Instinkt

Instinct

Inštinkt

Drama / Thriller

USA, 1999, 126 min

No po precteni obsazeni jsem cekal rozhodne vic. Hned pri uvodnich titulich mi to pripomnelo Samana. Tenhle film moh bejt rozhodne slusny drama, protoze herci jsou vicemene skvely, jenze pointa je jasna skoro od zacatku a sceny s gorilama jsou nudny. Dodivat se to da v poho, ale to je tak vse.(23.7.2006)

Filmařským instinktem nepolíbený snímek o drsném přírodovědci a ambiciózním psychologovi. Drsný výraz Anthony Hopkinse s vlasy a tváří bezdomovce zachraňují celý film i přes mnohé nelogičnosti v jednání jeho postavy. Šíleného vědce, který natolik přirostl ke gorilí smečce, že zanevřel nad lidským rodem, jsem mu bez problémů věřil. Kvalita filmu je však diskutabilní. Obsahuje skvělé scény a silné momenty, které jednoho donutí zamyslet se, dokonce i úsměvný úšklebek vyloudí, to když se smějete bláznům uvnitř žaláře i těm, co to řídí. Přesto jsem měl často pocit, že tvůrci špatně chápou logiku a dost podceňují myšlení diváka. Například nám podsouvají, že Hopkins v semknutí s gorilami strašně zdivočel, proto má až nadlidskou sílu, přitom jen posedával po džungli a snažil se gorilám koukat mezi nohy. Že by takhle rostly svaly? Možné je už asi všechno. Samotná postava Cuby Goodinga vypadá tak, že si herec omylem vzal party určené gorilám, těmto partům nerozuměl a tak jen něco hrál, aby se neřeklo. Nejvíc si to zkazil tím, že tak nějak nemohl pochopit, proč jeho svěřenec s gorilími instinkty vraždil pytláky. (…) Nakonec dojdete k samotnému závěru filmu, ale nebudete vědět, jestli jste sledovali drama o uvězněných bláznech nebo nějaký psychologický duel nebo přírodopisný film o dobrodruhovi, kterému blízký kontakt s přírodou podivně změnil život.(19.6.2011)

Velmi působivé drama. Nabízí se srovnání s Přeletem nad kukaččím hnízdem či Gorilami v mlze, ale já nesrovnávám. Elfman, Rousselot, Hopkins, Gooding a překvapivě Jon Turteltaub - ti všichni odvedli víc než dobrou práci a natočili velmi dobrý film. 85% a nezajímá mě průměr který tu někdo nastolil.(14.3.2008)

Anthony Hopkins a Cuba Gooding tento film vytahují na nadprůměr, ale bohužel je tu i pár momentů, které tento film shazují, takže udělám kompromis a dám 3 hvězdičky.(16.9.2009)

Pre mňa skvelý herecký koncert Hopkinsa a Goodinga. Filmy z prostredia psychiatrických či iných "ujetých" ústavov ma priťahujú, pretože dovoľujú nahliadnuť do úplne odlišného sveta psychicky naruľených ľudí. Možno to mohlo byť kratšie...(30.3.2005)

• - Založeno na románu Daniela Quinna, Ishmael. (PußyMagnet)

• - Missy Lantz byla tak rozladěná úpornou intenzitou filmu, že požádala, aby byla vyškrtnuta z produkce. (PußyMagnet)

• - Role Ethana Powella byla původně nabídnuta Seanu Connerymu. (PußyMagnet)