Nevěsta byla v černém

• Francie La Mariée était en noir (více)

Nevěsta byla v černém je první Truffautův "černý" film. Scénář napsal spolu s Jeanem-Louisem Richardem podle knihy Williama Irishe zrovna v době, kdy psal svou knihu rozhovorů s Alfredem Hitchcockem. Osudová náhoda svede dohromady pětici mužů a jeden novomanželský pár. Ve chvíli, kdy manželé vycházejí z kostela, si v blízkém domě hraje pětice mužů s ostře nabitou zbraní. Nechtěně vystřelená kulka udělala rázem z nevěsty vdovu. V ten den se nevěsta z bílých šatů převlékla rovnou do černého. Jediné, co ji od této chvíle na světě zajímá, je pomsta. Pět mužů postupně umírá zvláštním, rafinovaným způsobem daným jejich charaktery a prostředím, ve kterém žijí. (oficiální text distributora)

Endorfinka

Kdyby mi ten někdo, co si myslí, že filmu rozumí, neprozradil konec a necpal nám kecy o tom, jak by to natočil Tarantino, tak bych na to možná měla i o něco málo lepší názor. Cookie Monster!!! :D ()

Sipora

Řemeslně skvělé dílo: hudba, kamera, Jeanne Moreau, ... ovšem příběh vratký. Je to spíš taková hra na thriller. Jako by si režusér jenom zkoušel základní vizuální postupy žánru, přičemž zcela rezignoval na děj. Nebo jakoby všechno vsadil na fascinující mstitelku. Skoro se mu to povedlo. ()

Kovaja

Tak tohle je naprostý skvost ,něšlo se od toho odlepit.Ze svatebního obřadu se stane v 1 chvíli pohřební když v 5.patře 1 domu se pětice bohémů baví a opíjí a při tom berou do rukou zbran která se v okamžiku kdy ji bere do rukou opilý a neznalý stává zbraní vražednou.Nastává nechtěný výstřel a pod okny přímo před kostelem se z novomanželky stává asi nejrychlejší vdova na světě.Ta se ovšem se smrtí manžela nedokáže smířit a ještě týž den slibuje v kostele mstu.mladá vdova je nesmírně chytrá a vynalézavá ve svých plánech jak se mužům pomstít.Je nesmírně pohledná a tak se nejdříve snaží muže okouzlit a ti jakmile ji podlehnou ztrácí věškeré zábrany a stávají se snadnými cíly černé vdovy.První je shozen z poza zábradlí hotelového balkonu,druhý je prudce otráven jedem podaným v láhvy alkoholu.třetí je zavřen a následně udušen v malém prostoru pod schody ve svém domě,čtvrtý který držel pušku a vystřelil v onen osudný moment jak se zdá zprvu trestu uniká protože je těsně před mstou zatčen policií ale vdova se nechá zavřit a ve vězení jej pobodá nožem,pátý je smrtelně zasáhnut šípem z luku při kresbě portrétu. tenhle kousek opravdu stojí za shlédnutí a je balzámem na duši ()

cab

Zena se msti za smrt sveho manzela a jde si za svym cilem s velmi zatrpklym a ublizenym vyrazem. Od zacatku do konce depresivni tony a atmosfera podmanuji dojem z filmu jako celku. 45% ()

Hanys_

Kde začít? Mužské postavy stupidní, pasti Nevěsty dost naivní a náhodné (z velké části spoléhající na její šarm) a z toho vyplývající další zádrhel, a to že Moreau byla prostě (jak to říct abych neurazil) ošklivá. Nudný a nesympatický film. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Neexistujú optimisti ani pesimisti. Sú iba šťastní idioti a tí nešťastní."     Kriminálna dráma od môjho obľúbeného režiséra, ktorá ma nezaujala ani tak témou, či dejom, ako skôr tým skvelým štýlom, ktorým je nakrútená. Má pôsobivú obrazovú zložku (Raoul Coutard) i zložku hudobnú (Bernard Herrmann) a veľmi zručne si dokáže udržiavať tajuplnú atmosféru plnú napätia. Tou úplne najväčšou prednosťou filmu je však skvelá Jeanne Moreau ako dokonalá femme fatale Julie Kohler. Nie všetkých päť jej "zastavení" ma bavilo rovnako, to na konci u maliara z môjho pohľadu výrazne prevyšuje tie ostatné (celá tá časť je vynikajúca, tak svojim nábojom, ako aj tými maľbami). Výborné je zakončenie filmu, ktoré vlastne nevidíme, iba počujeme.     "Ľudská spravodlivosť je voči mne bezmocná. Ja už som mŕtva." ()

Alf

škoda, kdyby to natočil někdo jiný než Truffaut, mohl z toho námětu dostat podstatně víc, takhle to působí stejně jako naprostá většina jeho snímků - studeně, odtažitě, bezkrevně, režisér má navíc vzácný dar - pod jeho vedením hrají i jinak slavní a dobří herci tak trochu jako... amatéři ()

