V blízké budoucnosti dostane pilot dronu rozkaz přesunout se do válečné zóny, kde mu má velet android v přísném utajení – a společně pak musí zabránit jadernému útoku. (Netflix)

filmfanouch

Švédský režisér Mikael Håfström kdysi začínal jako režisér malých dramat, přičemž film Zlo mezi námi si právem došel v roce 2004 pro nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film, což Håfströmovi následně otevřelo dveře do Hollywoodu. V Hollywoodu poté Håfström točil horory jako Pokoj 1408 nebo Obřad, v roce 2013 se ovšem chopil režie akčňáku Plán útěku se Sylvesterem Stallonem a Arnoldem Schwarzenegerem a povedlo se mu natočit celkem fajn zábavný rutinní akčnák, jehož odkaz poté zkazili dvě příšerná pokračování. Na těch se už ovšem Håfström nepodílel, místo toho se vrátil do Švédska a v roce 2019 zde natočil krimi Dokonalý pacient. I hned po něm se ovšem Håfström do Hollywoodu vrátil, přičemž tentokrát pro Netflix natočil akčňák Za čárou. Ten se přitom točí kolem celkem ambiciózní zápletky, která spočívá ve využívání androidů pro válečné úmysly v blízké budoucnosti. Bohužel po vzoru Plánu útěku ovšem nenatočil nic víc než béčko. A tentokrát vyloženě tupé béčko. Na Za čárou je toho špatné tolik, že vlastně nevím kde začít. Hlavní háček je ovšem jasný- Ze samotné látky šlo prostě a jednoduše vykřesat víc. Ze sci-fi, která je zasazena do roku 2036 mohla při využití lepšího scénáře a režiséra, které své pradávné kvalitní kořeny pravděpodobně definitivně neztratil vzniknout minimálně fajn podívaná, která svůj potenciál alespoň částečně využila. Jenže..... Už u castingu je něco špatně. Damson Idris je nevýrazný a víceméně necharizmatický protagonista, který je neustále zastiňován Anthony Mackiem. I s ním je ovšem problém- Osobně mám Mackieho rád, tahle akční póza mu ale vůbec nesedí. Jako s Falconem s ním v MCU nemám sebemenší problém a věřím, že jako nový Captain America bude strašně fajn. Jenomže role tohohle drsného androida mu prostě nesedne a je to celou dobu velmi očividné. Pořád se mu podaří zastínit Idrise, ani Mackieho výkon ovšem žádná paráda není a celkově je tenhle akčňák po castingové stránce strašný omyl. A hlavní dvojice navíc spolu nemá vůbec žádnou chemii, což je prostě průšvih. Scénář nejen, že nedokáže ze zajímavého tématu vykřesat téměř nic, zároveň je ale celý scénář očividně protahovaný, dialogy jsou vyloženě příšerné a postavy absolutně nezajímavé. Jediné co se dá v rámci scénáře ocenit je nečekaný zvrat, který je též ale prodán zcela nepřesvědčivě a nepodaří se z něho vykřesat víc. Přesto jsem měl ale radost z faktu, že mě alespoň v něčem dokázal scénář překvapit. Jen i z toho zvratu se dalo vykřesat víc s lepším tvůrčím uchopením a především funkčnějším scénářem. A pak je tu ta akční stránka- A bolí to! Nejenom, že střihač zničil jednu polovinu akčních scén, které lákali alespoň na něco, co by tenhle film mohlo udělat výrazným, ale druhá polovina těch akčních scén je naprosto nezajímavá. To i Plán útěku měl několik výrazných momentů, Za čárou je ale nemá. Nejsou tu působivé přestřelky ani dech beroucí bitky. Alespoň ti robotičtí roboti působí celkem dobře, i z nich se ale filmu nepodaří vykřesat nic. Je to vlastně celé akce, která už ani nezapadá do kategorie béčko a donutila mě se tak trochu smilovat nad mnoha filmy, kterým jsem kdysi vyčítal špatnou akci. Dalo by se to přitom vše odpustit, kdyby šlo film, který šel na DVD a vznikal v Bulharsku. Jenomže je to projekt Netflixu, který do něj nastrčil určitě strašně moc peněz. A zde se dokazuje hlavní problém Netflixu. Netflix prostě neustále sype peníze skutečně téměř do všeho. Nejenom, že se tím ještě rapidněji dostává do většího a většího dluhu, zároveň jim ale skutečně chybí někdo, kdo by ty scénáře kontroloval, byl by schopný adekvátně poradit a z filmu tak určitě mohlo vzniknout něco víc. Pod silnějším producentským dohledem šlo z toho určitě vykřesat víc. Dokazuje se, že dohled na tvůrce je přeci jen někdy potřeba a tvůrčí svoboda vždy není ideální nápad. Za čárou pravděpodobně po vzoru Vyproštění (snad jediný originální Netflix akčňák, který stojí za to) a Old Guard (další akční Netflix peklo!) bude hitem a dočká se možná i toho pokračování. Osobně doufám, že pokud tomu tak opravdu bude, dvojka bude lepší. Upřímně si ale nejsem jistý, jestli jí vlastně chci po jedničce dávat šanci...... () (méně) (více)

