Reklama

Reklama

Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Obsahy(1)

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

(více)

Recenze (281)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Podle Honzy Svěráka by mohla i slavná BBC točit dokumenty o divokých zvířatech :-) ! Neskutečná záležitost natáčená v neskutečném prostředí. Sám jsem se jeden čas v oblasti Libkovic (těžaři zbouraná vesnice stojící na ložisku uhlí) pracovně nějakou dobu pohyboval. To prostředí zatopených jam, odkalovacích páchnoucích lagun, šachet, větracích průduchů i rekultivovaných ploch... Moc bych za to nedal, kdyby tam Ropáky skutečně jednou někdo objevil. * * * * * ()

LadyEsik 

všechny recenze uživatele

Tento snímek je od Jana Svěráka. Já osobně jsem hodně pasáží přeskákala, ale musím uznat, že samotný nápad je dobrý a skoro parodicky apelující na to, jak se chováme k životnímu prostředí. Klidně se podívejte, je tam trošku animace, který je dobře provedená. Celkově je to jistě dobrý ,,dokument”, ale mě to až tak nebavilo. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Největší lakýrničina, která u nás kdy vnikla a ještě k tomu za komoušů. Výborně zpracované a někdy až hororové. Normálně bych tomu fakt věřil, že tyhle potvory na Mostecku žijí. Nejlepší byly ty prupovídky a komentáře toho dědka, který celou výpravu vyprovázel. Tenhle absolventský film Jana Svěráka je geniální mystifikace. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

Protože se jedná o studentský film, tak nemůže dostat menší hodnocení než 5*. Skvělý nápad zpracovaný jako dokument a la Cimrman, takže je tam vidět velký vliv otce režiséra. Ale důležité je, že měl odvahu udělat ekologickou agitku naruby i za socíku a kupodivu to prošlo. A Oskara si určitě zasloužil. ()

terka805 

všechny recenze uživatele

Dokonale natočený sci-fi dokument o přítomnosti Ropáků okusujících nejen plastové "brnění" stromů, ale také uhlí, motorový olej a taky gumáky jistého pána, který mě neskutečně pobavil svou hláškou "A jsou v prdeli...". Naznačení zhoršujícího se ovzduší, ale zlepšování a rozšiřování teritorií pro tyhle tmavá zvířata určitě není nijak potěšujícím. Nedivím se, že někteří uvěřili v existenci těchto malých podivných stvoření s nepoměrně velkými chlupatými zadnicemi, žijících v extrémních podmínkách. Jak jsem už naznačila, Ropáci jsou českou raritou, ale jistě se brzy přemnoží a rozšíří do celého světa v důsledku zvětšování jejich přirozených území. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (13)

  • Od roku 1992 je postavička Ropáka cenou združenia "Deti zeme" za anti-ekológiu. (Raccoon.city)
  • Zvláštní cena poroty Zlatý drak na MFKF v Krakově. (Redix)
  • Když byl Jan Svěrák pozván do USA k převzetí studentského Oscara, byl v prezenční vojenské službě. Už to byl velký problém, který v součinnosti řešili různá ministerstva, zda jej do kapitalistické ciziny pustit. A když přišlo překvapivé ano, přišel rozkaz dostavit s k veliteli pro věci politické.Tam byl proškolen z oblasti špionáže, že nesmí sdělovat nikomu tajné informace o armádě. Když režisér odpověděl, že ale žádné nemá, dostal tedy rozkaz, aby jim řekl co ví, ale po návratu do vlasti musí všechno nahlásit. (sator)

Související novinky

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)

Reklama

Reklama