Mikino00

Schopná nenáročná podívaná z dílny slavného režiséra, v hlavní roli s Moreau, která se mi zdála na roli poněkud stará, ale za to těžko by se hledala do role herečka s charismatičtějším hereckým projevem. Děj je velice jednoduchý a tak musí spoléhat na nápaditost vražd, to se ne vždy podaří. ()

Thomm

Od začátku je jasné, o čem film bude a jak skončí, a tak jsem měl problém vůbec ho dokoukat do konce. Nehorázně natahovaný děj, který ze 103 minut udělá tak dvě a půl hodiny. Navíc na nevěstu se skoro nedá koukat, protože moc krásy nepobrala. A jen tak na okraj - ženich zastřelený při svatbě, pomstychtivá nevěsta, seznam pěti lidí, které musí zabít... nepřipomíná vám to něco? Jestli chcete vědět o čem tenhle film je a nenudit se při tom, doporučuju Kill Bill ;-) ()

Pawlisman

Geniální rozhovory a překvapivé scény. Celý film se nese přesně s takovým nadhledem, lehkým humorem, poutavými dialogy a originálně řešenými situacemi - přesně tak jak to mám rád a podle čehož si vážím umělecky zdařilého filmového díla. 9/10 ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2009 v kategorii "Zahraniční televizní pořad dramatický (hraný)" pro Noční filmový klub - Francois Truffaut, udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 12.12.2009. ()

HanaM.

Žádné zbytečné slovo, žádná zbytečná scéna, žádné zbytečné vysvětlování. Šok už na začátku. Pak přichází otázka: "proč to vlastně dělá?" To nám postupně dochází a film nás pohlcuje víc a víc. ()

Tumáš

Dobrý film, kterému však dosti pomáhá konec, na který jsem se už po 20 minutách vydatně těšil. Některé momenty byly hodně dobré. Úvodní scéna se záběrem na kráčející nohy dobrá. Jinak mi tento skvost kinematografie přišel spíš jako diamantové kousky slepené plastelínou. ()

Akana

Šarmantní, záhadná Jeanne Moreau chladně likviduje jednoho po druhém neznámé muže, které zdánlivě nic nespojuje. Teprve postupně se dozvídáme, že jde o akt msty za smrt jejího manžela, kterou tito muži kdysi zavinili. Postava mstitelky nemůže nepřipomenout Nevěstu z Kill Billa (včetně odškrtávání si jmen obětí v zápisníku), oproti ní si ale samozřejmě počíná s mnohem větší noblesou a někdy bez jediné kapky krve, zato se stejnou zarputilostí, kterou jen občas sřídají chvilky pochybností. Děj se odvíjí v typicky truffautovském nervózním rytmu a neztrácí napětí až do konce, který je překvapivý tím, že žádné překvapení nepřináší. Jeanne Moreau je tu opravdu neodolatelná, ve své roli spojuje křehkost, zoufalství i nelítostné odhodlání. ()

Wolvie

Po všech stránkách zajímavější mstící se nevěsta,než ta,kterou nám s velkou pompou představil Tarantino.Na tomhle filmu jde asi nejlépe znázornit Truffautovu multižánrovost,hodně lidí jej má za vyloženě uměleckého režiséra,ale on přitom bez pardónů zvládal natočit thriller. ()

zona

Velké, nafouklé prázdné nic. Nadherná truffautovská forma bez obsahu, stylistické cvičení o ničem. ()

merlik

V závěrečných vraždách dávám čtyři hvězdičky a v překvapivém konci pět. Jeanne Moreau ve svých čtyřiceti doopravdy na slečnu nevypadá, jinak samozřejmě herecký výkon podává výborný. Příběh někdy těžko uvěřitelný, ale to zřejmě vyplývá z vyšinuté psychiky hlavní hrdinky. Film bez chyby, který mě ale neoslovil, chladný. Kniha byla lepší. ()

dogma97

Typický příklad toho, kdy slavné jméno ovlivňuje vnímání díla a jeho hodnocení jak had hyptotizující svoji oběť. Nebýt Truffauta v titulcích, je průměr o 30% nižší. ()

Belsazar

"Jsem Julie Kohlerová, vdova po Davidu Cohlerovi. A přišla jsem vás zabít. Úchvatná a velmi napínavá záležitost s vhodným hudebním doprovodem. Film, na který si často vzpomenu. ()

MaxForValue

Kill Bill po francúzsky podľa Truffauta. Moreau je ukážkový psychopat, dokonalá "nevěsta krví zborcená". Na Hitchcocka to pochopiteľne nemá, ale v subžánru "revenge" filmov celkom príjemný kúsok. ()