Reklama

Reklama

V roce 2035 jsou roboti součástí každé domácnosti a lidé jim důvěřují. Až na jednoho – trochu paranoidního detektiva Dela Spoonera (Will Smith). Ten je přesvědčený, že zločin, který právě vyšetřuje, spáchal robot. Vyšetřování ho přivede k odhalení děsivé hrozby pro lidskou rasu... Společně s psycholožkou Susan Calvenovou vyšetřují smrt doktora Milese Hogenmillera, vědce, který pracoval s roboty pro U. S. Robotics. Příčinou smrti byla sebevražda, ale Spooner je přesvědčený, že vědce zavraždil robot. Tři zákony robotiky však zaručují, že taková věc je nemožná… (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (1 075)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Vašemu otci roboti vzali práci. Vy byste zakázal i internet, aby byly otevřený knihovny." Nemám doma chytrou ledničku, chytrý křeslo ani chytrý struhadlo a roboti se musí hodně snažit, aby si získali mou důvěru. Zatím se to žádnýmu nepovedlo, protože já na tři zákony robotiky nevěřím, takže detektiv Spooner je mi svým robotickým ateismem sympatickej. Jeho souboj s divokými NS5 mě bavil, suchý hlášky robotů ("zažíváte dopravní nehodu") byly rovněž zábavný a zároveň mě jeho pátrání přivedlo na stopu robotickýho vysavače, kterej zneužíval svobody svýho pohybu. Od této chvíle tě mám na mušce, šmejde, a jestli vysaješ jedinej drobek proti mý vůli, tak z tebe udělám frisbee. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Ze začátku to vypadalo, že to snad nebude žádný bezduchý akční sci-fi, ale něco k zamyšlení. Jenom mi tam nějak nepasoval ten Will Smith. Jenže postupně se to zvrhne v obyčejnou střílečku, u který je vhodný mozek přepnout do režimu "stand by". Je to asi jak kdyby se někdo snažil kombinovat Blade runnera a Komando... Celkově mi to úplně špatný nepřišlo, ale pokud chcete vidět nějaký "inteligentní" sci-fi, pusťte si Blade runnera. Pokud chcete vidět Willa Smithe, jak střílí do robotů, klidně přeskočte první polovinu. Co se týče digitálních efektů, tak ty mi teda nepřipadaly nic moc. Sice jsem to poprvé viděl až teď v roce 2010 a za těch 6 let se úroveň triků zase hodně zlepšila, ale stejně mi to přišlo celkem slabý i na rok 2004. Slabý 3 hvězdičky... ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Karel Čapek vymyslel slovo robot- umělý člověk. Isaac Asimov vynalezl pokročilé humanoidní roboty fungující na základě tří bezpečnostních zákonů. Jednomu z nich dal svobodu rozhodování, sny a identitu. Vdechl mu život. A pak přišel Alex Proyas a zhmotnil papírové roboty na plátně. Ve světě, v nichž role domácích mazlíčků a sluhů hrají naprogramované bytosti, je jen jeden člověk, který jim nevěří. A právě ten může hrozící robotizaci světa, v němž není pro samé matematické kalkulace a pravděpodobnosti místo pro hodnotové rozhodnutí, zabránit. Já, robot je v jistém smyslu dokonalý film. Vyvážená směsice humoru, příběhu, akce i filozofického podtextu se nevzdává humanismu a přitom nepůsobí moralisticky. A co víc, není roboticky perfektní. Má onu lidskou hřejivost, naději a špetku nejistoty. A pod tím hypnotizujícím pohledem jsem si říkala: What if... ()

Tyler 

všechny recenze uživatele

Asi i díky tomu, že jsem od Isaaca Asimova nikdy nic nečetl jsem si tenhle film opravdu užil. Jde o skvěle natočenou podívanou, s perfektním výkonem Willa Smithe (obzvlášť zástupkyně něžného pohlaví si ho musí užít), vtipnými hláškami, inteligentním příběhem a skvělými efekty. Přirovnání k dobře promazanému stroji je na místě...Jen z jedné věci jsem zklamaný - není to výkon Bridget Moynahan, její chladná doktorka mi naprosto sedla, ale souvislost s ní to má - kde je proboha rovnoprávnost?! Will se půlku filmu promenáduje před kamerou polonahý a ona?! :) ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Další příklad typického Hollywoodského zpracování knihy.. Název sebereme (důvod jasně pochopitelný), hodíme nějakou cool novou postavu (důvod pochopitelný a hlavně stejný jako ten první), zahranou nějakou naší stálicí (důvod na třetí), vymyslíme si zbytek postav (které samozřejmě v knize buď nebyly úplně, nebo byly, ale ty ve filmu se od nich líší tak moc, že je za ně ani nejde považovat), vymyslíme si jiný děj, který bude samozřejmě okořeněn totálně vymakaným vizuálem, velkými akčními scénami a dostatečnými emocemi. A tak se stane to, že... já, robot stejně není vůbec špatný film. O nějaké té myšlence, genialitě a propracovanosti Asimovy předlohy sice můžeme leda snít, ale atmosféra je překvapivě hustá, Will Smith v roli, která mu padne nejlépe - frajírka, ovšem rozhodně ne takového, jací se vyskytují v jiných filmech. Je to super drsný detektiv (Bad Boys?), který má paranoiu z robotů (oprávněnou?) a vyšetřuje vraždu. to vše, jak jsem už napsal, v krásném prostředí budoucnosti, nad kterým ale visí tichá hrozba. Proyas byl rozhodně dobrou volbou, jeho talent pro stylovost je pozoruhodný. A tak celá dějová linka uběhne téměř bez problémů (na straně diváka samozřejmě, ve filmu si jich užijí dost) a na konci ještě nějaké to povinné poselství a zárověn nám dává film i varování. Na ty ale stejně všichni kašlou. Takže pěkné 4, hlavně za uvěřitelné výkony, velmi dobře zpracované roboty, všudypřítomný strach (ne tak hutný jako jinde, občas mi přišel takový povinný, ale to jen malá vada, jejíž záplatu poskytl režisér a scénař hned vzápětí..) a za to, že sem četl skutečného robota, který mně do světa budoucího uvedl a hlavně neustálě opakoval 3 zákony.. ()

Galerie (155)

Zajímavosti (40)

  • Na základě konceptu Audi RSQ, které bylo ve filmu coby tzv. product placement (tedy reklama), v pozdějších letech vznikl další koncept - Audi Le Mans Quattro. Z tohoto vozu se poté vyvinul sériově vyráběný automobil Audi R8. (epicride)
  • Automobilka Audi poskytla dva své sériově vyrábené modely, které byly použity ve scénách s městskou dopravou, opticky však upraveny do více futuristické podoby. (epicride)

Související novinky

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

07.06.2013

Další urostlý blonďák v roli nebešťana, který sestoupí mezi smrtelníky a předvede jim, zač je toho kladivo? I když v tomto případě spíš kopí, bitevní palici nebo efektní dvojzubec. Nikolaj Coster… (více)

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)

Reklama

Reklama