sedm.1

Do zvratu, který se týče postavy Anthony Mackieho, šlo o poměrně záživnou akční podívanou, které dominovala velice vydařená stylová a syrová atmosféra, poměrně slušně zpracovaná akce, která tedy mohla být určitě mnohem více přehledná, ale i přesto z ní mám spíš pozitivnější dojem, jelikož je docela nekompromisní, krvavá a efektní, a do onoho zmiňovaného zvratu působí svižně a zábavně i zápletka, která sice má ryze béčkové parametry, ale v rámci žánru se dá považovat za ok. Ovšem zhruba nějakou půl hodinku před koncem šlo s oním zvratem úplně všechno výše zmiňované do hajzlu, akce zmizela, zápletka sklouzla do trapných, céčkových, ale hlavně nesmyslných vod, a díky tomu všemu došlo k zásadnímu kvalitnímu sešupu, který znehodnotil celý film. Navíc ani trochu této podívané neprospěl vážně mizerný casting, v čele s opět mdlým a netalentovaným Mackiem, ovšem ještě mnohem hůře zde působí ten jeho parťák, kdy fakt nechápu, kde vzali tak nevýrazný ksicht a ten, kdo za tím výběrem stojí, by neměl dostat zaplaceno. Celkově se tak jedná o akční film jak se svými výraznými klady, tak zápory, můj výsledný dojem je tak veskrze průměrný, tudíž jak se říká, nenadchne, neurazí. ()

TheEvilTwin

Mikael Håfström (Pokoj 1408, Plán Útěku, Obřad...) si tentokrát zkusil scifi akční nakládačku, ale ve výsledku naložil spíše sám sobě. Film nemá snad jediné pozitivum kromě hlavního scifi tématu z budoucnosti s drony, které normálně beru všemi deseti, ale tohle byl neskutečný přešlap. Běžně sympaťák Anthony Mackie tady leze na nervy a přehrává, efekty jsou občas dost pochybné, rozhodnutí postav nesmyslné, dialogy nezáživné jak z večerníčku a kamera v boji často zmatená. Outside the Wire si nezaslouží divákovy dvě hodina času a za polovinou to vzdávám, protože je mi jasné, kam film směřuje a že ničím dál už nepřekvapí. Druhá hvězda dost nejistá. ()

BarryLyndon

Je to přesně tak špatné, jak se dalo čekat. Anthony Mackie vystřihnul nejhoršího androida, co jsem ve filmu viděl. Jeho side kick byl snad minimálně o třídu ještě horší herec. Přitom v tom filmu jsou 2 dobří herci, Pilou Asbaek a Michael Kelly, kteří by to odehráli o několik tříd lépe, škoda že tam jsou jen na pár záběrů. Příběh je tak na 10 minut, twist k smíchu. V Love, Death and Robots bych to označil za nejhorší díl. Byly tam fajn 2 akční scény a úplně špatný nebyl design mariňáckých robotů. Jinak průser, který jsem mám pocit ještě nadhodnotil. Jestli chce někdo kvalitní military scifi, tak Rusové v uplynulých letech natočili minimálně 4 lepší filmy. 4/10 a Mackie definitivně potvrdil, že není herec, který má na to aby utáhnul áčkový projekt a kdyby nežil v inkluzivní době, tak už dávno nic netočí. ()

BOURQUE

Nedá sa povedať, že Netflix nepumpuje dostatočné finančné prostriedky do výroby vlastného obsahu. To však áno, že medzi kvalitami jednotlivých výstupov sú mnohokrát diametrálne rozdiely. Občas sa zdá, že na „kvalite základných materiálov“ (napr. scenár) moc nezáleží a management Netflixu kývne „na všetko“. Zatiaľ to vypadá tak, že tento „trend“ pokračuje aj v roku 2021. Minimálne o tom svedčí aktuálny „blockbuster“ Netflixu, Za čárou, ktorý posilňuje tábor ich nie úplne nevydarených výstupov. Za čárou napriek všetkým snahám disponuje so slabším scenárom. Z hľadiska hlavného príbehu nedokáže dostatočne prekvapiť a neobsahuje nečakaný zvrat. Bezradnosť tvorcov je možno najlepšie vidieť v závere filmu, ktorý je taký „všelijaký“, ale rozhodne nie kvalitný. Tvorcovia, ako je to vo väčšine podobných prípadov Bohužiaľ už zvykom, sa snažia túto chybu zamaskovať tak, že to celý zabalia do kostýmu „dych berúcich“ PC efektov. (Ja od pána M. Håfström očakávam trochu viac.) Avšak aj tu narazíme spíš na také akčné scény (alebo scény, kde dominujú zvláštne efekty), ktoré v danej kategórii sú viac-menej minimom. Chémia medzi hlavnými postavami (Damson Idris a Anthony Mackie) je krehká a miestami nie úplne funkčná. Film postráca dominantnejšie postavy na všetkých frontoch (vedľajšie postavy, atď.) Za čárou je jeden z (ďalších) takých snímok v obsahu Netflixu, ktorý svoje jednotlivé zdroje (herecké, režisérske, finančné, atď.) nevyužíva efektívne. Osobné hodnotenie: 65% (**) ()

• Ve scéně, kdy se Leo (Anthony Mackie) setká s Viktorem Kovalem (Pilou Asbæk), můžeme vidět, jak mu během bojové scény sebere zbraň Steyr SPP. Jedná se o úplně stejný model zbraně, kterou Anthony Mackie používal v roli Falcona ve filmech MCU. (UncleMorty)
  • Dvakrát je v rozhovoru o Kovalovi Ukrajina umístěna na Balkán. (JerryPilsen)
  • V scéne s deťmi v sirotinci je v pozadí okrem ruštiny počuť aj maďarčinu. (Mamut)