Peklo v Pacifiku

• USA Hell in the Pacific (více)

Souboj dvou vojáků znepřátelených armád uprostřed tichomořských ostrovů. Na pustém ostrůvku, ležícím kdesi uprostřed Tichého oceánu, se na sklonku druhé světové války setkávají dva trosečníci, americký pilot a japonský námořní kapitán Tsuruhiko Turoda. Jsou příslušníci vzájemně znepřátelených armád, stojí mezi nimi i jazyková bariéra a od prvého okamžiku myslí na jediné: jak rychle zlikvidovat svého protivníka… Film natočil významný anglický režisér John Boorman (Vysvobození, Excalibur, Naděje a sláva, Neznámý Rangún, Generál, Na hřbetě keltského tygra), který „soukromé válce“ dvou válečných protivníků vtisknul místy až naturalistickou atmosféru, působivost a napětí. Herecké role v komorním, modelově vystavěném příběhu, napsaném na téma mezní situace člověka a nesmyslného militarismu, vynikajícím způsobem ztvárnili Lee Marvin a Toširó Mifune. Hudbu napsal uznávaný americký skladatel filmové hudby Lalo Schifrin, za kamerou stál rovněž skvělý Conrad Hall. (Česká televize)

-bad-mad-wolf-

Američan a Japonec. Oba se ocitají na pustém ostrově. Ve filmu neuvidíme nic, co se odehrálo před ztroskotáním, dokonce ani samotné ztroskotání. Neuvidíme jiné tváře, než ty, které patří našim trosečníkům. Ti toho moc nenamluví, což je vzhledem k jazykové bariéře pochopitelné, především si však i na ostrov zatáhli válku, která právě v Pacifiku zuří. Světem otřásá ta druhá světová a Amerika s Japonskem si příliš tykat nehodlají. Zpočátku vesměs nevinné laškování, v podobě házení si nábojů do ohně nebo močení tomu druhému na záda, přeroste ve hru na zajatce a usmířené stavění voru. Zábavná soukromá válka s poměrně naturalistickou atmosférou je zajímavá především díky představitelům, kteří se ujali obou hlavních (a jediných) rolí filmu. Lee Marvin a Toshiro Mifune jsou skvělí a předpokládám, že je každému jasné, kdo hraje Američana a kdo Japonce. Za zmínku stojí taky výborně ztvárněný závěr s překvapujícím vyústěním. ()

Padme_Anakin

Pánové Lee Marvin a Toshiro Mifune to rozehráli fantasticky, oba se mi ve svých rolích moc líbili, nikdo jiný nebyl zapotřebí, vystačili si sami.. Souboj dvou silných osobností na pustém ostrově mě bavil a po pravdě byla jsem zvědavá, kdy jim to dojde, jak hloupé a zbytečné to je.. Bohužel jen na chvíli, v době 2. světové války to asi jinak být nemohlo.. Každopádně se jedná o zajímavý kousek s nadčasovým sdělením, stojí za to vidět.. ()

Djkoma

Dva muži, ze dvou odlišných kultur, se potkávají na opuštěném ostrově, aby čelili strachu jeden z druhého a souboji o vlastní život. Minimum dialogů, maximum hereckých schopností. Více než téma trosečníků mě zaujal vlastní vnitřní souboj mužů, jejich kultur, jejich rozdílů, které musí potlačit a překonat vzájemný strach. Tento motiv byl dříve použit v Robinson Crusoe on Mars a také ve sci-fi Enemy Mind, ale zde nedosáhl podobné jednoduché působivosti. Jejich souboji pomáhá i fakt, že oba herci jsou v podstatě filmovými ikonami své doby a vysloužilými vojáky. Mezi válečnými filmy jednoznačně výjimečný film, který není o odvaze a hrdinství, ale o strachu obyčejných vojáků (setkání s klacky na pláži) a boji o to jediné, co má smysl, život samotný (příznačně připomíná i časopis na konci filmu). Právě konec filmu je často diskutovaný. (Spoiler) Původní britská verze končí výbuchem, který je podle mě možná mrazivý a šokující, ale nesedí do logiky příběhu. Druhý konec, americký, naopak ano. Dva muži čelí strachu, díky kterému se spojí, aby žili a jsou následně svými skutečnými rozdíly opět odděleni a jdou každý svou cestou. Tak to má být. ()

Javert

Druhá světová válka je v plném proudu. Kapitán Kuroda si prohlíží dalekohledem pobřeží, když náhle uvidí na břehu vyplavený člun. Tak začíná tento velice silný, naturalisticky natočený snímek s pouze (podobně jako třeba u Slídila) dvěma rolemi. Marvina i Mifuneho mám rád a tady vůbec nezklamali. Oba nejdříve stojí proti sobě, ale postupem času si uvědomují jak je jejich válka nesmyslná. Film nepostrádá humor, napětí, silné momenty a snad až šokující závěr. S Point Blank nejlepší Boorman. ()

majo25

Vojnová dráma skresaná do dvoch ľudí - dvoch nepriateľov, vlastne tak trochu dvoch polobláznov. Ako by sa v tom 'mori vojsk' a armád našli skoro rovnaké naturely na jednom maličkom ostrove kdesi v Pacifiku. Za zmienku stojí chovanie Američana a Japonca. Japonec varí, Japonec chytá ryby a iné morské potvory, Japonec si robi piesočnú (japonskú) záhradu, Japonec si zabezpečuje sladkú vodu odchytom dažďovej vody. Na druhej strane, Američan si vylihuje, hrá sa s chrobákmi na pláži či druhým kradne ich 'ovocie práce' . Niečo podobné by sa to u týchto dvoch národov dalo predpokladať aj v reálnom živote. Napriek tomu bol Japonec vo filme vyreslený trochu ako vtipnejšia postava, pritom Mifune si toto určite nezaslúžil. Príbeh napriek menej záchytnejším bodom ubieha celkom rýchlo. Čo mi vadilo, boli neustále 'dialógy', hoci ani jeden tomu druhému nerozumel ani slovo, napriek tomu sa vždy pýtal toho druhého konkrétnu otázku, ako by naozaj čakal, že mu odpovie. A taktiež vadil useknutý záver. Hodnotenie: 65% ()

• Oba z hlavních a jediných herců ve filmu - Lee Marvin a Toshiro Mifune - skutečně v Pacifiku za 2. světové války sloužili. Marvin za USA, Mifune za Japonsko. (Javert)
  • Poté, co producenti změnili původní konec, aniž by se s ním poradili, se režisér John Boorman zavázal, že si od té doby bude vždy udržovat tvůrčí kontrolu nad svými projekty. (aporve)
  • Film se natáčel na ostrovech Palauské republiky a v Mikronésii. (Koldyn)