wipeout

Vitajte vo svete reálnej fikcie, štúdiovej oblohy, mikrokozme komparzistov, proste svete, ktorému Truman vraví domov. Spolu s jeho postupným objavovaním pravej podstaty jeho života, sa nám predvídavo naskytáva otázka ako ďaleko sa ešte v reality-mediálnom svete dá zájsť, kde leží morálna hranica. Ale nebojte sa toho moralizovania až tak veľa zase nebude, pretože Truman show je predovšetkým veľmi ľudský, humorný a ľahkovstrebávateľný príbeh. Jim Carry, zaškatuľkovávaný ako komediálny herec tu dokazuje, že mu sedia aj iné role. Aj preto ale namä kvôli tisícom iných maličkostí patrí práve tento film do mojej TOP 10. ()

Chrysopras

Takřka geniální nápad, jehož zpracování ale podle mě trochu pokulhává, zvláště v dost plochém závěru. Možná je to hereckym obsazenim, kde mě trochu ruší Ed Harris ( narozdíl od opačného efektu Nataschy :-)) Upřímně by mě zajímalo, jak by to dopadlo třeba v rukou Kaufmanna, Gilliama nebo Aronofskyho! Plusem filmu je rozhodně jeho zvyšující se aktuálnost v dnešním světě všech těch reality show... ()

Lauri

Pro mě nejlepší film za poslední dobu.. Kouzelný příběh, vynikající Jim Carrey a show, která nemá obdoby. Koho z nás někdy nenapadlo, jestli nás náhodou nesledují kamery? :) Přesně takový film jsem potřebovala. Ze srdce jsem nenáviděla propagační Meryl nebo "nejlepšího přítele" Marlona a Trumana mi bylo občas vážně líto, že je tak sám a zoufale se snaží dostat ke své milované Lauren. Poslední scéna bezkonkurenční..:)... P.S. Ed Harris byl vážně skvělý..:) ()

GILLWANDER

Výborná komédia zo všetkým čo k tomu patrí. Emotívne obsiahnuté, vtipné, neukecané, skvelými postavami zahraný malý Veľký film... ()

Tyckin

Originální a nápaditý kousek, ovšem zaujmout dokáže jedině v případě, že si film pouštíte bez znalosti jeho obsahu! Jak divák dopředu ví oč jde, přichází o značnou porci zábavy. Realistické to rovněž není, přecijen taková plocha pod jednou kupolí, to se jen tak postavit nedá. Na druhou stranu, je uveden i sci-fi žánr, takže proč ne :-) Ovšem stejně by jim to asi neprošlo - pokud tam byli samí herci, co se by se dělo, kdyby Truman potřeboval opravdového lékaře? Prostě má to své mouchy, ale upřít tomu zábavnost a originalitu nelze. ()

dyfur

.....výnimočný film - absolútne originálny - jedinečný.....veľa krát mňa napadne či nie som aj ja  Truman Burbank....že by?...... ()

Had6

Film, který mě velmi překvapil. Čekal jsem komedii v klasickém stylu Jima Carreyho, ale nestalo se. Bylo to nečekané, dojemné a k zamyšlení nabádající. ()

Des2

Nemůžu si nepřipomenout jeden text Sleater-Kinney, "Reality is the new fiction, they say / Truth is truer in these days, truth is man-made"... My sice víme, že žádné takové studio s Trumanem neexistuje, ale jak moc se dnešní reality show doopravdy liší ve svém přístupu k lidem, v honbě za tou nejskutečnější skutečností? I přes několik logických zádrhelů je to dobrý film k zamyšlení. ()

ilemas

Tady jsem přišel Jimovi Carreyemu na chuť. Konečně jsem ho začal brát jako herce. Dosud jeho nejlepší film. Dokonaly námět. ()

Kate...

Svým způsobem až děsivý film, byť je to taková tragikomedie, se skrytou pravdou o dnešním požírači času, a přestože by k tomuto nikdy nemohlo dojít, tento originální příběh vystihl, jak média dokáží zmanipulovat, do jakých hranic je až schopen jít (kolik minut ze dne ten chlap netrávil ve vaně?). Sci-fi odrážící realitu. Pro mě úžasné. ()

