Reklama

Reklama

Křižáci

  • Polsko Krzyżacy (více)
Polsko, 1960, 166 min

Režie:

Aleksander Ford

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, Tadeusz Kosudarski (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Děj filmu se odehrává v 15. stol. Zachycuje obranné bitvy Polských rytířů proti křižákům. Sledujeme vlastně boj dvou odlišných kultur: proti polské společnost, která přísně dodržuje rytířské zákony i humánní zásady křesťanství, stojí křižáci, kteří užívají kříže jen k maskování svých válečnických výbojů… Původní záměr, totiž šíření křesťanství mezi pohanskými slovanskými kmeny na východě Evropy, je v době děje slavného románu a filmu jen zástěrkou surové dobyvačné politiky řádu německých rytířů. Film vrcholí slavnou bitvou u Grünwaldu v roce 1410, kdy spojená slovanská vojska přivodila křižákům zdrcující porážku. Bitvy se zúčastnily vedle polských, ukrajinských a litevských vojsk i české bojové houfy vedené Janem Žižkou z Trocnova. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

lucascus 

všechny recenze uživatele

Scenáristicky poměrně nudný snímek, ale za podívanou rozhodně stojí závěrečné ztvárnění bitvy u Grunwaldu - která by byla i na dnešní poměry nadprůměrně zpracovaná. Škoda, že s postavami se divák nemůže ztotožnit, plynou si takovým svým životem, divákem nerušeným. Zato výborné jsou kostýmy, které zde dosahují podobné úrovně, jako ve Vávrově husitské trilogii. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Síce sa na filme už jasne podpísal rok vzniku, ale čo do dobrodružnosti a výpravy, ide aj dnes o veľmi zdarilé dielo. Svojou dĺžkou ale dosť prepálené. Škoda, že atmosféra je dobrá iba miestami, zbytočne často je vmiešavané komično a hlavne na dialógoch sa podpísala doba vzniku. Ale aj na bojových scénach, v ktorých to podsatné je ukázané iba málokedy. Dve devy, ktoré sú obsadené do rolí "krások", by dnes (a možno ani vtedy) neočarili ani hrdzavý bicykel a tak ódy na ich krásu sú na totálne mimo. Ale ako epický opis časti poľsko-litovskej histórie určite fajn. ()

Reklama

kitano 

všechny recenze uživatele

Epicky velkofilm zo vsetkym co ktomu patri. Na ploche troch hodin sa odohrava konflikt zacinajuci relativne malou udalostou, ktora vsak postupne vyusti az do ohromneho vojenskeho stretu mnohych narodov. Intrigy, klamstva, boj o moc, boj o cest, boj o spravedlnost a k tomu kus historie. Ked som videl stovky udatnych rytierov cvalajucich do boja, v momente ma napadla ich podobnost s japonskymi samurajmi, sktorymi urcite mali mnoho spolocneho. Myslim, ze nebudem prehanat, ak film zrovnam s Kurosawovou Kagemushou, ktora je sice predsa len o niecom inom, no podobnych prvkov je tu neurekom. Kazdopadne, ak mate slabost pre historicke velkofilmy, nenechajte sa odradit vekom tohto filmu, ani jeho miernou utahanostou. Naozaj to stoji za to. (8.5/10) ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Beru v potaz dobu vzniku, což je rok 1960, tudíž na tehdejší dobu jsem shlèdla skutečný velkofilm. Ale...První polovina filmu mě dost nudila, jevilo se mi to spíše jako konverzační na pozadí historických událostí, leč druhá polovina s významnou bitvou roku 1410, kdy rytíři ve jménu kříže dostali na krucifix, tak tady se to zlomilo ke čtyřem hvězdám. Taky bitva s dvěma sty tisíci bojovníky, ta se nedá odfláknout, zvláště když tam pomáhali i Češi a zástupci východní Evropy. Kniha je samozřejmě lepší, barvitější, ale to tak bývá. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Chystal jsem se po padesáti letech znovu podívat na Fordovu/ Sienkiewiczovu ságu, a vybral jsem si k tomu podzimní mrholení a zpracovávání jablek na křížaly, šlupky do čaje a mošt... Přestože jsem si vybavoval některé, především lyrické motivy (jména Jurand ze Spychowa, Zbyszko z Bogdańca a Danuše si pamatuji od té doby), bojové scény, včetně bitvy u Grunwaldu jsem zasklil. A mohu se uhadovat proč... Tenhle film nám pouštěli v sedmé třídě ZDŠ, teď už by si so sotva který kantor lajznul. A zaujalo by to vůbec dnešní školáky? ()

Galerie (10)

Zajímavosti (3)

  • Rozpočet filmu byl 33 milionů polských zlotých. (Kulmon)
  • Premiéra filmu byla v den 550. výročí bitvy u Grunwaldu. (Kulmon)
  • Kniha i film zmiňují v bitvě u Grunwaldu Janu Žižku. V bitvě u Grunwaldu roku 1410 jej historické anály zaznamenaly vůbec poprvé. (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno