Truman Show

The Truman Show

Truman Show

Drama / Komedie / Sci-Fi

USA, 1998, 103 min

Dobrá režie, dobrý Jim Carrey, poměrně zajímavý nápad, ale celkové zpracování mě spíš zklamalo. Je to až příliš doslovné (to jsem jediný, komu to vadí??) a zároveň příliš fantastické, ačkoliv se to snaží tvářit realisticky. To mi více sednou over-the-top díla jako je eXistenZ Davida Cronenberga, který je svým pojetím naopak naprosto přehnaný a tudíž i "nerealistický", ale možná právě proto mi nedělá problém to přijmout. Truman Show si naopak hraje na realitu, ale vůbec se mu to nedaří. Já totiž obecně nedokážu akceptovat žádné podobné dílo kritizující nebo poukazující na princip reality show. Stačí připomenout třeba Death Race (2008) nebo z dřívější doby Running Man (1987)... DaViD'82 píše, že je to nápad za milion. Já myslim, že je to pěkně provařenej nápad. Dobrý režisér to všechno nezachrání.(11.6.2010)

Jo když se daří tak se daří. Znám Jima Careyho, takže jsem čekal zase nějaký úlet, jenže tohle mě vážně hodně překvapilo. Naprosto unikátní nápad, skvěle podkreslený výborným scénářem. Když bych to řekl hodně blbě, pak je to Matrix všedního života. Žijete si svůj život, všechno je ideální a krásné, všechno berete s naprostou samozřejmostí, ale nemáte nejmenší tušení že jste vlastně jenom postavička sledovaná miliony kamer, jejíž existence a vše co se jí přihodí je v rukou režiséra. Jen doufám že je tohle vážně jenom film, protože bych nerad zjistil, že jsem slavný už přinejmenším 19 let, ale ještě o tom vůbec nevím. Co říct na závěr? Tohle je film u kterého se nudit nebudete, film u kterého neusnete a film u kterého se i zasmějete. Takže příjemnou zábavu a pokud vám do pokoje vlítne splašená zebra, tak to jen pan režisér drobátko nezvládl :o).(9.2.2004)

Naprosto fenomenální snímek s bravurními hereckými výkony.Nejlepší Carrey vůbec.EdTV na tohle nemá.(6.6.2002)

Pokud pominu jednoduchý fakt, že v praxi by "Truman show" nikdy vzniknout nemohla (obrovské náklady, pravděpodobně mizerná návratnost, nemožnost organizace - co například dělají ti lidé, které Truman jen tak míjí, jak vznikla administrativa - podniky, obchody, dodávky jídla, novin, atd...), je tento snímek vynikající tragikomedií o manipulativnosti člověka, který ve své bombastičnosti a velikosti přináší niterné osudy obyčejných lidí, ať už je to samotný Truman, kterým celý život někdo neustále smýká nebo lidé okolo něj, kteří si zvolili raději zabezpečený život bez starostí. Z hereckého ansáblu vynikají perfektně utlumený a civilní Jim Carrey (pokud už předvede nějaký ten svůj ksichtík, je to v souladu s postavou, tj. tehdy, kdy Truman něco předstírá) a Ed Harris. Námět je vynikající a ve své podstatě až děsivý. Scény, kdy se Trumanův nejlepší přítel vyslovuje ze svého přátelství, a přitom mu jeho proslov někdo diktuje, nebo samotný závěr, který se už přesouvá do náboženského kontextu, jsou působivé a velmi dojemné. A vrchol? "Koukni, co dávaj na dalším programu".(21.4.2005)

|| Scenár: Andrew Niccol | Hudba: Burkhard Dallwitz, Philip Glass | Produkcia: Scott Rudin, Andrew Niccol, Adam Schroeder | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Scott Rudin Productions | Rozpocet: 60 miliónov $ | Tržby: 264,118,201 $ ||(2.7.2011)

• - Městečko Seaheaven doopravdy existuje. Režiséra Weira jeho kulisový a nerealistický vzhled ohromil natolik, že dokonce dlouze přemlouval bohaté starousedlíky, aby tam směl natáčet. (hippyman)

• - Některé chyby v Trumanově ((Jim Carrey) světě jsou záměrně znatelné. Na fotografii malého Trumana a jeho rodiny u  Mount Rushmore je vidět, že památník s obřími hlavami čtyř amerických prezidentů není vůbec na kopci, ale je před ním, narozdíl od skutečnosti, travnatá rovina. (orkadimenza)

• - Dennis Hopper odmietol rolu producenta Christofa pre rozdielne názory na stvárnenie postavy, chcel z neho urobiť hrbáča, čo sa režisérovi nepáčilo. (Raccoon.city)