Zrůda

• USA Monster (více)

Dr.film

Zrůda je film o nevydařeném lidském osudu a následky, které to později přináší. Samotný příběh Aileen je přiblížen z mnoha úhlů a je tím hodně barvitý. Dá se říct, že do určité míry i opodstatňuje vývoj chování a kulminaci agrese hlavní postavy, protože tato dáma to skutečně lehké neměla. Nejvíce mě však dostal herecký koncert obou dvou hlavních představitelek. Charlize i Christina si našlápli další z řad pevných kroků, které směřují k velké hvězdné kariéře. ()

Pejpr

Díky nemožnosti stotožnit se s hlavní hrdinkou nebo ji alespoň pochopit, jsem byl nucen ubrat jednu hvězdičku. Charlize jako zrůda je opravdu humusoidní... ()

anais

Aniž bych chtěl jakkoliv snižovat osud ženy, o níž Monster pojednává, musím hned ze začátku napsat, že mi děj filmu připadá prvoplánovaný, tak nějak ušitý tak akkorát na míru Charlize Theron. Že za to dostane Oscara bylo jasné už dávno před oscarovým kláním, dovolím si tvrdit, že už při psaní scénaře se s něčím takovým počítalo.... to je asi tak jediná výtka, kterou bych měl - chcete vidět, jak mohou některé ženy trpět? Nemáte už dost filmů Larse Von Triera, Bergmana... a ani jeden z vašich oblíbených tvůrců právě nenatočil nic jiného? To nic. Je tu Monster. Příběh ženy, která trpěla. Tedy nic nového pod filmovým sluncem. To, co je na tomto filmu pozoruhodné jsou herecké výkony, a to obou hlavních představitelek. Charlize Theron dokázala přehrát svou maximálně výraznou masku, ukázala, že nejde jen o povrchové herectví, ale že se se svou postavou maximálně stotožnila. Neosvojila si jen mluvu, ale i držení těla, pohyb, naprosto jinou obličejovou mimiku, než na jakou jsme od této herečky zvyklí! Něco podobného někdy předvádí třeba Johnny Depp, o to víc to tedy překvapí u herečky, která dodnes hrála spíše role lepých žen, než dramatické role. Druhým velkým překvapením pro mě byla Christina Ricci, která svou "vedlejší" postavu obohatila o ohromnou naivitu, pubrtální touhu žít racionálně, ale nakonec se stejně zachovat naprosto nelogicky. Takže, i když tento film nenabízí nic nového, obshauje dva skvostné herecké výkony, kterým se nelze nic jiného nž divit. Omlouvám se za ta všecha "velká slova" v této "recenzi", ale při vzpomínce na ty dvě nemůžu jinak. ()

poz3n

Klasické dilema těchto filmů. Je vám z něj zle, ale hodnotíte vysoko. Pokud máte chuť vidět film, u kterého vás ta chuť přejde, tak se vykašlete na Stonožky všeho druhu a pusťte si Zrůdu. Je mi zle z celého filmu. Je mi zle ze dna, po kterém se hlavní ''hrdinka'' po celou dobu potácí. Je mi zle z neuvěřitelného výkonu Charlize Theron. Je mi zle z té Zrůdy, kterou v sobě někteří lidé dokážou probudit. Je mi zle. 8/10 ()

hansel97

Přijde mi strašně těžké natočit film o takovýhle zločincích, protože by u nich nemělo docházet ke glorifikaci vrahů a jejich obdivování, ale ani se držení stranou a ukazování všeho stroze tak jak bylo. Tady je Aileen vykreslena spíše tragicky a člověk jí dovede v různých momentech litovat i opovrhovat. Celé její provedení dokonale vystihuje Charlize, ale herecky opravdu exceluje i Christina. Nemám prakticky co vytknout, syrové až surové drama s lehčí stránkou jejich lásky a opravdu perfektní životopisný kousek. ()

Xeelee

Občas se s námi život nemazlí. Tenhle film mě rozbrečel jako žádný jiný. Na jednu stranu jsem chápal pohnutky Aileen a sympatizoval jsem s ní, ale některé vraždy se mi hodně příčily a chápal jsem, že kdyby ji nechytli, tak by umřeli další lidé. Charlize Theron předvedla naprosto strhující výkon, za který získala naprosto zaslouženě Oskara, a výkon Christiny Ricci také stojí za zmínku. Selby je prostě ztělesněním nevinnosti. Nedokáži si v té roli představit nikoho jiného. Seznámení a zamilování se je ve filmu věnována jen chvilka, ale vše působí až neuvěřitelně věrohodně a sugestivně, stejně jako skoro celý film. Všechno co potřebujete k životu je láska a sebedůvěra. Pak zvládnete všechno. ()

SOLOM.

Jeden z nejpůsobivějších filmů o sériové vražedkyni jaký byl kdy natočit. Obě herečky podaly naprosto úchvatné výkony a hlavně i díky nim jsem si tenhle kousek doslova zamiloval. Ať už byla Aileen jakákoliv, tak život je svině a nebyla první ani poslední z koho se stala lidská ''zrůda''. ()

JASON_X

Oplácaná Ricci jako labilní husičkovitá lesba je skvělá, ovšem maskéry zohyzděná a brilantně hrající Theronka je bezkonkurenční. Za tuhle ženštinu že by někteří chlapi opravdu platili? Inu svět je plný podivností a proti gustu... Její bezostyšně primitivní, šeredná a vulgární šlapka-zabijačka je role na Oscara (kdyby tedy měl Oscar nějakou reálnou hodnotu) a většina diváků asi ani nebude řešit fakt, že scénáristi jim naservírovali (jako už tradičně) poněkud zjednodušenou a "vylepšenou" verzi skutečnosti. ()

mm13

Možno by toho už bolo príliš, ale možno sa do filmu dala vtesnať ešte rovina, ktorá by vypovedala o „príšernosti“ nášho sveta nie len cez postavu Aileen, ale tiež cez udalosti, ktoré nasledovali po jej zatknutí a na ktoré už nemala vplyv. Takýto marketingový kolotoč plný abusrdít sa ani v americkej histórii často nevidí... Beztak stále dosť dobrá dráma, i keď (čo si budeme nahovárať) jej k popularite a následným nadšeným ohlasom dopomohla hlavne Charlize Theron a jej neuveriteľný prerod, nie film ako taký. [70%] ()

Morholt

Když jsem se díval na to, co se sebou Charlize Theron kvůli roli provedla, bezděčně jsem si vzpomněl na Christiana Balea v Mechanikovi, ačkoliv ten naopak hubnul. Nicméně efekt byl stejný. jedna z nejkrásnějších hereček se změnila v odpudivou bytost, o kterou bych si neopřel ani kolo. Ovšem herecky to byl koncert, který byl po právu odměněn Oscarem a zaslouženě sklidil ovace na dalších festivalech. Absolutorium zaslouží i Christina Ricci. Příběh Aileen Wuornos je dostatečně znám, takže na nějaké překvapení se tu ani hrát nemůže. Nicméně Theron jí tu vylíčila nejen jako chladnokrevnou sériovou vražedkyni, ale i jako ženu, která je zmítána osudem a uvědomuje si, že její konání není správné a to i přesto, že se ho snaží omlouvat právě svou pohnutou minulostí. Nevím, jakým člověkem byla opravdová Aileen, ale podle toho, co jsem se o ní dočetl, je její ztvárnění poměrně věrné. Snad je jen škoda, že se film nevěnuje v dostatečné míře samotnému soudnímu procesu a nakonec i následné popravě. Myslím, že kdyby Jenkins ukousla trochu toho času jízdě obou hlavních hrdinek, nebylo by to úplně na škodu. Ale to zase není taková vada na kráse. 85% ()

