Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat... Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun. (Česká televize)

GOREGASM

U Barvy Peněz by asi málokdo poznal, že na režijní stoličce sedí velký Marty, který zvolil výjimečně na jeho poměry komorní téma. A to příběh, v němž se zkříží osudy mladého kulečníkového floutka a potencionálního šampiónu v typické herecké etudě mladého Cruise a mentorského vysloužilého hráče v podání Paula Newmana. Díky těmhle dvěma panáčkům se nebudete ani vteřinu nudit, přesto na Martyho jde o nečekaně bezzubou podívanou, která by bez zmíněných hereckých es asi dopadla ještě průměrněji. Samotný příběh naštěstí nepůsobí klišovitě a kdo by podle synopse čekal, že půjde o klasický příběh vzestupu jednoho zahrabaného talentu z absolutní nuly na vrchol bude více než překvapen... 67% ()

Heroine

Někde tam sedí za barem Iggy Pop, a to je všechno co si z toho filmu vybavím. Asi je to pro jiný typ lidí, ale mne to opravdu nebaví. Navíc mi to přijde trochu jako oslavování něčeho, co je vlastně hnusné. A celkově je to dost trapný film. ()

burton

Kdybych byla krásná potvora, asi by mě to věčné posedávání a zírání na kulečníkové mače bavilo. Tom je úžasnej, krásně usměvavej a vlastně jsem ho v žádném filmu neviděla takhle spontánně tančit, (s tágem, zamozřejmě) a dovádět. Paul mě nudil k smrti a kulečník taky, asi to bude tím, že nejsem krásná potvora(viz avatar :D). Film je pro fajnšmekry, já jsem to díky své kulečníkové analfabetičnosti moc nepobrala. PS: Forest Whitaker ()

MickeyStuma

Paul Newman se po pětadvaceti letech vrátil k postavě kulečníkového hráče Eddieho Felsona, kterého ztvárnil ve snímku ´Hazardní hráč´ a nebo někde uváděný také pod názvem ´Biliárový král´. Kdysi biliárový šampion nyní už v pokročilém věku věnující se hlavně obchodu s alkoholem. Jenomže když potká talentovaného mladíka v této hře, v očích se mu rozsvítí a touha po výdělcích na této hře ho přesvědčí onoho mládence něco naučit v zájmu obou. Newman svoje herecké nadání již zohlednil nesčetněkrát a ani zde se nejedná o vyjímku. Spoluhráčem mu je mladý Tom Cruise, který je tak nějak stejný, jako ve všech svých prvotních filmech. Příběh opět přivádí diváka do zákulisí biliárových turnajů, kde je mnohdy všechno jinak, než jak to ve skutečnosti vypadá. Dá se říci, že ani dnes to v realitě není jinak. Jestli je tento snímek lepší je na diskuzi. Pětadvacetiletý odstup je přeci jen dost zásadní co se týče hlavně filmových technických postupů. Každopádně stojí za pozornost. Daleko lepší je však zhlédnou nejdříve ten předchozí. Divák bude lépe znát charakter Eddieho Felsona, čímž bude daleko více uchopitelný. ()

salamandrr

V rámci nedávné smrti P. Newmana jsem se na tento snímek podíval. Rozhodně je to slušná filmařská práce a kamera byla občas velmi podařená(třeba když se Newman díva na svůj odraz v kouli, není kamera vůbec vidět a přece tam někde být musí), ale nemyslím, že je to nějak výjmečné dílo. Opět další důkaz, že oskaři neznamenají nic převratného ()

bif

Paul Newman za tuhle roli dostal Oskara- a právem. Ale Tom Cruise, představující drzého mladého floutka, hraje tak skvěle že si zasloužil přinejmenším nominaci ve vedlejší roli, ale nedostal jí. Scorseseho hravá režie již není překvapením a celý film se táhne rychlostí Bugatti Veyron, takto si představuji pohodový podzimní večer, když mám dobrou náladu, pustím si Scorseseho a vím že mě čeká něco znepokojivého přesto mrazivého, nebo si pustím Newmana a vím že mě čeká strhující herecký výkon, stejně tak u Cruise a to všechno se mi dostane v tomto jednom filmu, který jistě nevidím naposledy. ()

Biopler

Slabý odvar The Hustler. Patrím k tým, ktorí videli najprv The Hustler a až potom The Color of Money. Ide o to, že sa jedná o čisto športový film, zatiaľčo v The Hustler šlo o biliard až v druhom rade. Spoločné majú akurát postavu Eddieho Felsona. Scorsese vybral k niektorým scénam výbornú hudbu, no to bolo asi tak všetko. Dojem kazil strašný Cruise, ktorý sa všade vtieral. Bohužiaľ, toto pokračovanie, podľa mňa, nemalo byť. ()

Jeand´Boa

Sestava stojící za to přináší film, který za to rovněž stojí...člověk by řekl: jenom kulečník...a hleďme, on ten film i ta hra umějí pořádně chytit. Já jsem ostatně důkazem... ()

Stíba

Nic proti Cruiseovy ale tady to táhne Scorsese s Newmanem. Svěží, stylové a lehce nahořklé drama, které průběžné vrcholí a má v sobě mnoho paralel k různým tématům a které mi tak trochu připomíná ještě o kus lepší Sting. 4,5* ()

Razzor_82

"Tady se totiž hraje o prachy, víte!" Klasická Scorseseho filmařina. Paul Newman i začínající Tom Cruise jsou fajn. Efektní biliárové šťouchy. Pohodová hudba a napínavá atmosféra. 6/10 ()

Shizle

Volné a ne tak vážné pokračování k filmu The Hustler (1961), do kterého se vrátil Paul Newman jako Rychlý Eddie Felson, tentokrát však ne v roli hráče biliáru, ale primárně v roli učitele. Protipól mu tu dělá mladý Tom Cruise v roli rozštěkaného, ale zato talentovaného kulečníkového hráče. I když na sebe filmy volně navazují, díky dvoum rozdílným režisérským vizím ve finále vyznívají úplně jinak. Scorseseho film datuje o něco delší časový úsek, tudíž se i značně mění celé tempo a film díky tomu působí svižněji. Zároveň je tu použita rozmanitější škála lokací a bohatší, uvolněnější soundtrack. To dohromady dělá z The Color of Money hořkosladký souboj dvou z počátku přátel, později rivalů, kteří si všechno vyříkávají s tágy v ruce. Na rozdíl od předchozího filmu nemá Barva peněz takřka žádný dějový přesah a ani skryté poselství, zato ale zdaleka vyniká po té zábavní a sportovní stránce, a to zejména díky režii, hercům, kameře a hudbě. Na jednu stranu jednodušší, pořád ale kvalitativně velmi podobný film. Jen toho Oskara bych Newmanovi dal radši za již zmíněného Hustlera. MONEY WON IS TWICE AS SWEET AS MONEY EARNED. ()

slidealama

Tom Cruise se může snažit jak chce, ale Paul Newman ho zastíní svým šarmem v každé scéně. Tento snímek je povinností pro všechny fanoušky Martina Scorseseho a především pro hráče kulečníku. ()

boni

Na tenhle film jsem se těšil docela dlouho, ale nějak se mi vždy vyhnul. Když jsem ho konečně viděl, tak jsem z toho mírně rozpačitý. 3 hvězdy z milosti v hodnocení a pocit nevyužití potenciálu v hlavě. Jo, Newman tu hraje super, Cruise nemám rád, ale herecké kvality tu potvrzuje rovněž, potěšilo i cameo Foresta Whitakera, ale zase ta herečka v hlavní roli se mi se svou širokou hlavou skoro nevešla na obrazovku, a to mám prosím úhlopříčku metr a půl. Taky jsem se těšil na atmosféru osmdesátek, ale ani toho jsem se moc nedočkal, kdyby tam nezahráli pár hitů tehdejší doby, tak bych si myslel, že je to tak rok 1975. Scénář taky nebyl nic moc, je hezký vývoj trochu přitroublé postavy Cruise a návrat dědy k plstěnému stolu, ale celkově se tam za skoro dvě hodiny nic nestane, a když už se zdá, že polahodí i oku masového diváka, tak nejdřív Cruise jakože prohraje, pak Newman jakože fakt složí svý pořádný Tágo ruského názvu, a nakonec ještě nevidím ani jeden pořádný šťouch z Epic battle of (k)uličník. Aspoň můžu být rád, že jsem byl ujištěn o budoucí výhře dědy nad rozverným mládím. Možná to bude teď, možná taky příště v Houstonu. Nebo taky třeba někde úplně jinde a někdy úplně jindy. Nechci k tomu být tak přehnaně kritický, vidět se to dalo v pohodě, ale nějaký punc kvality to tedy ve mně nezanechalo. ()

Likan7

Sedlo mi to mnohem více, než předchozí díl. A nemyslím, že to je úplně tím, že Barva peněz je ke mě jednoduše rokem natočení blíže. Tady mě prostě a jednoduše dostal Paul Newman, který za jednu postavu ve dvou filmech získal dvě nominace (tuhle už proměnil v jeho jedinou sošku). Dává si to neskutečně. Žral jsem každej jeho záběr, každý moudro, pohled i šťouch. Filmy s Newmanem jsem nikdy nevyhledával, pouze jsem to tak nějak ze slušnosti respektoval jako velkého herce minulosti, ale po Barvě peněz si myslím, že si jeho filmy budu vyhledávat cíleně, protože je to fakt frajer. Na druhou stranu postava Cruise mi přišla buď naprosto pitomá, nebo blbě zahraná. Tom nikdy nebyl moc dobrý herec, ale tady mi to fakt přišlo, že je něco špatně. Vincent tu má učitele jak víno a svou kočku a místo toho dělá kraviny. Tak jako tak, Barva peněz je dobrý film z lákavého prostředí kulečníku a peněz. A všemu vládne Newman! ()