Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

dormouse

Samozřejmě klasika a jeden ze základních pilířů kinematografie. Příběh samotný mne dnes v roce 2008 nezasáhl natolik, jak jsem čekala a pamatovala si z doby asi před 20 lety, zato kamera, nasvícení (či zatemnění hlavních hrdinů v záběru-odbornou terminologii neovládám), podhledové záběry jsem vnímala a ocenila mnohem víc. ()

Cassandra

Welles asi nebude moje krevní skupina. Viděla jsem od něj čtyři filmy a zrovna tenle, ten nejslavnější, mě zaujal nejmíň. Problém byl, že mi po celou dobu byl Kane a jeho eskapády úplně ukradené, a to mívám životopisné filmy celkem ráda (i když spíše ty o umělcích). Prostě pro mě je to chladný, nudný film, nezajímavý i po tolik vychvalované formální stránce. Jediné dílo, které se mi od Wellese jakžtakž líbilo, byly Skvělí Ambersonové, kde postavy působí opravdu živě, styl vyprávění je zajímavý a i režie je plná drobných nápadů a netradičně pojatých scén a záběrů. Ale i tak už asi nepotřebuji vidět další jeho film... ()

tterez

Ehm zbohatlík to jo.. ale z milionů na miliardy, žejo! Hearst byl bohatej vždycky, takže mě ten jeho obchodnický um zase tak neohromuje. Tudíž ani Občan Kane mě na kolena nedostal. Sakra ale někdo by už měl natočit film o Berlusconim! (a nemyslim tim porno) To by byla pecka :) ()

Paldiny

Priam hotový masterpiece a povinnosť pre každého filmového fanúšika. Jeho novátorský jazyk predbehol svoju dobu o desiatky rokov a to bol privedený k životu 25 ročným nováčikom! Úvod patrí reportáži s jednou nezodpovedanou otázkou, zvyšok medailónikom, aké lovia v spomienkach blízki, alebo lepšie povedané známi, zosnulého miliardárskeho magnáta Charlesa Fostera Kanea. A bol to Kane, ktorému rozdali esá už v rannom detstve, ale on sa ich rozhodol využiť na vlastnú hru. Preto na poznámku, že jeho noviny prerábajú milión ročne, iba odpovedal: „potom ich môžem vydávať ešte ďalších 60 rokov“. Blízka mu bola politika, arogancia, márnivosť a s nimi spojené následky. Dojem výnimočnosti posilňuje originálne snímanie záberov, koľkokrát pomaly z podlahy a maskérska práca, pre ktorú si musel sám Welles nastavovať budík o tretej ráno. Ak by som chcel hľadať lupou kazy, možno zastavím pri druhej manželke a jej výstupoch, ale zas naopak rozhovor s ňou, jeho prvou ženou a politikom mal v sebe všetko. Rovnako ten najzásadnejší okamih tesne pred titulkami, s prostým záberom do plameňov rozhorúčenej pece, aký povie viac než tisíc slov. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Tento "najlepší film všetkých čias" sa mi síce celkom páči, ale že by som bol z neho nejako unesený, to sa určite nedá povedať. Ešte aj dnešného diváka film dokáže očariť svojou formou (skvelá kamera, inovatívne nelineárne vyprávanie retrospektívnou formou), už ale podstatne menej obsahom, z ktorého cítiť chlad a iba minimum emócií. Niektoré scény sú silnejšie (zostrihané večere s prvou ženou, operná "hviezda", chladný palác), niektoré zase menej záživné, celkovo sa nemôžem zbaviť dojmu miernej roztrieštenosti celého filmu. Herecky sa mi Orson Welles celkom pozdával, podstatne viac ako vo filme Cizinec (1946). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Tristaver

Buďto jsem absolutní filmový barbar, že nedokážu ocenit velikost tohohle snímku, anebo prostě jen skoro sto let starý film nedokáže být tak nadčasovým, abych ho ocenil. V zájmu svého mentálního zdraví se budu přiklánět k druhé variantě. ()

efko

Konečne som mal možnosť vidieť film, považovaný za jeden z najlepších vôbec. V súčasnosti už asi nikoho neprekvapí (a diváci to považujú za celkom normálne) ak dej filmu neplynie chronologicky, ale v podobe nejakej skladačky (obľúbené u Tarantina), no v tej dobe to bolu určite revolučný krok. Toto je asi jedna z príčin komerčného neúspechu filmového debutu Orsona Wellesa... Majstrovské dielo, ktoré poteší každého milovníka klasiky. ()

Spectre

Mňam mňam! Vynikajúci scenár, réžia, neuveriteľná práca s kamerou a úžasná hudba (všetci vieme, od koho.... :) ). O najlepších filmoch sa jednoducho nekecá - najlepšie filmy treba vidieť! ()

Jorge-Z

Na to jaký je Občan Kane pojem, jsem očekával asi trochu více. Nelze upřít Orsonu Wellesovi nadšení, lásku k filmu, jeho postavu Kanea a inovátorský styl. Otázkou pro mě zůstavá co je to Rosebud? ()

Ollie235

,,Rosebud." Aneb může jedno slovo objasnit život muže? Na tuhle základní otázku mi film odpověď nedal a na jeho konci jsem tak zůstal poněkud v rozpacích. A to nejen kvůli samotnému závěru. Ano, Citizen Kane je velkolepým dílem, které má i po 70ti letech neskutečnou sílu, ale přece jen jsem asi čekal víc. Způsob vyprávění mi seděl - nějak takhle to má vypadat, akorát mě to zkrátka místy začínalo dost nudit. Chyběly tomu nějaké zapamatování hodné okamžiky, legendární scény, dialogy, co se prostě vryjí do paměti, zkrátka něco, čím by se film odpoutal od nálepky ,,pouhé" kvalitní povídačky o fascinujícím člověku. Za legendární a průlomový je ale tento snímek nepochybně považován právem. ()

laepus

Pýcha předchází pád... Kdo s čím zachází, s tím také schází... Na každé prase se vaří voda... Nikdo není tak bohatý, aby si mohl koupit vlastní minulost... ()

Movie Gourmet

Stará klasika, ale už si ten děj přesně nevybavuji. Někdy si jej budu muset připomenout. Verdikt: 3* a 70 %. PS. Abych jej mohl ohodnotit výš si jej budu muset připomenout. ()

petrskoc

Vzhledem k tomu, že film vznikl v roce 1941, jde o dílo vskutku nadčasové, hlavně po řemeslné stránce. Příběh dnes již poměrně okoukaný, ale opět - v té době se muselo jednat o něco výjimečného. Tedy i to, co chtěl Orson Welles snímkem sdělit, nepokládám za něco, co zde v historii kinematografie nebylo již nespočetně-krát, a mnohdy (alespoň pro mě) sděleno s mnohem větším emocionálním dopadem. Z pohledu dnešního diváka bych těmi superlativy o nejlepším filmu všech dob přece jen trošku šetřil. ()

bohemia_regent

Pro mě jednoznačně nejlepší americký hraný film všech dob. -------- Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

matmanX

Údajný nejlepší film všech dob by měl přicházet s malým varováním pro mladé diváky, aby nezůstali po prvním zhlédnutí zklamaní. Občan Kane je tím lepší, čím víc divák ví o jazyku filmu. Když jsem ho viděl poprvé, uvědomoval jsem si některé jeho kvality, ale nebyl jsem jím unešený. Až s dalšími zhlédnutími jsem dokázal ocenit genialitu jeho zpracování. Příběh muže, který měl všechno kromě toho, po čem skutečně toužil. V základu jde o skvěle vystavěnou detektivku, jen s tím rozdílem, že neexistuje vrah. Místo smrti se ambiciózní novinář, jehož tvář nikdy nevidíme, snaží objasnit Kaneův život, a zjišťuje, že je to o poznání těžší. Díky anonymitě vyšetřovatelů, zobrazených v expresionistickém prostředí, se diváci sami stávají detektivy. Wellesova práce s pohybem kamery a herců umožňuje dlouhé záběry, které se mění a nikdy nenudí. Díky kreativním zkratkám ve vyprávění, jako montáž manželských večeří s rostoucím stolem, dokáže popsat zhruba půl století života Charlese Kanea ve dvou hodinách. Nechronologické vyprávění by se mohlo zdát velice riskantním a nevhodným pro autobiografii. Tím, že se vyprávění soustředí na hledání zásadní otázky, významu slova „Rosebud“, a postupuje po vrstvách Kaneova života místo sledování roků a přesných kauzalit, dokáže příběh fungovat i ve zpřeházeném pořadí. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)