Truman Show

The Truman Show

Truman Show

Drama / Komedie / Sci-Fi

USA, 1998, 103 min

Scénář: Andrew Niccol .. Skutečně originální a (tak trochu) vizionářský snímek, protože dle mě je jen otázkou času, kdy bude chtít někdo tuhle "zvrhlou" reality show uskutečnit. Naštěstí to nebude za měsíc ani za rok, spíš desetiletí. Co ale podle mě bude docela brzy realitou (nebo bohužel vlastně už je, ale ne v takové míře) jsou reklamy přímo v pořadech.. Pro spoustu lidí neuvěřitelný zážitek - pro mě obludný, manipulativní a mrazivý popis lidské nenasytnosti, megalomanie a touhy po dolarech.(28.2.2005)

Jo když se daří tak se daří. Znám Jima Careyho, takže jsem čekal zase nějaký úlet, jenže tohle mě vážně hodně překvapilo. Naprosto unikátní nápad, skvěle podkreslený výborným scénářem. Když bych to řekl hodně blbě, pak je to Matrix všedního života. Žijete si svůj život, všechno je ideální a krásné, všechno berete s naprostou samozřejmostí, ale nemáte nejmenší tušení že jste vlastně jenom postavička sledovaná miliony kamer, jejíž existence a vše co se jí přihodí je v rukou režiséra. Jen doufám že je tohle vážně jenom film, protože bych nerad zjistil, že jsem slavný už přinejmenším 19 let, ale ještě o tom vůbec nevím. Co říct na závěr? Tohle je film u kterého se nudit nebudete, film u kterého neusnete a film u kterého se i zasmějete. Takže příjemnou zábavu a pokud vám do pokoje vlítne splašená zebra, tak to jen pan režisér drobátko nezvládl :o).(9.2.2004)

Každý si občas řekne, jak by vše bylo snadné, kdybychom znali scénář našeho života. Peter Weir tuhle myšlenku uvedl do extrémní "reality show", kde všichni znají Trumana, ale Truman vlastně nezná nikoho. // Jim Carrey alias Truman Burbak je proti své vlastní vůli obětí reklamy, médií a byznysu. Je to vskutku cizinec ve světě reflektorů a neetické společnosti. // Perfektní námět a sžíravá pointa.(1.9.2007)

Jim Carrey bude pro mě vždycky ten pošuk, ale pošuk co umí hrát.. dejte mu třeba na hlavu cylindr a do ruky klacek a on mě bude bavit.. co teprve když se předvede v tak povedeném scénaři :-) Truman show je (jeden z) nejoriginálnější(ch) film(ů), který Vás rozesměje, který Vás dojme, který Vás překvapí ale hlavně na který jen tak nezapomenete :-) btw. Kdybychom se neviděli, Dobrý den, Dobrý večer a Dobrou Noc! :-)(19.10.2009)

Truman Show je bezesporu vysoce originálním a bizarním snímkem se zajímavou myšlenkou a skvělým obsazením. Zejména jsem byla potěšena rolí Laury Linney. Nejspíš jsem však od něj očekávala něco jiného a nejsem si jista, zdali jsem ho vůbec (správně) pochopila. Jednalo se o realitu (vytvořenou v imaginárním světě), nebo jakýsi vytvořený imaginární svět (odehrávající se v realitě)? Co bylo vlastně skutečné a co jen iluze? Nebo je Truman show kompletní fantasmagorií?(7.4.2013)

• - Televizní skladatel na klávesy je Philip Glass, autor hudby k filmu. (don corleone)

• - Městečko Seaheaven doopravdy existuje. Režiséra Weira jeho kulisový a nerealistický vzhled ohromil natolik, že dokonce dlouze přemlouval bohaté starousedlíky, aby tam směl natáčet. (hippyman)

• - Ve filmu je použito poměrně velké množství triků - např. upravený obzor, umělá obloha či počítačově dostavené náměstí. Většina záběrů na město je také vizuálně upravena. Vše proto, aby vypadalo prostředí ještě více uměle a nepřirozeně. (hippyman)