Truman Show

The Truman Show

Truman Show

Drama / Komedie / Sci-Fi

USA, 1998, 103 min

Skvělé !!! Naprosto!!! Kde začín a kde konči hranice mezi skutečným světem a světem v televizi. Světem ovlivněného médii. Médii, které ovlivňují svět. Ovlivňují lidi a lidé se chtějí bavit. Je jim jedno kdo to odnáší, kdo trpí... Jediné co rozhoduje je sledovanost.... Je jedno co dávají... Je jedno, jak je to zajímavé, ale hlavně, že to má sledovanost.Proč lidem nedat co chtějí? Ikdyby to byl celý život.... Připomínámi to poslední dobou neuvěřitelně (v USA) úspěšné Reality show... Jen, kdyby o tom Truman věděl... Dělal by to stejně?Pochybuji....(16.6.2004)

Už dlouho jsem u žádného filmu nebyl takhle nadšenej. Vtipné, emocionální, originální, no prostě skvělé. Námět těží z kontrastu mezi utopíí (Trumanův uměle vytvořený, ale na druhou stranu bezpečný a bezstarostný život) a antiutopíí (televizní magnát řídí z téměř božské pozici lidský život a diváci to bez prostestů sledují). Obě tato prostředí však mají společný základ, totiž nepřítomnost práva být svobodně šťastný - nešťastný, a to ačkoli tento nedostatek má dvě zcela odlišné příčiny (Trumanovi je toto právo odpíráno shora, kdežto diváci o něj vůbec nestojí - stačí jim, když tohoto práva využívá Truman - který jej ale ve skutečnosti vůbec nemá, tedy se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy jsou všichni nesvobodní, ale nikomu to nevadí). Nakolik daná situace připomíná náš reálný svět, to ať si každý rozhodne sám. The Truman Show předkládá látku k zamyšlení zábavným způsobem - a tak to mám rád. 100%(28.12.2008)

Humorný začátek filmu, myšlenkově silná prostřední část a neuvěřitelně emotivní závěr s vynikajícím Jim Carreym. Prostě film show na špičkové úrovni ve všech oblastech. Zkuste si právě teď představit, že celý Váš život sleduje tisíce kamer a vysílá se celej váš život v televizi, kde to sleduje miliony lidí. Mrazí vás, co ? Cítíte to ponížení z toho, že žijete svůj život podle vůle někoho jiného? Jestli jo, tak jste si tem film prožili stejně jako já, tedy velmi silně a emotivně.(18.11.2007)

Neskutečná podívaná, člově až děsí... (Jakmile se objevily závěrečné titulky, blesklo mi hlavou: "Proboha, doufám, že v ničem podobným nežiju")(5.2.2004)

Pokud pominu jednoduchý fakt, že v praxi by "Truman show" nikdy vzniknout nemohla (obrovské náklady, pravděpodobně mizerná návratnost, nemožnost organizace - co například dělají ti lidé, které Truman jen tak míjí, jak vznikla administrativa - podniky, obchody, dodávky jídla, novin, atd...), je tento snímek vynikající tragikomedií o manipulativnosti člověka, který ve své bombastičnosti a velikosti přináší niterné osudy obyčejných lidí, ať už je to samotný Truman, kterým celý život někdo neustále smýká nebo lidé okolo něj, kteří si zvolili raději zabezpečený život bez starostí. Z hereckého ansáblu vynikají perfektně utlumený a civilní Jim Carrey (pokud už předvede nějaký ten svůj ksichtík, je to v souladu s postavou, tj. tehdy, kdy Truman něco předstírá) a Ed Harris. Námět je vynikající a ve své podstatě až děsivý. Scény, kdy se Trumanův nejlepší přítel vyslovuje ze svého přátelství, a přitom mu jeho proslov někdo diktuje, nebo samotný závěr, který se už přesouvá do náboženského kontextu, jsou působivé a velmi dojemné. A vrchol? "Koukni, co dávaj na dalším programu".(21.4.2005)