILER - vzhľadom na tému som vedel, že happyendu sa nedočkám avšak prekvapilo ma ako flegmaticky matka zareagovala, keď prichytila svoju dcéru vo vani so slúžkou. Za mňa mierny nadpriemer 65% ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)