Reklama

Reklama

Farma zvířat

  • Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Obsahy(1)

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

(více)

Recenze (279)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Ano, nádherná alegorie vzniklá v roce 1954, ovšem absolutně nepostrádající aktuálnost i v dnešní době. Po přečtení některých komentářů (Radek99 či sportovec) si však neodpustím poznámku, že zneužít momentální (chcete-li politickohospodářské) situace ve společnosti ve svůj osobní mocenský prospěch se dá nejenom v systému, kde vládne totalitní systém, tedy komunistický či jakýkoliv jiný totalitní systém s vládou jedné strany či osoby, ale zneužít se dá i tzv. demokratický systém. Typickou ukázkou takového zneužití k mocenskému a osobnímu prospěchu jednotlivců na úkor většinové společnosti je současná hospodářská situace v ČR (více jak 20 let po tzv. sametové revoluci v roce 1989) a nejenom v ČR. Pod pláštíkem demokracie se dá tak nádherně převzít moc, nakrást a zbohatnout na úkor většiny, že by se tomu kreslená zvířátka velmi divila. Ano, dějiny se opakují stále dokola a lidé, kteří naletí demagogickým chamtivým politikům nezbývá časem nic jiného, než uváženější hlas ve volbách nebo :-) defenestrace. To aby vzápětí opět došli k názoru, že následnou změnu někteří další Napoleonové opět využili jen a jen ke svému osobnímu prospěchu. Tak už to je, s tím se musíme smířit. Mezi lidmi žijí prasata. Výhodou demokratického systému ovšem je, že společnost má větší možnosti se vypasených prasat zbavit rychleji a nekrvavou cestou. Tak, jak se tomu stalo nyní v ČR (alespoň ve změnu doufám) v předčasných volbách roku 2013. ()

Redswif 

všechny recenze uživatele

Naprosto dokonalá alegorie totalitního komunismu, ukazuje že dobrá myšlenka, prováděna "prasaty" je horší než zlá. Velice přehledně nám ukazuje jak to v takovém komunismu skutečně chodí. Vužitím optimistů a všude přitomných blbců se odstraní jakýkoliv odpor. Úpravami původních zákonů, ospravedlňují svojí zhýralost, ale jak se začínaj čím dál víc podobat těm co svrhli, tak i těm nejnatvrdlějším dochází, co se tu děje. I správný plán je nejdřív využit ke zničení jeho původce, aby nedošlo k jeho dominaci, a poté zneužit pro účeli totality. Ke konci vidíme naprostou kopii stalinského komunismu. ()

Reklama

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Oceňuju ten nápad natočit jako první britský animovaný snímek zrovna tento Orwellův příběh i kvalitní animace a zároveň chápu, že do sedmdesádiminutového animáku prostě všechny Orwellovy myšlenky nacpat nejdou. Co nechápu je, proč autoři vybrali zrovna ty nudné, nezajímavé scény a vynechali spoustu těch důležitých a pro diváka zajímavých částí děje. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Nadčasové dielo, bezpochyby viac povie divákom z bývalého východného bloku, je krutou výpoveďou o usporiadaní zvieracieho ( pardón, ľudského sveta ). V rytme revolučnej piesne a v duchu revolúcie sa dejú nám známe veci, kde dominujú rýchlo sa meniace charaktery postavičiek opojených mocou a akési desatoro zákonov, ktoré si diktatúra dokáže prispôsobovať. To, že vo filme vystupujú zvieratá je krásnou alegoriou. Je to o charakteroch, ktoré dokážu sprzniť akúkoľvek dobrú myšlienku. Jedna z vecí, ktoré mi napadli pri sledovaní snímku je bradaté príslovie : ak sa chceš mať ako prasa v žite, musíš byť sviňa. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Krásné a hlavně nadčasové, stejně jako Orwellovo dílo. Prasata jsou vůdci od začátku povstání zvířat. Fyzicky se moc neangažují, o to víc agitují verbálně. Po "revoluci" vůdci zůstali, tajně si vychovali i vlastní armádu, která jim pomáhala nastolit a držet totalitu. Velmi poučný snímek pro všechny, komu by se do revoluce kdy chtělo. Protože prasata žijí v každé době, i té dnešní. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (11)

  • Celosvětová premiéra proběhla 29. prosince 1954 v New Yorku. (Varan)
  • Farmu zvířat vytvářel sedmdesátičlenný tým v letech 1951-54. (hippyman)
  • Prase Major zosobňuje kromě Lenina také Karla Marxe, Pištík zosobňuje Vyacheslava Molotova, který byl Stalinovým chráněncem a vedoucím komunistické propagandy. Kůň Boxer je zase přirovnáván k Alexeymu Stachanovovi, pilnému a nadšenému vzoru stachanovského hnutí. Farmář Jones zase zosobňuje ruského cara Mikuláše II., který abdikoval po únorové revoluci v roce 1917 a dne 17. července 1918 byl spolu se zbytkem své rodiny zavražděn bolševiky. Kruté zacházení se zvířaty na sousední farmě je zase alegorie na Adolfa Hitlera a porušování lidských práv v Německu. První útok na farmu zvířat je zase odkaz na operaci Barbarossa. (Jan.Kanak)

Související novinky

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (více)

Reklama

Reklama