poster

Pryč od minulosti

 • anglický

  Out of the Past

 • anglický

  Build My Gallows High

Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1947, 93 min

 • Terva
  *****

  Strašně mě fascinuje, jak majitel pumpy (čerpací stanice) suverénně u stojanů kouří a ještě ležérněji odhodí vajgla, kterého pak ani nezašlápne. No a tenhle pumpař žil před třemi lety v New Yorku. Krásný detektivní příběh ve stylu noir, vyprávěný hlavním hrdinou. Film o kráse, penězích, cti a smrti je protkán černým humorem a ironickými hláškami. DIALOG : Nenávidím ho, je mi líto, že nezemřel. ODPOVĚĎ - Dej mu čas......... CITÁT - Zbývající část dne se vlekla jako hlemýžď......... Určitě nic neprozradím když něco napíšu, ale i tak pozor možný SPOILER - Detektiv najatej aby našel jednu ženu se posléze do ní zamiluje, ona pak uteče a on jí dlouho neuvidí, pak se zase sejdou, ale to už je vše jinak. KONEC SPOILERU. CITÁT - Vždyť je to minulost.........(26.3.2012)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.1.2009)

 • Javert
  ****

  Stará dobrá noir kriminálka, která mi místy připomněla některé slavné bogartovky. Mitchum na Humphreyho sice nemá, ale i tak exceluje a je opravdu pravý chlapák! Na druhém břehu si proti němu s chutí zahrál záporáka Kirk Douglas a tak trochu mezi nimi mě okouzlila překrásná múza jménem Jane Greer. Příjemně strávená hodina a půl.(3.1.2009)

 • Lavran
  ****

  Brilantní suché dialogy, patřičně zašmodrchaná zápletka, kombinace různých modů vyprávění, zajímavé téma (předem prohraná snaha uniknout před minulostí), fantastická Musuracova kamera akcentující ambivalentnost ústředních charakterů pomocí expresívního nasvícení, výstavní "dáma, pro kterou se zabíjí", pro noir zrozený Bob Mitchum, jemuž ta bytelně cynická póza sedne jako ulitá (zdatně konkuruje Bogartovi) a hrozivý Kirk Douglas v jedné ze svých prvních filmových rolí. Krvelačnou stránku mé osobnosti velmi potěšil i relativně vysoký bodycount. Ve výsledku tedy to lepší z noirové pokladnice. Na první ligu ale Tourneurově klasice schází, jak se říká, "něco" navíc. Třeba voiceover. :))(20.6.2010)

 • pm
  *****

  Nadstandardní noir. Ústřední trojka Mitchum, Greerová a Douglas ovšem bezchybná. Něco mi přesto chybí k naprosté spokojenosti...snad, že to skončilo tak, jak to od začátku skončit mělo. Že jeden před minulostí neuteče, dávno a dobře vím, tak proč mi to tak zatraceně vadí?(25.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace