Pryč od minulosti

Out of the Past

Build My Gallows High

Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1947, 93 min

Strašně mě fascinuje, jak majitel pumpy (čerpací stanice) suverénně u stojanů kouří a ještě ležérněji odhodí vajgla, kterého pak ani nezašlápne. No a tenhle pumpař žil před třemi lety v New Yorku. Krásný detektivní příběh ve stylu noir, vyprávěný hlavním hrdinou. Film o kráse, penězích, cti a smrti je protkán černým humorem a ironickými hláškami. DIALOG : Nenávidím ho, je mi líto, že nezemřel. ODPOVĚĎ - Dej mu čas......... CITÁT - Zbývající část dne se vlekla jako hlemýžď......... Určitě nic neprozradím když něco napíšu, ale i tak pozor možný SPOILER - Detektiv najatej aby našel jednu ženu se posléze do ní zamiluje, ona pak uteče a on jí dlouho neuvidí, pak se zase sejdou, ale to už je vše jinak. KONEC SPOILERU. CITÁT - Vždyť je to minulost.........(26.3.2012)

Velmi dobrý ale přeci jen dějově maličko utahaný noir s výrazným Mitchumem a nevýraznými ženskými postavami. Viděno v dabingu, rozhodně doporučuji u tohohle typu filmu originál.(1.9.2012)

Dialógy!!! Znova další noir, ktorý ma uhranul hlavne svojimi dialógmi (jeden za všetky: That's not the way to win. - Is there a way to win? - There's a way to lose more slowly.) ako i dokazom, ze i z predpovedatelne jednoducheho pribehu sa zrazu moze vyklut velmi klukata serpentina. A hoci Robertova tazko pomenovatelna "neotesanost" v mojich ociach sa Humpreyho "elegancii" nevyrovna, suche hlasky cedi z ust s rovnakou razanciou a potesenim.(26.8.2006)

„Miluješ mě? Poco?“ - „Co to znamená?“ - „Trochu.“ - „Mucho.“ Když Robert Mitchum takhle propadne osudové Jane Greer, nelze se pak vůbec divit, že požaduje stavbu vysoké šibenice (knižní předloha Daniel Mainwaring: Build my gallows high). Likvidace mafiánského gunmana rybářskou udicí, stará známá filmová drobnůstka s plýtváním energie (postavy přicházejí do bytu, kde nikdo není, ale přitom je rozsvíceno) a v neposlední řadě opravdu precizně vybroušené dialogy, poznávací to znamení kvalitního filmu noir. „Oh, Jeff, I don't want to die!“ - „Neither do I, baby, but if I have to I'm gonna die last.“(10.10.2009)

• bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Filmová čítanka - film noir (Out of the Past / OUT OF THE PAST / Pryč od minulosti) - 30. 7. 2010 - kino Sportovní hala - Uherské Hradiště - 40%(3.8.2010)