Martin Scorsese, jeden z největších režisérů současnosti, uvádí skvělou adaptaci románu, za který spisovatelka Edith Whartonová získala Pulitzerovu cenu. V hlavních rolích filmu se představují držitel Oscara Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeifferová a Winona Ryderová. Úchvatná romance s ironickým názvem Věk nevinnosti vypráví o tragickém milostném trojúhelníku v honosném a pokryteckém prostředí vyšších společenských vrstev New Yorku 70. let 19. století. Newland Archer (Day-Lewis) je bezúhonný advokát, který tajně touží po vášnivějším životě. Jeho zasnoubení s půvabnou, ale nezajímavou členkou místní smetánky May Wellandovou (Ryderová) Newlanda odsoudilo k životu v tiché lhostejnosti. Když se ale do New Yorku vrací výstřední, společensky nepřijatelná sestřenice jeho snoubenky, Newland riskuje vše kvůli naději na opravdovou lásku. (HBO GO)

ad

Vizuálně (jak jinak) dokonalé. Příběh, pravda, trochu dlouhý a předvídatelný, na druhé straně je onen fatalismus na něm to nejlepší. ()

cubajz

na Scorseseho velmi netypický film, u něhož jsem skoro celou dobu čekal na nějaký zajímavý dějový zvrat, který by zdání spořádaného kostýmního dramatu rozmetal na cucky. Bohužel se nic takového nestalo a já musel skoro dvě a půl hodiny sledovat sice výborně natočený i zahraný (mé utrpení nebylo zas tak velké:), avšak pro mě stále poněkud nezáživný romantický příběh, který jako by vypadl z červené knihovny. ()

danecek24

51. Zlatý Glóbus za rok 1993 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Winona Ryder + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Michelle Pfeiffer, Nejlepší režie - Martin Scorsese ()

pakobylka

O klanech tak trochu jinak ... v době, která nepřipouštěla diskusi. O okovech ... ukutých z pokrytecké, leč respektované dobové morálky spjaté s pochybnými předsudky - a posvěcené dovezenými tradicemi. O muži, který se jimi dobrovolně nechal spoutat, protože se bláhově domníval, že tak umlčí hlas srdce. O ženě, která věděla, co všechno by její láska mohla způsobit, a podle toho se zařídila. P.S.: 1) Jeden z nemnoha snímků, kde hlas vypravěče působí naprosto přirozeně a stává se neoddělitelnou součástí příběhu; 2) Myslím, že si začnu o něco víc vážit materialistického, egoistického, leč svobodomyslného 21. století ... alespoň v té podobě, jakou na sebe bere v našich zeměpisných šířkách a délkách. ()

majo25

Veľmi rozvláčne tempo, navyše pri filme, ktorý je presýtený romantikou, pritom na vedľajšie príbehové línie či iné dramatické situácie akoby ani nezostal čas. Po veľmi nudnej prvej polke, kde som sa spočiatku strácal v menách a postaveniach a kde sa viacmenej rozoberal luxus a noblesa staronewyorskej aristokratickej smotánky, je síce druhá polovica o niečo záživnejšia, menej opisná, ale aj tá len tak (jednoducho) plynie. Úprimne sa priznám, Scorsisáka by som za týmto dielkom určite netipoval. Filmový príbeh síce na prvý pohľad na to nevyzerá, ale v knižnej podobe by to bolo zaiste niečo na spôsob ženských románov. Zachraňovali to rozprávačské vstupy a ústredné herecké trio. ()

smrt.ka

Podle mě jeden z nejlepších filmů natočeného z toho překrásného (a jak je v tomhle filmu krásně nastíněno také krutého a trochu nelidského) období 19. století. Nebudu se tajit tím, že mě by se ten film zdál skvělý (ovšem když to pojmu velmi subjektivně), i kdyby si Newland Archer otevřel na začátku knížku a nahlas z ní dvě a půl hodiny předčítal. Na začátku ho Daniel ztvárnil jako příliš hezkého a příliš obyčejného. Později nekonečně upřímného k sobě samému. Dále vnitřně odvážného. Rozpolceného. Zoufalého. Nešťastného. A nakonec smířeného. A celý ten proces, který se skládal více než ze slov z výrazu a drobných gest, byl na celém filmu určitě vůbec to nejzajímavější a nejspíš také nejpodstatnější. Trošku mi na filmu vadí jeho přílišná učesanost, která jde od náderných kostýmů, bohatých rekvizit a četného komparsu mnohem dál - ovšem bohužel trochu na úkor příběhu - mám na mysli vypravěčský styl a možná "trochu" urychlený konec a na mě příliš rychlý spád z bahna k nebi. Poslední minuty se mi zdály opravdu asi nejhorší, ale díky bohu úplný konec se mi líbil moc. Byla by také hanba chválit jen Daniela coby hereckou perlu; Michelle i Winona totiž byly také (překvapivě?) opravdu velmi slušné, a kdybych měla vybrat jednu z nich, musela bych Winonu, protože ač Michelle mě celkově zaujala víc, Winona se své nepříliš "povahově atraktivní" a těžké roli chopila na výbornou. Dokonce mi i přes tu délku uběhl film velmi rychle. Vím proč. Každopádně myšlenka tohoto příběhu je věčná, důležitá a velmi trefná. A samozřejmě romantisticky ponurá... ()

Susinnon

3* za nádherné kostýmy, prostredie, celkový vizuál a Winonu. Mínus 2* za zdĺhavú nudu, Michelle s hrozným účesom, chýbajúci cit a Daniela, ktorý sa celý film hýbal, ako keby ho trápila zlatá žila. ()

andrii

...spustil závoj zdrženlivosti. Památník módního vkusu vysoké elegance pyšných citů. Majestátní rety, co na šatech kavalírů zanechaly ornamentu. Přál si být tím nejdražším kamenem, vsazeným do jejího prstenu. Být v loďce, která pluje jejím směrem. Jeden polibek na špičku střevíčku. Rád by sroloval podvazkový pás až ke kotníčku a zašel mnohem dál. Jste ten nejnedostupnější vonný, zralý květ, který opíjí můj dech. Nikdy nepřistoupím na tu roli se scénou loučení, nepřijmu ji. Rajské je milovati, srdce (ne)trhati. Mnohým zajisté očarovalo zrak i dokonalé dílo výtvarné, které vykouzlila sama příroda, poupě půvabu - Ryder Winona, fialka i šeřík  z noblesní zahrady, vínový, vlahý leknín jezerní. ()

Radiq

Tohle bych od Scorseseho tak úplně nečekal, ale zhostil se s toho s naprostou parádou. Vyzdvihuju tu dobovou přesnost a smysl pro detail - rozežranost nejen v jídle, ale i v ostatním vybavení, např. porcelán, obrazy, nábytek, hadry... No prostě přesně ten styl typickej pro zbohatlickou smetánku. Různá sídla, místnosti, divadla, zahrady, to vše je vybrané tak perfektně, aby se to do filmu co nejlíp hodilo. Jedinej problém vidím v samotném ději, kterej je dost pomalej a nic moc závažného se tam vlastně neděje a člověk nabyde dojmu, že to byli hrozní puritáni a pakoši a žít bohatej v takové době, to rač budu chudej v dnešní době. Prostě a jednoduše - výsledek je takovej, že tou pomalostí se z toho stává tak trochu nuda a přijde mi to pak zdlouhavé. A taky je tam dost jmen, která si člověk musí zapamatovat. Po herecké stránce tomu není co vytknout. ()

chelseaman22 odpad!

Hej Fero, ten kozel tam bude křepčit celých 133 minut? Otázka, jež rozhodne o tom, zda si zaplácnete večer traumatizující pohádkou o princezně a možná létajícím ševci na Time Square nebo se spíše (a racionálněji) pustíte do drhnutí sporáku, jelikož jste osmnáct let za opicema a nemáte tu bezdotykovou plochu! Pan Abrahám "Koza" Linkoln túruje nárazníky vévodkyni odněkud ze Zubrovky za doprovodu operního zpěvu. A jelikož je Koza spíše neherec a operní hudbu si pouštím jedině při každoroční cestě kolem světa a zpět, tak musím hned po dvaceti minutách abdikovat a zamířit do té zavšivené kuchyně! odpad! ()

LeoH

Kdyby si Visconti ve Vášni dával takovouhle práci se zpřítomňováním každého okamžiku a každého hnutí mysli skrz precizní zacházení s kradmými pohledy, s přesně načasovanými prostřihy na významotvorné detaily opulentní výpravy i s „prázdnými“ pasážemi, kdy zůstává viset ve vzduchu nevyřčené, taky bych mu to aristokratické melodrama zbaštil i s operou. Navíc mi dělá dobře, když Michelle P. dostane příležitost ukázat, že je opravdová herečka, konvenovala mi nevtíravá muzika Elmera Bernsteina, silně ve mně zarezonovalo téma lásky zabité pocitem zodpovědnosti (klidně si tomu říkejte zbabělé ohledy na společenské konvence) a stejně jako v Ganzích New Yorku mě uchvátila atypická historická tvář Ameriky. Aneb zase se ukazuje, že se Scorsesem si rozumím nejlíp, když zrovna netočí o mafiánech. ()

farmnf

Oceňuji hvězdy a hvězdičky. Jinak šílená nuda. Nedovedu si představit, kolik lidí v kině u toho usnulo.... ()

