Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

Tommassi3

"Po šichtě jsem si dal holinky k boudě, ráno vám přijdu do práce a oni jsou ty holinky vokousaný !! Jo.. No.. A tak jsem si řek, kdo by to moh jako bejt ?! A oni to byli ty ropácí !! Voni mi z toho udělali galoše namísto holinky !! No, bodejť.." ;) ()

Borrtex

Tento film jsem navštívil těsně před půlnocí v jednom z Uherských kin na 40. Letní filmové škole. Byla to zcela jistě jedna z nejlepších projekcí, na které jsem byl. Vzhledem k pozdnímu času promítání byla asi jedna třetina přítomných diváků tak trošku "v náladě" a smála se každé větě, co ve filmu zazněla (především ty od Emila Nedbala samozřejmě). Díky tomuto faktu, a díky tomuto filmu, který podle mě byl jedna velká zcestná magořina do hodiny biologie jsem se u filmu pobavil tak, jako se mi to už hooodně dlouho nepoštěstilo :D 100000% ()

corpsy

Beriem to ako raritku, čiže ako niečo, čo sa vymyká priemeru a hlavnému prúdu. Absolventský snímok režisérskej superhviezdy je mierne nudný, zato s dobrým nápadom a primeraným ( amatérskym ) spracovaním. ()

bublajsa

Mám ráda mystifikační "dokumenty". Nadhled, humor a ironie zabalený do geniálního nápadu. Přiznejme si, vždyť v zápalu příběhu mnoho z nás chvílema těm ropákům vhodný prostředí k jejich přežití přálo ... Skvěle "autenticky" natočeno. Tak, já má dokument být. ()

Krt.Ek

Ropák bahnomilný - zvířátko, které svět neviděl(o)... a zároveň hybatel nejúspěšnějšího - budou-li nám měřítkem úspěchu ocenění - debutu v dějinách naší kinematografie... ()

Cimr

Znám mnoho absolventských filmů studentů FAMU a bohužel musím konstatovat, že jejich stylové i tematické tápání je občas až nesnesitelné. Všechny filmy jsou si podobné, jsou velmi ,,alternativní", roztřesené, manýristické, plné zbytečných zpomalovaček a efektů, přitom 90% z nich vypráví pouze příběh o tom, jak se potká kluk s holkou a pak se zase rozejdou, či něco podobného. Jan Svěrák přitom dal skvělý příklad, jak se dá natočit zcela low-budgetový studentský film; jednoduchý, ale originální, angažovaný, ale zábavný. Vyjadřující jasný názor, poselství, přitom ale neupadající do mentorství; film nesamožerný - natočený s velkým nadhledem. Navíc osobně jsem velmi rád, že Svěrák nešel v otcových šlépějích a objekt mystifikace nám nakonec ukázal. Loutkoví ropáci jsou rozkošnou třešničkou na dortu... ()

frashmaker

Domnívám se, že jsem ten film viděl jako malý a že jsem pevně věřil, že něco takového existuje a dokonce jsem o tom možná psal i do písemky z přírodopisu na téma obojživelníci. Rozhodně zajímavý počin Jana Svěráka. Sice trošku amatérský ale o to více přirozený. Sci-fi jako řemen. Takový nízkorozpočtový District 9. ()

Sandiego

Působivé dílko, hlavně díky naprosto sugestivnímu zobrazení "severočeské apokalypsy". A ti ropáci jsou neuvěřitelně roztomilí! ()

blackrain

Jako malá jsem věřila, že Ropák bahnomilný opravdu existuje a nenechala jsem si to nikým vymluvit. Nechtěla jsem uvěřit, že jde o výmysl mladého a velmi nadějného režiséra. Panu Svěrákovi nemůžu jedno odepřít. Přišel s hodně originálním nápadem a výbornou myšlenkou. ()

RAiken

Skvěle neotřelé a vesměs zábavné, takoví jsou ti ropy-chtiví ropáci. Úžasný nápad spojený s kritikou stavu věci je víc než vtipně pojat s výrazným přispěním pánů neherců a především roztomilého dědy, pro kterého jsou ropáci zřejmě celý život a který o nich vypráví úžasné historky. Pan Svěrák rozhodně ukázal, co v něm dříme. ()

Mikita

Neznám zahraniční film s podobnou nadsázkou, ironií a humorem. To je podle mě naše česká doména. Náš jemný humor, který je mi blízký. To je to, proč bych nemohla žít jinde ve světě. Jan i Zdeněk Svěráci jsou pro mě důvodem, proč jít do kina na český film. Proč být hrdá na naši kinematografii. Proč si zachovat trochu humoru/nadsázky i v těžkých situacích. ()

topi

Největší lakýrničina, která u nás kdy vnikla a ještě k tomu za komoušů. Výborně zpracované a někdy až hororové. Normálně bych tomu fakt věřil, že tyhle potvory na Mostecku žijí. Nejlepší byly ty prupovídky a komentáře toho dědka, který celou výpravu vyprovázel. Tenhle absolventský film Jana Svěráka je geniální mystifikace. ()

major.warren

"Už jedeee!" Pro mě v mnoha ohledech kultovní dílo a nejlepší filmařský počin Jana Svěráka, který nám kdysi pustil profesor při hodině fyziky. Od té doby nedám na Ropáky dopustit. Jsou svérázní, každým momentem vtipní a zároveň nadčasově aktuální. Masterpiece! ()

Colonist

Chytře vymyšlená a vtipná mystifikace s ekologickým poselstvím. A též výtečný pan Nedbal - co věta, to perla "Ty ropáci, voni sou takový malý, menší postavy, vyšší..." :-) ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)