SonG

Po dlouhé době velice originální film, který mne totálně nadchl. Jima Carreyho jako oběti globální reality show mi přišlo líto hned od začátku, a jak postupně film nabíral tempo, nemohl jsem odtrhnout oči od obrazovky. Ed Harris v roli režiséra této zvrhlé podívané na mne působil velice dobrým dojmem, a skoro jsem mu jeho proslov na konci filmu ověřil. Kdo chce vidět originální film a báječné herecké výkony, ať hned sáhne právě po Truman show. ()

tufr

Když to šlo do kina, tak mi moc let nebylo a těšil sem se na další praštěnou komedii s Jimem Carreym!! Z kina sem odcházel dosti rozčarován, možná i nasrán že to moc vtipný nebylo!!! Dnes, po asi čtvrtém zhlédnutí musim dát Truman show plnej knedlík, jelikož se jedná o jeden těch pecka zvláštních filmů! Dnes musim docenit právě Jima Carreyho, kterej je tam perfektní, a scéna ke konci na lodi mě dostává!!! Takže po letech má velká omluva tomuto skvostu a jak říkám : plnej knedlík!! :-) ()

Fíla

Tenhle film může do výšin zvednout jen převelice dobrý herecký výkon hlavní role. Jim je jeden z nejlepších komediálních herců současnosti. Inteligentní film, který mě ovšem scénářem nezaujal tak, jak jsem myslel. Jim Carrey je jediný kdo dokáže tenhle film zařadit výše než tam kde by byl bez něho. Inteligentní film, který ovšem není pro mě určen, asi moje nejtrefnější definice. 6,5/10 ()

BitlDjus

Nemám slov. Carrey zde předvádí nadlidský výkon. The Truman Show je jeden z nejoriginálnějších a nejlepších snímků všech dob. Opravdu nelze vypsat všechny emoce a dojmy z tohoto filmu. Je jen jediné slovo, které je dosti vystihující pro tuto podívanou... geniální, jedinečně geniální. ()

honajz2

Vítejte v městečku Seaheaven, které je učiněným rájem na Zemi. Má jen dvě zásadní vady - všichni jeho obyvatelé jsou kromě jednoho herci a ten jeden, Truman, nemůže tohle fiktivní městečko opustit. Je totiž hlavní hvězda televizního pořadu, který ho sleduje 24/7 kamerami ukrytými všude možně (dokonce i v ořezávátku) a on žije v téhle iluzi, aniž by si to uvědomoval. Jeho žena, jeho přátelé, celé to navenek milé město - nic z toho není realita. Ale jednoho dne na to přijde... Z tohohle taky vyplývá, že to je depka, a ono jo. Sice to nudí minimálně a dívá se na to dobře, ale depka to prostě je. To neberte jako mínus, jenom to konstatuji, navíc je dobře, že mi to nějaké emoce předalo. Komedie to je jenom chvílemi, ale ta vtipná scéna sem tam celkem pobaví. A co se konce týče, jsem za něj rád, ale dost by mě zajímal i ten SPOILER špatný, kde se Truman utopí, protože by mě zajímala reakce toho boha pořadu. Schválně píšu boha, když k němu na konci promlouvá z oblak, ale jenom s malým b, protože to jinak Bůh není. KONEC SPOILERU Tak jako tak to ale je silný film, který se Weirovi opět povedl a Carrey tu dokonce hraje uvěřitelně. Líbila se mi i kamera, která v určitých záběrech byla fakt jako z nějakého televizního pořadu, pak mi taky ten film přišel velmi dobře vedený. Takže tak. Slabých 5* ()

easaque

-4* Tak jsem si zopakoval tento oblíbený film o herci, který o tom ani nevěděl. Čtyři hvězdičky mu ještě nechám, protože si je zaslouží za svou originalitu i nadčasovost, i když se typickému americkému klišé nevyhnul, ale má tu nějak své místo. Jim Carrey tímto filmem konečně vyklouzl ze škatulky komediálních herců a ukázal i svou jinou tvář. Asi nemá cenu se víc rozepisovat a vypadá to, že po svém komentáři nebudu mít potřebu si film reprízovat, ale kdo ví. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ... A zase nutné BLÁBOLENÍ BLA BLA BLA BLA nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze, jehož vysvětlení najdete v mém deníčku .., ()

Morloth

Film se mi rozhodně líbil, je originální, dobře natočený a Ed Harris i Jim Carrey se mi moc líbili, ale pořád mi šla hlavou naprosto hloupá myšlenka: "Je to film, ano, ale prřce tohle je moc okaté. Nebo, bože, takhle by to nešlo." Normálně uvěrim spouste blbosti, tady jsem to bohuzel nemohl nejak zkousnout, coz mi trosku zkazilo podivanou. Ale i tak je to perfektni zalezitost. A kdybych mel rict, co mi nesedelo, tak vam to zkratka nereknu, hloupy, ze? ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall