Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Polsko Jak pokochałam gangstera
Polsko, 2022, 184 min

Režie:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (více)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

cpt.Lynch

S polskými gangstersterkami se poslední dobou roztrhl pytel. A sice nevznikají legendární díla jako třeba Casino, Mafiáni, nebo Sopranos, ale svou kvalitu mají! Tenhle film není gangsterkou úplně klasickou, ale podle všeho Nikoś nebyl úplně klasický gangster. Příběh je vyprávět až skoro baladicky. Některé momenty fakt silné, jindy to plyne hodně pomalu. Je škoda že film při tak velké stopáži více nerozpracoval vztahy mezi jednotlivými postavami. A že jich tam je. Prostě někdy člověk moc nechápe motivaci jednotlivých postav, to je fakt na škodu. Naopak postava Nikośe je zpracována až úctyhodně. Ale myslím že právě vztahy mezi jednotlivými aktéry v podsvětí dávají podobným filmům šťávu. Škoda, mohlo to být ještě lepší o fous. ()

Marze

Ma to zapletku teenagerskeho filmu. Mel jsem pocit, ze film napodobuje zname veci z tohoto zanru jako Zjizvena tvar, Narcos ci Mafiani, protoze je zde prehlidka klise.Ale kamera,herecke vykony, hudba a scenar byli dobre a docela zabavne. Ale asi by to lip fungovalo jako serial. Stopaz je tri hodiny muceni. Thrailer ma minutu a pul a ukazuje vsechno, co potrebujete vedet ()

bearmeedek

Na to, že nejde o klasickou gangsterku nebo akčňák, má to brutální délku. Více to zavání hraným dokumentem, navíc snad jako polská oslava národního hrdiny. Nevyskytují se konkrétní akce s napětím, jako v západních gangsterkách, vše je pohodově odvyprávěno. Je zde hodně vyprávění - dějových okomentování od různých postav. Tak jak filmové "komenty" nemám moc rád, tady mě vůbec nevadily. A pak to má neuvěřitelné plusy. Kamera, dobová atmosféra, střih a zároveň hudba - dobové pop skladby (ne polské) perfektně vložené do děje. Rozdělil jsem dívání na dvě části po 1,5 hodinách a mám dva odlišné pocity. Dějové zpracování bez úžasu a vizuální pocit s úžasem. ()

M.i.k.e

Poláci opět dokázali,že točit filmy umí a tak zatímco my máme svého Gangstera Ka a Francouzi Mesrina,Poláci mají svého Nikoše.Co ovšem tentokrát krutě nevychytali je stopáž a tři hodiny jsou na takový příběh prostě moc (přeci jen Kawulski není Copolla nebo Scorsese) a zatímco první dvě třetiny je to skvělá zábava,v té poslední třetině (plus mínus od útěku z vězení) se vše naopak začíná nebezpečně táhnout a osobně sem měl velký problém udržet pozornost a vydržet až do konce.On totiž Nikošův příběh sice není úplně nezajímavý,ale nijak nevybočuje ze standardu,kdy se hlavní (anti)hrdina vypracuje z obyčejného podvodníčka/veksláka,přes zloděje aut až k "velkému šéfovi".Nikoš navíc nebyl takový ten klasický mafián/gangster,tak jak je známe z filmů,takže tu prakticky úplně absentuje jakákoliv akce a kdo by se těšil třeba na přestřelky atd,bude notně zklamán (aniž by to byl spoiler,tak mrtví jsou tu - nepočítaje sebevraždu a nehodu - všehovšudy 2).V tomhle případě by pomohlo buď zkrácení o dobrých 30-40 minut,popřípadě rozdělení na dva samostatné filmy.Pak by hodnocení bylo jinde,jelikož zahrané a natočené je to opravdu velmi dobře a navíc to má skvělý soundtrack...70% ()

zette

Opet povedeny gangstersky film od Kawulskeho. Zabavne natocene retro o jednom z nejznamejsich polskych mafianu. Ja o jeho zivote tedy nevim nic a netusim, jak moc je film dejove verny skutecnosti... Ale i pres trihodinovou delku, jsem se nenudil a az na par hluchych mist, me to bavilo. Uzasny soundtrack! ()

• Ve filmu zazní píseň „Big in Japan“ ve dvou verzích, a to od Ane Brun a od kapely Guano Apes. (pornogrind)
  • Ve filmu zazní mimo jiných známých interpretů (Scorpions atd.) i norská skupina Wardruna, konkrétně jejich skladba „Odal“. (WolfIssen)
  • Ve filmu zazní písnička „Gyöngyhajú Lány“ od skupiny Omega, kterou v ČR známe pod názvem „Dívka s perlami ve vlasech“ od Aleše Brichty. Také zde zazní píseň „Big in Japan“ od německé skupiny Guano Apes. (Skarface)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD