poster

Peklo v Pacifiku

 • USA

  Hell in the Pacific

 • slovenský

  Peklo v Pacifiku

Drama / Válečný

USA, 1968, 101 min

Režie:

John Boorman

Kamera:

Conrad L. Hall

Hudba:

Lalo Schifrin

Střih:

Thomas Stanford
(další profese)
 • nascendi
  ****

  Núdza naučila nielen Dalibora húsť, ale aj dvoch znepriatelených kohútov plaviť sa k lepším zajtrajškom na jednej plti. Dobre zapamätateľný film ťaží najmä z vyspelého herectva všetkých hercov, ktorí sa na plátne objavia. Američanom titulkami pripomenul, že nie všetci ľudia na svete hovoria po anglicky, čo v tejto situácii zohráva významnú úlohu. Chvála patrí aj scenáristovi s režisérom, ktorí sa dobre zhostili zúfalej situácie, keď s dvoma hercami, jedným ostrovom a žiadnym dialógom, museli vymýšľať dômyselné konflikty, aby divák nepocítil nudu. Prostredie Palauských ostrovov je síce prekrásne, ale príliš im v tom nepomohlo. Toľko diskutovaný koniec považujem za najlepší zo všetkých možných koncov i keď na prvý krát šokuje.(16.5.2011)

 • Šandík
  ***

  Peklo v Pacifiku je v zásadě veliké zklamání. Příběh o novodobých robinsonech, které dělí nejen jazyk, ale také válečný stav, je až neuvěřitelně schématický. Kromě závěru, který ovšem působí spíše jako podivná "z nouze ctnost", nepřekvapí naprosto ničím. Herecké výkony Marvina i Mifuneho jsou ovšem skvělé a velmi slušná je i kamera, která dosytosti využívá původního širokoúhlého formátu (raděj ovšem snad ani nechci vědět, jak vypadá film v ořezu, v němž zřejmě běžel v televizích). Režie je žel krajně rozpačitá. Některé scény a situace jsou režírovány velmi obstojně, jiné naprosto hloupě. Především všechny zvraty ve vzájemném zápase obou hrdinů působí naprosto pitomě a nepravděpodobně. Ani jeden z nich nelze rozumně vysvětlit, a také se je nikdo vysvětlit nepokouší. Vrcholem všeho je ostatně pouhý střih, při němž si oba herci jednoduše prohodí role. Bez sebemenší snahy po logice nebo vysvětlení. A jedeme dál, močálem černým, podél bílých skal... Podobně nepřesvědčivý je i závěr. Těžko věřit, že by dotyční naprosto nereagovali na blížící se výbuchy a střelbu, navíc opět nesmyslnou a zbytečnou. Alternativní závěr je mimochodem o dost lepší. Naopak pěkná je scéna s japonskou zahradou, celá pasáž plavby (byť i tady je těch schematismů až hanba), stavba voru, prohlížení oné rozstřílené budovy atp. Občas potěší roztomilý vtípek. Škoda, že tahle komediální linka nebyla výrazněji využita... Celkový dojem: 65%(8.11.2011)

 • betelgeuse
  ****

  Slavná robinsonovská variace o Amíkovi a Japončíkovi, kteří se za druhé světové války ocitnou sami na pustém ostrově - klasický film, který si vystačil s minimem slov.(19.11.2002)

 • Karlos80
  ****

  Oba uživatelé přede mnou už zde napsali takřka vše podstatné. Co bych ještě dodal? Opravdu ve filmu bylo hodně málo dialogů, téměř žádné jen místy takové usilovné řvaní na pokraji všech sil, napínavé akční scény o přežití, nejdříve mezi sebou na pustém ostrově, potom na voru v rozbouřeném moři, a nakonec i otevřené přátelství a pochopení toho druhého. Režiséru Boormanovi se zde opravdu perfektně povedlo působivě zobrazit sebeobětování a bezvýhradnou poslušnost vůči nadřízenému...To všechno zde opravdu nechybělo vynalézavost válečných trosečníků alá Robinson meze nekladla. Jen ten konec ten mě trochu zaskočil, ten byl opravdu hodně nečekaný, netradiční a ojedinělý. Rozhodně ale nečekejte žádný happy end. Perfektní film z charakteristickým hercem a zpěvákem Lee Marvinem (šlágr- Wand 'rin' Star) jehož hlas byl fenomenální. Sám si ve filmu i zazpíval (tuším že to bylo právě natom moři) kdy tím dojal i samotného Mifuna. Navíc mě v tomto filmu dostala opravdu nádherná a člověkem ještě takřka nepoznamenaná panenská příroda Palauských ostrovů nacházející se v tichomoří někde mezi Filipínami a Papuou Novou Guineou. Snímek bez nějakých vyšších uměleckých ambic, ale i tak to u mě za 4* stačí..(26.10.2006)

 • Rob Roy
  ****

  Americký drsňák Lee Marvin versus japonský drsňák Toshiro Mifune. Jeden ostrov, dva muži, málo slov, za kamerou Conrad L. Hall, naprosto stačí ...(23.8.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace