V roce 2035 jsou roboti součástí každé domácnosti a lidé jim důvěřují. Až na jednoho – trochu paranoidního detektiva Dela Spoonera (Will Smith). Ten je přesvědčený, že zločin, který právě vyšetřuje, spáchal robot. Vyšetřování ho přivede k odhalení děsivé hrozby pro lidskou rasu... Společně s psycholožkou Susan Calvenovou vyšetřují smrt doktora Milese Hogenmillera, vědce, který pracoval s roboty pro U. S. Robotics. Příčinou smrti byla sebevražda, ale Spooner je přesvědčený, že vědce zavraždil robot. Tři zákony robotiky však zaručují, že taková věc je nemožná… (TV Prima)

solidsnake

Tak trochu konečně o Asimovovi a ne tak úplně bez Asimova, byť by se tak dalo na základě akčneji pojatých trailerů a té nadupanější druhé poloviny filmu soudit. Netroufám si říct jestli se Asimov otáčí v hrobě nebo by byl snad spokojen, ale já i jako fanoušek veškeré kvalitní sci-fi spokojen každopádně jsem. Jako filmový fanoušek pak dokonce pětihvězdičkově:-). ()

507

Film vychází z často zpracovávané myšlenky, že roboti překročí své naprogramování, začnou myslet a vzbouří se. Jinak je film velmi jednoduchý, i zřejmé věci se pro jistotu opakují vícekrát, aby je zvládl i nepozorný divák. Hodně věcí nedává smysl, od porušování fyzikálních zákonů až po občasné nesmyslně hloupé chování Susan Calvin. Tato mazanice je často dolepena nějakým vtipem, to aby divák neusnul. Potud vesměs průměrný film. Další hvězdičku mu přidává velmi dobré zpracování, práce kamery a vizuální efekty, které jsou opravdu na úrovni. Pokud tedy chcete vidět kvalitní vizuální efekty a nemáte chuť nad něčím se zamýšlet, tak svaly Willa Smithe určitě zvítězí nad lží a nenávistí. ()

Parsek

Tak tento film je dukaz toho, jak reziser, ktery jednoznacne umi, nezvladne udrzet holywoodske producenty na uzde. Podle me. Snimek na sebe asi bohate vydela, ale Asimov by tohle rad nevidel, troufam si tvrdit. Smrtihlav povazuju za vyborny film. JA, Robot by byl na 5* jen kdyby ho prostrihali a pridali nekolik dulezitych dialogu. Nejsme apriori proti akci, ale je akce a Akce. Proste to snad je prehanka Alexi????!!!! ()

cerv

Nemám moc rád sci-fi ale ten filmek se mi velmi líbil jedna velká akce cool Will Smith a fakt to jeho pěkný audi ()

Shadowfax

Vyrovnané dílko. Odpočinkové, ale tak napínavé a zábavně, že musí nutně zaujmout i náročnější diváky. Ve srovnání s knihou dost jednoduché, ale není s ní v rozporu, jak zprvu vypadalo. To klišé trochu zabolí, ale neurazí. Myslím, že jde o velmi povedený film, který lze jen doporučit. ()

Libb

Skvěle jsem se bavil. Když vynechám ty zásobníky na nekonečně nábojů, byl to výborný film. Užil jsem si akce i něco humoru, ale nic násilného. Kdo máte rádi Asimova, mohu doporučit. Určitě se nejedná o zprznění jeho díla, naopak. ()

Wotik

V souboji perfektni knihy jako volne predlohy a filmu jsem se necekane dockal kvalitni zabavy bez prilisneho znasilneni predlohy.A navic Will Smith mi do te role vylozene zapadl. ()

Johnner

Film pro masy, ale podotýkám, že dost neobvyklý. Na poměry je až podivuhodně natřískaný dějem, akčními scénami a atmosférou. A ten příjemně nejednoznačný, emotivní poslední záběr rozbije na hadry i výtku, že je to všechno příliš jednoduché a doslovné. Hodně ale zamrzí to, že se v takto podařeném blockbusteru prohaní tak špatně načrtnuté postavy. Will Smith hraje, seč mu síly stačí, ale pro takový film by se hodil někdo méně komediální a coolový. Bridget Moyhanan hraje svou už na papíře odfláknutou postavu špatně. Shiu LaBeouffa jsem měl chuť zpohlavkovat, ovšem až po scénáristovi. ()

shinlove

Zatím nejlepší výkon Willa ve filmu. Strašně přesvědčivý výkon, podtržený i vynikajícím scénářem a režií. Jsem naprosto odvázaný z toho, jak to bylo celé dobře uděláno. Proto ve výsledku měním hodnocení ze 4 na 5* ()

Metou

!!!-----SPOILER-----!!! Vynikajúce sci-fi. Výborný humor a charismatický Will Smith tomuto filmu dodávajú potrebnú šťavu. To čo ju odoberá je chladnosť celého snímku a nie moc atraktívna hlavná hrdinka. Roboty sú výborne spracované a pri ich revolúcií sú celkom aj strašideľné. O vizuálnych efektoch ani nehovorím, nominácia na oscara o nich hovorí sama. Keď dáme všetky tieto faktory na váhu tie dobré prevážia tie zlé, čiže z toho dostaneme dobrý oddychový film pri ktorom sa určite nebudete nudiť. 78% ()

e-arthworm

Výborné sci-fi, námětem hodně připomínající Terminátora, pouze s tím rozdílem, že tady to pro lidstvo dopadlo dobře. Po audiovizuální stránce perfektní, město v roce 2035 vypadá zajímavě (vč. detailů typu placení v baru či systému parkování vozidel v tunelu) a z robotů má člověk již od začátku nepříjemný pocit. Smithovi role vysloveně sedla, v žádném jiném filmu se mi nelíbil víc. Z akčních scén vede jednoznačně ta v tunelu, s překvapením (pro útočícího robota i diváky) na závěr, naopak finální přestřelka již byla poněkud předimenzovaná. "Sorry, mám alergii na blbý kecy." ()

Khanemis

Tento film, o kterém se toho v době svého vydání hodně namluvilo, jsem viděl poprvé s velmi výrazným zpožděním. Jsem tomu ale rád, protože jsem se mohl oprostit od všech pozitivních i negativních dopadů hypu a soudit snímek takový, jaký je. A příjemně mě překvapil. "Já, robot" patří rozhodně do kategorie filmů, které vás zaujmou spíše svou formou než obsahem neboť ten je vcelku prostinký a zavání hollywoodskou rutinou, včetně hláškujících hrdinů, prvoplánového filosofování a dalších nezbytných příběhových propriet. Přesto linka točící se kolem vyšetřování vraždy má své nepopiratelné kouzlo a odhalení Spoonerova osudu, který způsobil jeho nenávist k robotům je zajímavým psychologickým rozebráním jeho osobnosti (plus se mi zalíbily i maličkosti, jako třeba jeho nechuť z velkých výšek). Ale jak jsem již říkal, dominantním prvkem filmu je rozhodně forma. I přestože jsou to již čtyři roky od toho, co snímek vyšel, tak stále nepůsobí vizuální stránka nijak zastarale (pravda CGI roboti nepůsobí úplně nejopravdověji, ale není to žádná hrůza). Úžasná je především atmosféra filmu, ať už ta, v určité chvíli, téměř apokalyptická, která člověka vhodně naladí a nutí fantasii pracovat při představě toho, jak by to mohlo vypadat dále, tak atmosféra obyčejného života v nepříliš vzdálené budoucnosti. Film je plný malých detailů toho, jak by to mohlo za pár desítek let vypadat a s příjemnou uvěřitelností vychází z toho, co se už vlastně předpokládá. Například doprava, narozdíl od v mnoha sci-fi oblíbených létajících automobilů tu máme centrální dopravní uzly automobilů, stále jezdících po kolech, řízené počítačovou navigací, což je již dnes ve stádiu návrhu. Svižné střihy kamery a dynamické záběry pak pomáhají filmu plynout ve zdravém tempu, které nenudí, ani příliš nespěchá. Rozhodně příjemné překvapení, byť nejde o dokonalý film. ()

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

07.06.2013

Další urostlý blonďák v roli nebešťana, který sestoupí mezi smrtelníky a předvede jim, zač je toho kladivo? I když v tomto případě spíš kopí, bitevní palici nebo efektní dvojzubec. Nikolaj Coster… (více)

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)