Mladičká Anka odjíždí ze Slovenska pracovat jako služka do panského domu v Praze. Toto třpytivé velkoměsto rakousko-uherské monarchie v sobě skrývá nadpozemský život, který ale Anka nikdy neokusí. Místo toho ji čeká služba v domě vysoce postaveného státního úředníka a jeho rodiny. Atraktivní barevné salóny ostře kontrastují se špeluňkami, ve kterých den za dnem přežívá neviditelný personál. Anka sleduje vznešený svět, ve kterém je jejím úkolem prát špinavé prádlo a vynášet ranní moč. Ale ani na druhé straně žebříčku není svět růžový. Jeho hlavní představitelku Resi, dceru pána domu, s Ankou spojuje jen společný rok narození. Resi sotva přestala být dítětem a už se ocitá v kolotoči společenských norem. Dohodnutá svatba s „dobrou partií” měla být vysvobozením ze zlaté klece, ale realita manželského soužití není taková, jak si ji Resi představovala. Anka a Resi, dvě stejně staré dívky z opačných pólů společnosti v sobě najdou spřízněné duše. Stanou se nejlepšími kamarádkami, milenkami a jsou si vzájemně jediným světlým bodem v přísně vytyčených hranicích společensky akceptovatelných norem v období 1. světové války a skomírající rakousko-uherské monarchie. (Cinemart)

Jurcekk

Pozeral som to na dvakrát... Tak to dobre rozohrala solčanská...ale v druhej polovici to išlo celkom slušne do kytek... Debilné postrihané... uponáhľané...pre mňa s neuveriteľným koncom... ()

caj2014

Pekná výprava, dobré herecké výkony, ideovo však na úrovni socialistického realizmu. Citovo vyprahnutá smutná duša tvorcu zrelého na psychiatriu. Je to až smutne desivé, kam sa môže človek bez zážitku skutočnej lásky dopracovať a kopa "sponzorov" ho podporí, podobne, ako jednu nešťastnú postavu v tomto príbehu. Majnstrímový odpad na úkor duše autora. ()

GATTO

Po skeptickom príchode do kina som pred sebou zbadal jednu s tých lepších tvorieb SK/CZ , krásne ilustráky celkom prekvapili... opakujúce sa lokácie dom/ulica som s prižmúrením očkom odpustil.  Nečakal som že Mauréry bude mať tak dobrý nemecký prízvuk ako mala. ( Východniarsky v Seriály Iveta jej ale nešiel). ()

And09

Z tohoto filmu mám hodně rozporuplné pocity, ale příliš kladně hodnotit nemohu. Herecké výkony hlavních hrdinek jsou docela slabé, nejvíce asi exceluje Geislerová a Kerekes, přesto zde chybí větší psychologie postav, vše má rychlý spád, že divák nemá ani možnost se s nějakou postavou sžít, pochopit ji a oblíbit si ji. Chybí mi tam propracovanější dialogy a dějovost. Jinak téma rozhodně nevšední, co je na tom asi tak nejlepší tak to, že film nejvíce poodhaluje tabu témata a tím nemyslím jen lesbický vztah, ale takovou tu všednost žití, o které se moc nemluví. Zpočátku jsem si říkala, že je to samá erotika a moc explicitních scén (naštěstí to nepřesáhlo hranici porna byť je zde vidět víc než dost), ale ačkoli jsem čekala, že lesbická láska je hlavní téma (i když nějaké velké zamilování z toho vycítit moc nejde), nakonec bych to neviděla jako to nejhlavnější. Objevuje se tam ještě mnohem víc témat, které mi přišly důležitější i zajímavější, třeba dopad války, nechtěné těhotenství, mateřství (to je zde podáno dost zajímavě). Film naláká (hlavně muže) nejvíc asi na nejeden pohled na ženská ňadra a pak na působivé prostředí slatiňanského zámku (a ne, opravdu u něj není hned Karlův most). Z osobního pohledu to vidím tak, že mezi komparzem panovala mnohem lepší dobová atmosféra, která ve výsledném filmu už moc zachycena není (možná kdyby to pořád nebylo na jednom místě). Dost na tom, že to z knihy má opravdu pramálo společného. No, do filmu se musela přidat erotika a lesbický vztah, aby to bylo něčím zajímavé. ()

Verbudrak odpad!

Od ženských pro ženský o ženských. Takže výstřel vedle. A ta Geislerka tam zas hrála sama sebe. Já vám nevím, já téhle paní ještě neuvěřil žádnou roli. Takovej Svěrák v sukních. ()

Dakota1978

Zasloužené krásné 4*. Vlastně krom představitelky Resi nemám co bych vytknul. Fantastický casting, skvělá kamera, dobová stylizace včetně kostýmů, krásná uchu ladící hudba a především zajímavý neotřelý příběh vepsaný do bezchybného scénáře. Film jsme zhltli a nezůstal po něm trapný patos (při zvoleném sladkobolném tématu třeba nahlas zmínit). Herci hráli jako o život - radost pohledět. Nemá cenu vychvalovat jednotlivce, ale neodpustím si skvěle ztvárněnou postavu Kristýnu (Aňa G. herecky zraje, vážně je vynikající). Vřele doporučuju, citlivě pojaté erotické scény...všeho tak akorát. ()

vopajslikova

Tohle že má být Praha v první pětině 20. století? Dovoluji si připomenout jméno František Křižík a jeho světový vynález - obloukovou lampu, atd.  Jako veřejné osvětlení sloužily od roku 1847 plynové lampy, které byly od konce 19. stol. nahrazovány elektrickými. Tedy chození s lucernou po ulici ve 20. stol. je trapné. Nesmyslné je nošení fekálií v pozinkovaném kýblu a jejich vylévání do kanálu mezi chodci, jen v období 1816 až 1828 bylo v Praze postaveno 44 kilometrů stok, systém se zdokonaloval a slouží dodnes. A stověžatá matička je zobrazena jako jakési zaostalé temné město, kde se vyskytuje něco jako Hradčany a Karlův most. Tento záměr tvůrců nechápu, ale možná to není záměr, ale základní neznalost.  Příběh, jehož homo/les téma je dnes v každém filmu nebo seriálu, se zaobírá se docela dlouhým časovým obdobím, přičemž je ale vyprávěn zkratkovitě. Kostýmy ucházející, herecké výkony dobré, hudba hezká. Škoda. ()

Nellaron

Nenechajte sa zmiasť sprostým hodnoteniami. Tento film je dielo. Solčanská bravúrne natočila príbeh chudobnej Anky, ktorá sa ocitá ako slúžka v bohatej Rakúsko-uhorskej rodine počas prvej svetovej vojny. Príbeh odzrkadľuje neľahké postavenie žien v danej dobe a celkové fungovanie medzi služobníctvom verzus panstvom. Láska dvoch žien v danej dobe bola niečím nepredstaviteľným. Film sa venuje osudom viacerých slúžok, trefne zobrazuje reálie doby, a zároveň ukazuje malebnú slovenskú prírodu. Dostala ma kamera, často mi film svojim spracovaním a dialógmi pripomínal Jakubiska. ()

Jittulle11

Čekala jsem na Aňu a Vicu. Aňe prostě tyhle drsné a realistické postavy jdou. Vica usměrněná a příjemná. Hlavní představitelka Dana Droppová se stává mojí oblíbenou herečkou pro svou nenápadnost, se kterou vám přiroste k srdci. Role německé dcerunky skvěle obsazena herečkou Radkou Caldovou, autentická. Děkuji za slušné zpracování období za císaře pána a možnost prožít si toto období v jedné pražské vysoce postavené rodině. ()

bertrand

Červnená knihovna moderního hávu - Bláža má ráda Máňu. Nic jiného v tom není, snad jen trocha obnažení. Je ho právě akorát, aby se to dalo dodívat. ()

Latinus

Jedna hviezdicka za to ,ze to bolo vo farbe a,ze nebolo treba dabing....(Technicky kvalita,obsahovo total p......a)druhykrat si to uz urcite nepozrem ()

gapa466

Po shlédnutí jsem se podíval, kdo to režíroval a napsal. Trefa. Hodně je znát ženský pohled na věc. To dobré? Velmi slušná dobovka. Herecké výkony . To špatné? Některým nebylo rozumět (nemyslím němčina). Měl jsem pocit, že Vica chvilkama mluví maďarsky. V průběhu mě to celkem bavilo, ale s odstupem mi to přijde takové nereálné. Předlohu jsem nečetl, ale mám spíše pocit, že lesbická láska byla spíše v hlavě Anky. Taková příhoda po návratu do Banské Šťavnice.  Každopádně 3,5*. ()

Korpy22

Dojemný příběh šlechtičny a služky, které zažívají nepříjemnosti začátku 20. století. Je zde skvěle ukázáno, jaké postavení v té době měla žena a jak byla rozdělená společnost. Přestože vše jako manželství, dítě a práce se dá naplánovat, láska se naplánovat nedá a ta je jen jedna. Emocemi protkaný scénář, který se nebojí být drsný a fekální tak tedy graduje až do úplného konce. ()

katka94

Knihu jsem nečetla, film jsem měla dlouho založen k podívání a škoda, že jsem se nepodívala dřív. :-) Moc se mi líbil. Příběh byl zajímavý, napínavý a hezky natočený. Podobný jsem zatím neviděla. Na filmu se mi líbilo, že bylo pěkně vidět, že žít za dob Rakouska-Uherska nebyl žádný med. Doporučuji. ()

Hanka_M

Velmi pomalý film s rozmělněným dějem, ovšem s velice krásnou kamerou a zajímavým hereckým obsazením. Radka Caldová je opravdu působivá a krásná herečka (skvěle se hodí do secesní doby) a text Hany Lasicové příjemně provází příběhem z doby rozpadajícího se Rakouska-Uherska. Nefunguje mi jen spojení zámku Slatiňany s Prahou a další scénické nedostatky. Celkem slušná byla i hudba, ovšem bylo jí někdy až moc, protože musela slepovat řadu zbytečných záběrů. To je ovšem věc vkusu, čtvrt hodiny filmu mohlo jít ven už ve scénáři a tvůrci by ušetřili pět milionů. Je vidět, že režisérka má více štěstí, než rozumu a vlastně její složka a práce je na filmu to absolutně nejslabší. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)