foto

Conrad L. Hall

  • nar. 21.6.1926
    Papeete, Tahiti, Francouzská Polynésie
  • zem. 4.1.2003 (76 let)
    Santa Monica, California, USA

Biografie

"Kinematografie je pouze prostředek vyprávění, není to literatura, pouze obrázky."

Conrad Lafcadio Hall se narodil na Tahiti 21. června 1926. Byl synem spisovatale Jamese Halla, podle jehož novel bylo natočeno několik filmů. Vystudoval univerzitu žurnalistiky v jižní Kalifornii, po jejímž dokončení podstoupil i filmařský kurz. Spolu se svými spolužáky založil produkční společnost a vyráběli malé filmy a televizní reklamy. Začátkem 60. let už byl najímán jako asistent hlavního kameramana a jeho kariéra se začínala rozbíhat.

Jeden z jeho prvních filmů byl Moritury s Marlonem Brandem, a i když film nebyl příliš přijat, tak si Conrad vysloužil svou první Oskarovou nominaci. Ihned poté následoval hvězdně obsazený western Richarda Brookse Profesionálové. Mrazivě pojatý, a až dokumentárním stylem natočený, byl snímek Chladnokrevně, popisující pravdivý příběh dvou zlodějů. A vězeňské drama s Paulem Newmanem Frajer Luke je ceněné dodnes.

V roce 1969 zaznamenal dvojí úspěch. Natočil oblíbený a oceňovaný western Butch Cassidy a Sundance Kid, a oženil se s herečkou Katharine Rossovou, s níž se během natáčení seznámil. Pro Conrada to bylo už druhé manželství a vydrželo do roku 1975, přičemž se Conrad poté oženil ještě ještě jednou. Pracovně pestrá 60. a 70. léta zakončil dvěma dramaty Johna Schlesingera Den kobylek a Maratónec. Následující dekádu natočil pouhé dva snímky.

Začátkem 90. se pustil s chutí do natáčení, a svoji pracovitost korunoval druhým Oskarem za snímek Americká krása. Jeho snové záběry se sytě rudými okvětními lístky viděl snad každý. Posledním filmem, který tento schopný kameraman natočil nese název Road to Perdition. Mafiánské drama s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem. Za snímek byl do třetice oceněn Oskarem, ale několik týdnů před ceremonií umřel v nemocnici v Santa Monice, a cenu nakonec převzal jeho syn. Snímek mu byl potom na památku věnován.

Byl členem americké asociace kameramanů, a dostalo se mu i uznání v podobě hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy.

Mirokukii

Kameramanská filmografie

Host

TV pořady

2000 The 72nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1973 The 45th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(101)