Svět ve válce

• Velká Británie The World at War
Velká Británie, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Epizody(26)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

HappyDeath

Děsivé ohlédnutí zpátky... A to mi připomíná, že jeden americký důstojník (už si nejsem jist jeho jménem, proto tak všeobecně) který procházel koncentrační tábory nařídil, aby se všechno dokumentovalo. Pak to zdůvodnil tvrzením, že jednou se najde stejně nějaký blbeček, co bude tvrdit, že se tohle vůbec nikdy nestalo.... A měl pravdu.... ()

Schlierkamp

Britský dokumentární seriál o 2. světové válce sestávající z šestadvaceti dílů, z nichž každý se věnuje situaci na určitém území v omezeném časovém úseku. Nesmírně zajímavé autentické záběry jsou doplněny rozhovory s tehdejšími přímými účastníky konfliktu, ať už se jedná o generály, ministry, vojáky či obyčejné civilní svědky krvavých událostí. V těchto rozhovorech spatřuji značné rozdíly v jejich zajímavosti či vypovídající hodnotě. Velmi pozitivně hodnotím skutečnost, že i pro diváky znalé tématu obsahuje dokument dostatek nových informací, v mém případě jsem byl zejména obohacen četnými informacemi o vývoji událostí v Pacifiku, počátku a vývoji japonské agrese, ale i o okolnostech vzniku hladomoru v Nizozemí v lednu 1945 a mnoho jiných. Kvalita jednotlivých dílů je na podobné úrovni, jako nejpůsobivější bych označil mrazivou epizodu o Stalingradu či díly o vývoji války v Asii, na druhém pólu stojí zcela evidentně poslední, jakýsi shrnující díl, jehož informační hodnota je mizivá. Snaha britských autorů o komplexnost a objektivitu je patrná pouze do jisté míry, neboť mám dojem, že událostem na východní frontě nebyl dán adekvátní prostor, což potvrzuje i skutečnost, že počty padlých sovětských bojovníků byly zmíněny až mezi posledními. Navzdory těmto přehmatům se jedná o jeden z nejlepších dokumentů o největší válce v dějinách. ()

rublik05

Dá se říct, že Svět ve válce je jedna z nejucelenějších a nejpovedenějších dokumentárních sérií, jaké kdy byly o druhé světové válce natočeny. Kombinace dobových záběrů s výpověďmi reálných účastníků konfliktu a různých pamětníků působí velice přesvědčivě, série má skvělé tempo a každý díl nabízí vcelku detailní pohled na konkrétní část války. Oceňuji i určitou snahu o nestrannost a nadhled, podávání ucelených informací bez nějakého emočního či politického zabarvení. Prakticky se nenajde slabý díl, každý díl má něco do sebe, každý obohatí diváka o nespočet různých informací a zajímavostí. Jsem rád, že mohlo vzniknout dílo, které by se směle mohlo pouštět při vyučování dějepisu na školách, aniž by protěžovalo tu či onu stranu nebo se nesnažilo zbytečně překrucovat fakta. 10/10. ()

Likan7

Skvělý ucelený dokument, který předkládá holá fakta nic víc. Ve spojení s rokem vzniku je to velmi zajímavá kronika temných dějin lidstva. Škoda některých slabších dílů, kvůli kterým se mi hodnocení vyšplhalo jen na 4*, ale jinak je to vodopád informací, přehledů a spojitostí. ()

Guran

Dnes už hodně starý dokument o nejděsivějším válečném konfliktu, druhé světové válce. Dokument obsahuje cca 30 epizod a rovnou se přiznám, že jsem neviděl všechny. Co zde velice chválím je do detailu zpracovaný každý díl, z nichž má každý své téma a dopodrobna je zde vše vysvětleno. Jenže mnohdy vás dokument nebaví a může za to hlavně práce s přeživšími války, kteří vypráví své zážitky. Takovýchto scén je zde až přespříliš a pořád dokola poslouchat ty jejich řeči je prostě nudné. Archivních záběrů z války je zde pomalu méně. Z tohoto důvodu má dokument slabší zpracování a jen průměrné hodnocení. Viděl jsem lepší dokumenty o druhé světové válce. Tento je však dle mého názoru ten slabší. ()

liquuid

Jakožto odpůrce dějepisu nenávidím pamatování letopočtů, přesných datumů, událostí a dalších věci. Člověk se má zajímat o historii sám, ale tady v tom případě je to něco, co musíme znát všichni. ()

Danthare

Všem zájemcům o kvalitní informace z válečných let 1939 - 1945 tento dokoment vřele doporučuji - tolik věcných informací co je v tomto díle, jsem zatím v žádném jiném díle nenašel. Obsaženo je vše podstatné ze všech koutů světa. Mistrovské dokumentární dílo. Díky BBC? ()

Reiner

Seriál svět ve válce je povedenou a podle mého názoru nestrannou částí povídání o historii II.svět.války. Líbí se mi zejména způsob podání. Seriál je mimo jiné plný překvapení – myslím historických. Dávám **** hvězdičky. ()

Meow86

Tak tady se britští dokumentaristé opravdu vyznamenali. NEJobsáhlejší, NEJdražší a NEJnapínavější dokumentární seriál své doby založený na přímých svědectvích, který budou obdivovat ještě generace před námi. Thumbs Up! 95% ()

Flippy

Pravděpodobně nejkvalitnější dokumentární seriál o druhé světové válce. Pokud bych měl doporučit jenom jediný dokument o WWII, byl by to právě Svět ve válce. ()

Sombreri

Sérii jde hodnoti z více úhlů pohledu. V první řadě vnímám jako výhodu její datum natočení, protože při porovnání s dokumenty výrazně mladšími (které máme možnost sledovat v dnešní době), je neuvěřitelným způsobem vidět ten dnešní kvalitativní propad, kdy stejné bitvy, stejné reálie i stejné procesy, popisované dnešními "historiky" náhle nedávají smysl a jsou prezentovány často diametrálně odlišně od této série. Vysvětluji si to tím, že v době natáčení žilo velké množství pamětníků a veteránů, tedy nebylo možné historii ohýbat tak moc, jak je zvykem dnes (byť i tak se některým menším úpravám tento seriál nevyhnul). Tato série je vlastně takovým důkazem o přepisování historie, které se děje pomalu, pozvolna. Málokdo si toho všimne. Ale když si pustíte dokument o bitvě o Stalingrad ze série Svět ve válce a oproti jakémukoliv dnešnímu dokumentu, tak náhled ty rozdíly uvidíte jasně a zřetelně. Každopádně ale velice oceňuji zpracování, které je jasné, detailní a v rámci možností doby velice objektivní (dnes bych řekl, že na dnešní poměry neuvěřitelně objektivní). Tak rozsáhlý a detailní pohled, s velikým množství dobových záběrů, ze kterých mrazí, výpovědí očitých svědků i účastníků.. to se jen tak nevidí a nenapadá mě žádný dokument, který by se svým charakterem alespoň přiblížil. Povinně bych toto pouštěl všem válečným štváčům dnešní doby, aby si uvědomili jaké nelidské hrůzy a zvěrstva přináší válka. Že to není jako sedět doma u PC, mačkat myš a klávesnici a když se mám hlad, tak si dám pauzu a odskočím si do lednice pro něco dobrého. ()