Genero

Drsně romantický silnice-film o dvou hloupoučkých nehezkých stvořeních (zdráhám se v tomto případě použít termín „ženy“), jejichž víra v emancipaci a lesbosex překročila veškeré společenské normy a tak se to militantnější z nich rozhodne velkolepě prostřílet přívalem odporných exponátů z floridského penisária až do cely smrti. Nikdo mi nenamluví, že za Zlatým Plešounem pro Charlize stojí jen její herecký talent. V té proměně půvabné herečky v nechutnou otylou obludu Aileen musí mít prsty ajťáci z ILM, jen se neodvažuji domyslet, co všechno musela paní Jenkins namasírovat panu Lucasovi kromě jeho mocného ega. Bohužel jsem kromě několika dokonale antikoncepčních vášnivých scén marně hledal ony silné a skvěle natočené momenty, které ve svém komentáři proklamuje uživatel golfista. V případě, že by herecké obsazení bylo méně hvězdné, bylo by méně hvězdné i mé hodnocení a Zrůda by u mě zapadla do propasti bezvýznamnosti. ()

ScarPoul

Iný životopisný film a možno práve preto je zaujímavý. Snaha o prienik do života hlavnej postavy je robený citlivo a nenátlakovo. K postave cítime určité sympatie a vytvára u diváka zvláštnu rozpoltenosť. Stieranie toho dobrého a zlého a hlavne snaha vystihnúť hlavnú motiváciu a dôvody posúvajú tento film do inej špecifickejšej kolónky, ktorá z neho robí výrazne dielo svojho žánru, ale zároveň zostáva v pamäti ako silný príbeh s perfektným hereckým výkonom Charlize Theron. ()

Gary

Nemůžu dát jinak, než 5*. Kvůli komu asi ? Ano, ta rozkřikovaná chvála je pravdou a jí skláním Charlize Theronové nejhlubší poklonu. Ale pozadu nezůstává ani Christina Ricci, která dokáže pořádně přesvědčit o své postavě. Film má opravdu silné momenty a nutí vás přemýšlet. ()

BoPo

Oskarový film. To je vždy o hubu. Buď je to hovadina pre úzku skupinu ľudí, ktorý určujú kvalitu pre nás intelektuálnu spodinu alebo je to naozaj dobré. Tento film je dobrý, Theron je dobrá. To znamená, že sa zo mňa stáva intelektuál, ktorý sa rozplýva nad Anglickým pacientom a tancuje s vlkmi? Radšej dám 3*. Nech Tarantino stojí pri mne. ()

Agatha

Strhující příběh o chladnokrevné vražednici a zároveň i o bezradné oběti okolního světa. Mistrovský výkon Charlize Theron, kterou pod její maskou prozrazují jen její oči, musel být odměněn Oscarem. Pozadu však nezůstává ani Christina Ricci, která si zahrála malou šedou myšku, z níž se vyklubalo povedené číslo. Atmosféra je zvláštní, napjatá po celý film. Scénář sice velmi drsný, ale i tak velmi povedený. Přesto na mě film udělal dojem, že z Aileen se stala hrdinka, která měla bohužel smůlu, že jí chytli. Bráno podle filmu mi přišlo, že ne všichni její zákazníci si svou smrt skutečně zasloužili. A zda si jí zasloužila i skutečná Aileen popravená v roce 2002? No to je těžká otázka, ale jen tak pro zajímavost se vyjádřím já osobně. Nikdo nemůže vědět co se honilo v hlavě skutečné Aileen, ale když to vezmu pouze podle filmu, moje odpověď na otázku, zda je správné že byla Aileen popravena, by zněla: NE. Ale ačkoli má tenhle film jisté kvality, k srdci mi nepřirostl a víckrát ho už vidět nemusím...přesněji řečeno, v případě nouze dám přednost jiným. ()

Thor a Captain America chytají druhý dech

Thor a Captain America chytají druhý dech