Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

MartinezZ odpad!

Nedělal jsem si velké naděje. Nedělal jsem si po pravdě žádné naděje. Už když jsem uviděl Seana na plakátu, veškeré naděje putovaly do hajzlíku. Nadějím putujícím odpadní rourou dávala fortel už čtvrtá (!!!) minuta filmu s, teď už alespoň v mé hlavě památným "Zbraň je dobrá. Penis je zlo." - včas jsem si uvědomil, že držím hrnek s kafem, chtěl jsem se plesknout do čela. A to nemluvím o létající řečké (?) bustě. Proboha živýho, co tohle zase bylo? Už ne! už nikdy víc! Maminko, maminko, já už budu hodnej, fááákt! ~~~ Dost, nedokoukal jsem to. Skousnu všelicos, tohle ovšem NE. ()

fragre

Na sci-fi moc "filozofické". A k tomu ten Connery, který , dle výzoru svého oblečku, snad došel z nějaké té gayparády. ()

slord

Tak toto mi fakt zavarilo mozog. Neverím, že som došiel až do konca. Film plný wtf momentov, čudných postáv a režisér asi na LSD. Sean Connery je fajn, ale to je asi tak všetko čo môžem pochváliť. Už dlho som pri filme tak netrpel. 3/10 ()

Eldrick

Pseudofilosofická sci-fi zhovadilost, kde pobíhá Sean Connery ve slipech. Nechápu, jak se mohl do takový kraviny vůbec nechat ukecat. Seanův největší úlet a zároveň nejhorší film, co natočil. ()

kagemush

Na začátku se od Zardoze (hraje ho nějaký pán s modrým hadrem na hlavě a s namalovanou bradkou a kníry) dozvíme,že se příběh odehrává v minulosti,která se ještě nestala.Potom tam pobíhá Connery v červených podlíkačkách,chvíli jakoby myšlenkuje a pak to tam všechno rozmlátí.- Neviděl bych to jako příliš komplikovaný příběh.Je to v podstatě malá sociální studie o zneužití moci a následné revoluci.Jen trochu po Boormanovsku a od nikud nikam. ()

(mOnkey)

Už když se na obrazovce objevila levitující hlava, blábolající cosi o nesmrtelnosti, a o malou chvíli později ji následoval nápis Zardoz psaný fontem tolik typickým pro heavy metalové kapely let osmdesátých, věděl jsem, že tenhle zážitek se zařadí do kategorie těch nezapomenutelných. Film se odehrává v roce 2293 a snaží se divákovi nabídnout bezútěšnou vizi budoucnosti, v níž se zdegenerovaný lid díky neschopnosti zemřít vzájemně odcizil. V téhle rovině to dnes samozřejmě vůbec nefunguje (pokud vůbec kdy fungovalo), naopak si to díky nechtěné komediálnosti získává příznivce braku a béčkové produkce. Hlavně zpočátku, kdy se na vás valí všechny ty neskutečné obrazy, které byste ve vážně míněném snímku nečekali, doplněné navíc neuvěřitelně pitomými monology/dialogy (The gun is good. The penis is evil. The penis shoots seeds, and makes new life to poison the Earth with a plague of men... se dnes může řadit k světovým památkám UNESCO), se budete slzami zalykat. No ale co si budeme povídat, kdo zavítá do zdejší galerie, bude to chtít vidět hlavně kvůli Seanu "Kocourovi v botách" Connerymu, který účel maskota plní dokonale. Nakonec by to totiž vůbec nemusela být nesmrtelnost, která přinese lidstvu zkázu, jako spíš nošení těsných slipů. 70% ()

Martin741

Roku 1974 mal Sean Connery jednak genialny film Murder on the Orient Express a jednak este tuto ubohost. Pribeh je umely, nuda na kazdom rohu a ani reziser John Boorman /Deliverance/ sa teda nijako nepredviedol. 20 % ()

majo25

Trochu uletené a na mna moc umelecké scifi so slabou zápletkou (hocaká epizóda zo seriálu Krajné medze je lepšie ako toto). Nezachraňuje to ani Connery. Sem-tam dostáva logika na frak. A takmer všetky herečky vo filmu sú dost škaredé (a k tomu ešte aj málo vyvinuté :) Hodnotenie: 45% ()

A.Beech

Film slabý jak čaj. V skratke: 44 ročný chlpatý Connery so strašnými vlasmi (Steven Seagal?) a masívnymi fúzmi pobehuje hodinu 45 min. v slipoch po obrazovke (ešte že je v kondícii). To je jednoznačne TOP. Neviem o čom to bolo, nemohol som sa pri tomto kinematografickom zjave sústrediť na dej. Zatiaľ najslabší film so Seanom, ktorý som videl (v poradí už číslo 42). Chlpy mám snáď aj na koberci. ()

Mrkvič

Už dost letité scifi, kterému na kvalitách dost ubírají znalosti z té doby a stylizace budoucnosti za pár kaček. Jinak má filmn ale spoustu výborných myšlenek. Od trestání zestárnutím, náhled na smrtelnost nebo ovlivňování evoluce. Chvílemi film pobaví pokusem obohatit divákův slovník, když na něj chrlí fylozofické nebo medicínské výrazy. Jak bylo asi obrazem doby, tak film překypuje erotickou fascinací. Když se ale všechen ten letitý nános odkryje, je v tom slušný a zajímavý základ. ()

lennyd

Celý život má brutál Zed (Sean Connery) pocit, jako by byl sledován či ovlivňován někým z venčí. Pak se mu ale podaří skrze kamennou hlavu dostat do Spirálu, kde poznává novou společnost, řízenou podivným Tubernákulem. Ač tito lidé jsou duchovně na výši, a dávno neznají nemoci ani smrt, mají se co od Zeda naučit ... Uhm, ač film nemá ani dvě hodiny, s přestávkami jsem se na něj díval asi čtrnáct dní. Film má totiž jednu úžasnou vlastnost - dokázal mne kdykoliv zhruba po deseti minutách uspat. Sic se Sean Connery (asi jako jediný herec) snaží seč může, moc toho v takto zmateném scénáři nedokáže (navíc co chcete dokázat když celý film musíte pobíhat oděn pouze v červených slipech, že ano). Vcelku mne ale zaujala poslední čtvrthodinka filmu .. ()