Pavlínka9

Film, který je sice zajímavý, ale že by mě úplně strhnul se říci nedá. Hlavní otázka snímku je velice zajímavá - vyzrálá, dospělá žena na jedné straně, mladá, neviná dívka, která je zároveň již nějakou dobu zasnoubená a mezi nimi muž, který je zaprvé tím snoubencem, ale také si je vědom, že mezi danými ženami je příbuzenský vztah. Dilema, které se má područit, je vyřešeno tak, jak by to udělalo v té době asi velké množství mužů. Měl se ale podle mého názoru rozhodnout jinak. Ale v té době - Ellen, která měla čest pošpiněnou a chtěla učinit rozvod se svým manželem a mladá dívka, její sestřenka May, která je zamilovaná a zasnoubená s daným mužem, který dychtí po zadané ženě, nemohl pošpinit také dobré jméno rodiny a také své. Hlavní, čeho jsem si byla od určité chvíle vědoma bylo, že May věděla, že Newland (manžel) má určité city k Ellen, ale zachovala se s patřičnou umírněností dámy a nenápadnými a nenucenými tahy svého muže táhla na svou stranu a také mě svou klidnou povahou stále udivovala. Na tehdejší dobu má film vytvořené krásné prostředí, okázalost a také propracovanost. ()

shantim

Perfektne zahrany, zrezirovany film se skvelou vypravou a velmi pritazlivou vytvarnou strankou. Zvlaste pak ty hostiny s pokrmy na talirich jako by byly navrhovany umelci. Cely film ale trpi neumernou delkou, ktera neni dostatecne vyvazena bud silnymi dialogy ci nejakym napetim pramenicim napriklad z napeti mezilidskych vztahu. Ne snad ze by snimek posledne jmenovane postradal, ale nejak jsem se nedokazal vcitit do hlavni postavy nebo jakekoliv jine a soutrpet s ni. 80% hvezdicek ()

Brain-D

Strašně roztahaný romám, které bylo těžké usedět. Scorsese tomu vizuál a hudbu, aby se diváci až tak nenudil. Ale já se i přesto nudil jak blázen, tak jsem sledoval obraz a vypl mozek. Po chvilce nudy zjišťuju, že je to román. Romány spíše jak muži oceni ženy, takže se moc nemusím divit, že jsem do toho nebyl tak zadívanej. :)) ()

hroubek

Hodně těžko se mi vysvětluje, co je na tomto snímku, tak působivého. Jestli je to řemeslná filmařina, skvělé herecké výkony nebo příběh o lásce. Věk nevinnosti není nejzábavnější film, ale to taky není jeho účelem. Je to kvalitně zpracované vyprávění, které chytne i přes svojí pomalost a množství postav. Daniel Day-Lewis je perfektní jako vždy. Michelle Pfeiffer hraje výborně. Malinké zklamání je Winona Ryder, která je lehce nevýrazná. Přesto největším frajerem je Martin Scorsese, který dokázal a stále dokazuje, že se zvládne porvat s jakýmkoliv žánrem. ()

lucascus

Příběh o lásce, která nemůže být nikdy naplněna, přestože pořád žije (nebo už jen přežívá) touha z obou stran. Zní to jako ukázkový příklad červené knihovny a největšího kýče. Ano a taky že je, ovšem natočený s takovou grácií, s takovým umem a s tak perfektními herci, dokonalou hudbou a přesnou režisérskou rukou, že veškerou klišovitost filmu odpustíte. S dvěmi hlavními představiteli trpíte a souzníte s nimi. Daniel Day-Lewis opět přesvědčil, že patří k tomu nejlepšímu, co herecké nebe vydalo, hraje člověka z lepší společnosti, který zůstane na dosmrti věrný společenským rituálům i své mladé ženě, přestože jeho srdce patří jiné. Michelle Pfeiffer zase ohromuje svým půvabem, svoj ojedinělostí ve světě marnosti a dvorské etikety, a přesto (nebo právě proto) musí trpět o to více, protože se i ona musí srovnat s nepsaným řádem a svou lásku potlačit. A vlastně se dá říct, že souzníte i s Winonou Ryder, která je tak čistá a společensky dokonalá, nikdy neměla potřebu se daným konvencím nějak vzpouzet, ovšem často přivírala oči a dotvářela si své iluze k dokonalosti, aby dokázala žít s manželem, jehož láska jí nepatřila. Ano, je to sladké jak limonáda, ale někdy i ta limča bodne. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd