Pryč od minulosti

Out of the Past

Build My Gallows High

Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1947, 93 min

Strašně mě fascinuje, jak majitel pumpy (čerpací stanice) suverénně u stojanů kouří a ještě ležérněji odhodí vajgla, kterého pak ani nezašlápne. No a tenhle pumpař žil před třemi lety v New Yorku. Krásný detektivní příběh ve stylu noir, vyprávěný hlavním hrdinou. Film o kráse, penězích, cti a smrti je protkán černým humorem a ironickými hláškami. DIALOG : Nenávidím ho, je mi líto, že nezemřel. ODPOVĚĎ - Dej mu čas......... CITÁT - Zbývající část dne se vlekla jako hlemýžď......... Určitě nic neprozradím když něco napíšu, ale i tak pozor možný SPOILER - Detektiv najatej aby našel jednu ženu se posléze do ní zamiluje, ona pak uteče a on jí dlouho neuvidí, pak se zase sejdou, ale to už je vše jinak. KONEC SPOILERU. CITÁT - Vždyť je to minulost.........(26.3.2012)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.1.2009)

Jednoduše: Styl a elegance. Mitchumův suchý humor nepřebije nic.(19.2.2009)

(1001) Je to možné, že nejvíc se mi líbilo pár úvodních minut, ještě než začalo celé vyprávění a film se ponořil do noiru? Němý chlapec bloudící divočinou opanoval mé srdce víc než hodina a půl drsných mužů dělajících drsné mužské věci.(24.5.2015)

Soukromí detektivové Jeff Malcolm (Robert Mitchum) a Fisher (Steve Brodie) jsou najati Fredem Sterlingem (Kirk Douglas), aby se poohlédli po jeho bývalé milence Kitty Moffat (Jane Greer), jež mu se 40 000 dolary utekla. Jeff Kitty najde v Mexiku, zaplete se s ní, a když se na Kittinu stopu dostane i Fisher, nastane ošemetná situace... Brilantní "suchý" kousek toho nejlepšího z filmu noir. V roce 1984 vznikl o dost slabší remake Against all odds s Jeffem Bridgesem a Rachel Ward.(20.5.2005)

• - Film mal pôvodne režírovať Edward Dmytryk, avšak pre zaneprázdnenosť pri nakrúcaní filmu So Well Remembered (1947) ho vymenil Jacques Tourneur. (Michal74)

• - Humphrey Bogart si přečetl scénář a chtěl hrát Jeffa, ale Warner Bros nekoupili k filmu práva. (Kulmon)

• - Před Mitchumem byli osloveni na roli Jeffa John Garfield a Dick Powell. (Kulmon)