Truman Show

The Truman Show

Truman Show

Drama / Komedie / Sci-Fi

USA, 1998, 103 min

Jo když se daří tak se daří. Znám Jima Careyho, takže jsem čekal zase nějaký úlet, jenže tohle mě vážně hodně překvapilo. Naprosto unikátní nápad, skvěle podkreslený výborným scénářem. Když bych to řekl hodně blbě, pak je to Matrix všedního života. Žijete si svůj život, všechno je ideální a krásné, všechno berete s naprostou samozřejmostí, ale nemáte nejmenší tušení že jste vlastně jenom postavička sledovaná miliony kamer, jejíž existence a vše co se jí přihodí je v rukou režiséra. Jen doufám že je tohle vážně jenom film, protože bych nerad zjistil, že jsem slavný už přinejmenším 19 let, ale ještě o tom vůbec nevím. Co říct na závěr? Tohle je film u kterého se nudit nebudete, film u kterého neusnete a film u kterého se i zasmějete. Takže příjemnou zábavu a pokud vám do pokoje vlítne splašená zebra, tak to jen pan režisér drobátko nezvládl :o).(9.2.2004)

Dúfala som, že kráľ komédie Jim Carrey opäť preukáže svoje dramatické predpoklady a som rada, že ma svojím hereckým koncertom znova maximálne odzbrojil. Virtuálny svet zasahujúci do našej reality, ktorý je každodennou súčasťou nášho ,,domáceho vybavenia". My, nová generácia, si bez neho nevieme predstaviť ani len večerné ,,obývacie aktivity", ak by sme si pritom náš stereotypný život neokorenili sériou Zúfalých manželiek............ alebo áno? Záleží len od nás, kde si povieme Stop, pretože sa z nás zaiste stane seriálová figúrka a lá Jimmy plniaca rozkazy malicherného Eda Harrisa. Decentná hudba Philipa Glassa a vrcholné gradovanie doprevádzané melancholickým uvedomením si...: ,,som len seriálový panák." Famózne.(13.4.2009)

Výborný Jim Carrey, díky jehož výkonu se v tomto vlastně spíše krutém a smutném filmu párkrát zasmějeme. Ale ve "vážném" herectví Carrey samozřejmě neselhává. Režie Petera Weira i scénář Andrewa Niccola jsou rovněž good. Takže kdybych vás už dneska neviděl tak dobrý den, dobrý večer a dobrou noc.(17.1.2006)

Jim Carrey bude pro mě vždycky ten pošuk, ale pošuk co umí hrát.. dejte mu třeba na hlavu cylindr a do ruky klacek a on mě bude bavit.. co teprve když se předvede v tak povedeném scénaři :-) Truman show je (jeden z) nejoriginálnější(ch) film(ů), který Vás rozesměje, který Vás dojme, který Vás překvapí ale hlavně na který jen tak nezapomenete :-) btw. Kdybychom se neviděli, Dobrý den, Dobrý večer a Dobrou Noc! :-)(19.10.2009)

NIE JE to vízia reality šou pre nikoho, kto čítal Richarda Bachmana ("Bežiaci muž", "Dlhý pochod") ešte v 80. rokoch 20. storočia. Ale ďalší Weirov výborný film? Určite. Vynikajúci Jim Carrey. Kto by to bol doňho povedal. Veľmi mu pomáhajú i "otec" Ed Harris a "manželka" Laura Linneyová v podporných úlohách. Kino Považan 1998(30.10.2004)

• - Film sa mal byť pôvodne žánru sci-fi s názvom The Malcom Show a mal sa odohrávať v New Yorku. (Raccoon.city)

• - Některé chyby v Trumanově ((Jim Carrey) světě jsou záměrně znatelné. Na fotografii malého Trumana a jeho rodiny u  Mount Rushmore je vidět, že památník s obřími hlavami čtyř amerických prezidentů není vůbec na kopci, ale je před ním, narozdíl od skutečnosti, travnatá rovina. (orkadimenza)

• - Harry Shearer hraje Mikea Michaelsona, moderátora televizní soutěže, ve které vede rozhovor s Christofem. Ve filmu Edtv, který je také o muži, jehož život je 24 hodin denně vysílán v televizi, hraje podobnou postavu - moderátora televizní show, kde se diskutuje o fenoménu EdTV. (Morien)