Konkurs

• Česko Konkurz na smrt (více)

Kontroverzní japonský režisér Takaši Miike je tvůrcem tohoto znepokojujícího hororového filmu o ovdovělém producentovi, který se rozhodne zorganizovat konkurz na svou potenciální novou manželku. Mezi mnoha uchazečkami zvláště vyčnívá především jedna - rozkošná bývalá baletka oblečená v bílé. Vdovec je jejím záhadným půvabem zcela fascinován a nemůže uvěřit vlastnímu štěstí, dokud se svou budoucí nevěstou nezačne zabývat podrobněji. Detaily z jejího osobního života do sebe tak úplně nezapadají, nohy má zohyzděné řadou ošklivých jizev a Aoyama až příliš pozdě zjistí, že lidé v jejím okolí mají ve zvyku záhadně mizet. Když v jejím obýváku objeví spoutaného muže s uříznutým jazykem a chodidly, usoudí, že ona dívka patrně nebude ženou jeho snů. (Cinemax)

Litsarch

Tak toto je paráda, i když to první půlku tak nevypadá. Jsem rád za kameru, která je tak typická pro asijské filmy. Hlavně dramata, romantické a celkově pro "pomalejší" žánry. Ději nemám co vytknout. Dobrá práce s atmosférou a jejím budováním. S příběhem plným zvratů a parádním finišem. S herci, kde Eihi Šiina byla až dokonalá. Křehká, charismatická, milá a přesto tak chladná a nečitelná. Rjó Išibaši v roli zamilovaného muže také. Málokdy se mi stane, že si snímek zastavím, abych si ho urovnal v hlavě. Konkurs takový je a tím si u mě šplhnul. I nyní, když píši tento komentář, mám ze snímku nepříjemně příjemné pocity. ()

brutale

Vysoké hodnotenie z dôvodu, čo so mnou dokázala táto snímka spraviť! Ani som netušil, že niekedy mi bude od hnusu krčiť telo ako papier v hrsti, zvyšok viď komentár od "petero". Ešte jedna rada, vydržte tú hodinovú nudu, to si vás režisér pripravuje tam kde vás chce mať... ()

Folpa

Hodinu a půl sledujeme holku, na které se všem (včetně nás diváků) něco nezdá, jenom hlavní hrdina to nevidí. Ve zbývající době na konci se ukáže její pravá tvář, která ale už tolik nepřekvapí... ()

Seabeast

Hmmm, další krásná ukázka samoúčelnosti, tvářící se místama artově (bohužel jen na povrchu) a pozbývající hlubšího smyslu. To že jsou chlapi "prasata" už víme a dojít k tomu skoro ve dvouhodinnovém hlemýždím tempu je docela zívárna. První hodinu a něco se připravte, že budete sledovat drama o hledání té pravé. Pak začnou vystrkovat růžky nějaké ty děsivější prvky s vidinou zamotávajícího mindfucku. No a závěr už je tolik opěvované mučeníčko, které rozhodně není pro slabší povahy potěšeníčko. I když se nejedná o vyloženě exploatační scény, tak je zajímavé, že samotný zvuk s nepřímými záběry dokáže hezky udělat blivno k hranici snesitelnosti. A to je pak ještě prošpikováno střihama z reality do sna a obráceně, aby to rádoby zavařilo mozeček. Nějak mi uniká, jak mohl Konkurs vzbudit takové ohlasy. ()

Padme_Anakin

Japonská akupunktura v lehce romantickém kabátku se jmenuje „kiri, kiri, kiri“, to je tak, když si ovdovělý muž ve středních letech nabrnkne dívenku v bílém.. Od začátku bylo jasné, že o romanci ve skutečnosti nepůjde, např. čekání na telefon dávalo na srozuměnou.. Postupné hutnění atmosféry a utahující se smyčka kolem hlavní postavy mě mrazila v zádech, zastavovala dech.. Nebýt toho zběsilého střihu v závěru, byla by to plná palba, spousta věcí a témat k zamyšlení.. ()

Pishin

Nejvetsi problem tohoto snimku je v tom jeho DVD prebalu...ja bych tam nechal od 18 a dal bych tam nejaky romanticky fotky, protoze jakmile se vam dostane film v DVD prebalu do rukou a kouknete na zadni stranu kde je uriznuta hlava a Asami jak propichuje jazyk a na titulce "Bude to bolet" tak ikdyz vas pomaly-romatnicky rozjezd bavi stejnak vam neda zapomenout na to ze prijde neco desiveho. Predstavte si ten sok dat to vedle My sassy girl v romanticky ladenem obalu, co by prislo za vystrizliveni behem zaverecne pulhodinky. Jsem dabel :-)) Osobne se musim pridat k tem, ktere vylekal prevalujici se pytel...uplne ve me hrklo :-) a take me pripada vytecna scena kdy Shikeghara zavolal Asami a ona sedi u telefonu vedle ni pytel a zacne se demonicky usmivat kdyz zacne dlouze vyzvanet..citil jsem se taak stisnene uz za Shikegaru, ktery se prave chytnul do opratky!!... Snova pasaz super, ikdyz jsem se v ni parkrat ztracel, a pohodovy zaver ...kdo vi jestli si ji nakonec vzal. Moje ctvrte sezeni s panem Mikem a je to za 80% ()

sidzej

Nebyť poslednej tretiny, bol by to vážne dobrý film. Ale ten záver bol totálne nelogický a samoúčelný fatal error. ()

ledzepfan

Hodně to táhne Ishibashi svým parádním výkonem. Miike řemeslně s přehledem, civilní první dvoutřetinovku uchopil fakt s citem a třeba snovohalucinační pasáže výborně fungujou.. Takže je vlastně škoda, že se z toho nakonec vyklubala zbytečně moc samoúčelná úchylárna bez hlubší pointy (přitom našlápnuto to mělo dlouho i tímhle směrem).... Musím pohledat jestli Miike nenatočil nějákou čistou romanci, protože to prokreslování a budování vztahů z první půlky mu šlo z celého filmu nejlépe. ()

Jira K

Možná, když bych si předem nepřečetl zdejší hodnocení by byl zážitek z filmu silnější.Film měl sice vcelku neotřelý námět, ale nějak mi to nepřišlo dotažené do konce...Nakonec to bylo jen takové čekání na ten všemi vychvalovaný konec, který je sice hodně drsný, ale přeci jen jsem čekal, že film bude nahánět hrůzu sám o sobě a ne jen těmi "tvrdšími" scénami. ()

Maq

Jsem z tohoto díla rozpačitý. Ostatně s Japonci a vůbec Asiaty se mi to stává často. Mívám z nich pocit, že sebechytřejší plán pokaždé zmastí nějakou nepromyšlenou přehnaností. Mám na to teorii, že je to tím, že nejsou poznamenáni křesťanskou etikou, a proto jim chybí zdrženlivost, snadno ztrácejí smysl pro proporce. Jako příklad uvedu poslední japonské válečné dobrodružství. Kdo tu historii trochu zná, nutně si musí klást otázku, jak je možné, že tak bystří lidé rozpoutali tak bláznivé dílo. --- Odishon je podobně dobrý, a současně nevyrovnaný výrobek. O čem to má vlastně být? Američané když udělají krvák, je to prostě krvák, většinou blbý, ale vše je aspoň jasné. Žádný zajíc v pytli. Tady je v pytli přímo chlap. Možná. Kdo vi? --- Já jsem si z toho vzal tolik, že je to vlastně dost rafinovaná hra s divákem. Sledoval jsem film pozorně a zjistil jsem, že příběh se „rozdvojuje“ mezi realitu a sen velmi záhy. A nelze se dopídit, kde končí jedno a začíná druhé. Je to opravdu příběh šílené dívky? Anebo fantazie na téma, jak je erotické zaujetí efemérní a jak je mohou poznamenat dobře míněné pochybnosti přítele? A není nakonec na pokraji šílenství ten muž? ()

italka63

To mám za to,že mám slabost pro Asii, dobře mi tak.Rozvleklá prvni polovina filmu, ve které se prakticky nic neděje, jen pár let ovdovělý muž na radu svého synka se rozhodne najít ženu, a to za pomoci svého přítele, který vyhlásí konkurs na filmovou roli. Nabídka je úžasně pestrá a Shikegaru si opravdu vybere velmi éterickou, nesmělou bytost, která by snad mohla být ta pravá. Druhá polovina filmu se skládá z útržků jeho noční můry, při které se z jeho bývalé baletky začne klubat cosi povahově neuvěřitelného a dospěje vcelku v nepěknou podívanou...hmmm....japoncům dám chvíli klid...máme ještě Koreu, že?:-) ()

wipeout

Uffff. Takýto "gulášik" som už dávno nemal tú česť konzumovať, no o to viac chutil, aj keď to možno znie vrátene pre tých čo to už majú tiež za sebou. Konečne atmosféra akú si horor zaslúži, a to hlavne preto lebo autori podobne ako Asumi v poslednej časti filmu si dáva na čas, neponáhla sa s rozbehom filmu, neprepcháva ho lacnými lakačkami, necháva kameru staticky prihliadať už aj tak dosť statickým postavám. Len škoda, že v poslednej štvrtine sa to začne enormne zamotávať a čiastočne načrievať do "opatersko-zneužívateľsko-detského" klišé. Len dúfam, že to niekto nevidel v dabingu, lebo japonština sa jednoducho tu nahradiť nedá, veď už teraz si predstavujem ako hrozne by znelo "hlbšie, hlbšie...". :) A ešte jedna poznámka, Eli Roth sa má čo učit o exploitation praktikách ešte, lebo ma ani z polovice tak nenadchol svojím čajovým Hostelíkom oproti Audition. 3,5* ()

kagemush

Tohle (a všechno od Takashi Miikeho) je opravdu asi jen pro japonofily.Rád se dívám na filmy s někým(sdílení),ale tady jsem odsouzen na věčnou samotu. -Sociální drama? Kousek ano.-Thriller? Taky kousek.- Romantický? Asi ano,ale jen pro sadomasochisty.-Horror? Ani ne,i když posledních dvacet minut je to nejtvrdší co jsem kdy viděl,aby někdo někomu proved. -Snad ,že bych na to kouk s nějakým milovníkem krimi? No tak to už vůbec ne. -Takže jsem tam kde před tím a scháním na společnou čumendu zarytýho asio-japono fila,kterýmu nebude moc vadit,když se v podstatě jednoduchý příběh kdysi zneužívané , ocelově křehké mimoidní dívky a jednoho ukňouraného odporně kalkulujícího chlapíka trochu zvrhne.- A kdo vydržel (i přes velmi volné tempo)až do konce, neodešel a nevrhnul ,je můj kámoš.-(možná se to mělo jmenovat Au dition, nebo spíš Au detencion) ()

honajz2

Já tomu Miikemu nerozumím. Dřív jsem od něj viděl povedenou absurdní komedii Katakurike no kófuku, která se mi od něj asi jako jediná líbila a Zmeškaný hovor, který mi zase přišel až moc průměrný. Ale nedávno jsem od něj viděl Aku no kjóten a teďka Konkurs a zaráží mě, jak to má divně podobné schéma... Konkurs naštěstí nemá tak za hlavu přetažené a jen na efekt hrající finále, takže mi tolik nevadilo a i ten delší úvod, který je vlastně jen víceméně obyčejné romantické drama, mi přišel mnohem zajímavější. Ale to schéma je fakt podobné - většinu filmu sledujeme relativně normální film, který se ale v poslední čtvrtině (u Aku no kjóten to byla celá druhá polovina a o to to bylo horší) změní v něco naprosto jiného a totálně ujetého, co vše předchozí zničí. Je škoda, že tu není žádná psychologie postav, díky které by ty tři třetiny fungovaly ještě lépe, protože jinak mě bavily a docela i napínaly a to hlavně záhadou okolo Asami, která je už od první scény, kde se objeví, strašně zvláštní a vše následující to jen potvrzuje. Bohužel je taky až moc předurčené dopředu, že Aoyama myslí spíš penisem než hlavou a tak prostě nepřijde na to, že je s ní něco špatně. Ale jinak ano, do téhle doby mi ještě Konkurs přišel zajímavý, ale pak přišla poslední půl hodina, která je opravdu někde úplně jinde než zbytek filmu a i když jsem ji pořád dokázal brát, dost mě vytočily poslední scény. Odbočka typu "byl to jen sen" je laciná vždy a všude, jen je to horší, když se to ukáže jako pravda (což tady naštěstí ne), ale o dost víc mi vadí ta nesmyslná poslední scéna, která si hraje na přesah, ale ve skutečnosti nedává smysl a dělá z toho zvratu jenom velký blábol, který asi svědčí jen o tom, že Miike nevěděl co s tím námětem dál. SPOILER Jestli ho fakt brala jako jediného jiného chlapa, na kterého v životě narazila, tak proč ho pak proboha mučila jako ty ostatní? KONEC SPOILERU. Já nevím, třeba mi něco uniká, ale tak chytré, jak zde někteří píší, mi to fakt nepřijde. Spíš jako taková průměrná, docela ucházející japonská blbinka, ve které z nějakého důvodu spousta lidí vidí cosi, co v tom ani není. I když teda jo, teoreticky to má nějakou feministickou myšlenku, kdybych to v tom hodně chtěl vidět, protože Asami by mohla být ikona všech feministek... a taky těch, kteří rádi BDSM. 3* ()

HappySmile

Tři čtrtiny filmu hodně nudná podívaná, úplně o ničem. Ani nejmenší náznak něčeho hororového nebo aspoň thrillerového. V poslední půlhodině se objeví zvrat, skvělý hororvý prverk, který ale jaksi do filmu nezapadá. Vůbec není vysvětleno, co to má znamenat a proč se tak stalo. Takže ani ten konec film nemohl zachránit. ()

MartinNDL

Pokud malou holčičku obklopují samí úchylové a násilníci, pořád může vyrůst v krásnou ženu, dokonce i vzdělanou ženu. Ale rozhodně nemůže být normální. Pokud vám zemře jediná žena, co jste kdy miloval a začínáte stárnout, můžete bejt celkem normální chlapík, ale budete trochu zoufalý. A jelikož Miike je děsnej úchylák s talentem, nenechá romantické setkání nudným a standartním. Když budete chtít randit s Japonkou, milujte ji, jenom ji a nebuďte ukvapení, zjistěte si předem něco o její minulosti. ()