Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Ilicka

Mrazivá cesta do hlubin duše podivínského miliardáře. Orson Welles zde ukázal cestu, jakou by se film mohl ubírat - retrospektivy, dynamické novinové titulky účelně zrychlující film, atmosférické svícení. Používáno dodnes. ()

luka4615

Mistrovský kus filmového řemesla, jež v roce 1941 představil postupy, které se ve filmovém průmyslu využívají hojně až do dnešních dob. Citizen Kane režiséra Orsona Wellese Vás zaujme hned na začátku tím, že jeho děj není vyprávěn lineárně, nýbrž formou jednotlivých epizod, z nichž každá má svého vlastního vypravěče. Díky této použité formě vyprávění si tak kousek po kousku dáváme dohromady komplikovanou osobu Charlieho Kanea, novinářského magnáta, který měl všechno, ale to nejcennější, co mu po téměř celý život chybělo vlastně nikdy neměl. A právě k tomu se vážně jedno slovo, slovo, jež zazní na samotném začátku snímku a k jehož významu musí divák samotný dojít, aby plně pochopil a docenil tohoto záhadného muže. Celý tento spektakulární výjev pak rámuje dechberoucí kamera a střih, skvělá muzika či herecké výkony, jež jsou zastřešeny precizně napsaným scénářem, který Vás zkrátka musí strhnout a už nepustit. Citizen Kane je zkrátka jeden z těch "must-see" snímků, který by měl vidět každý. Výborná práce! „I suppose he had some private sort of greatness. But he kept it to himself. He never gave himself away. He never gave anything away. He just left you a tip.“ ()

Sawy

Přelomové dílo, narativně i technicky. Jen málokterý film měl takový vliv jako Občan Kane, už jen za to si zaslouží maximální uznání. A že dokáže fascinovat diváky bez jakýchkoliv kompromisů i pětasedmdesát let po svém vzniku, stále si zachovávat tajemství a dráždit filmové vědce i fanoušky po celém světě - to je dílo génia, jímž Orson Welles nepochybně byl. 95 % ()

stub

Pokud bych nezohledňoval dobu vzniku, dal bych o hvězdičku méně, vzhledem k tomu, že filmařsky už je dnes toto téma poněkud vyčpělé. V porovnání s typickou tvorbou raných 40-tých let, jde však až o neuvěřitelný úkaz. Neklidná kamera v téměř dokumentárním stylu zachycuje do detailu propracované, esteticky vybroušené obrazy. Na svou dobu dost odvážná retrospektiva a trhaná kontinuita děje dokonale fungují, scénář, střih i režie zaslouží skutečné uznání. Ve filmu hráli samí (tehdy) neznámí herci, jejichž výkony a souhra člověka až překvapí. Právem je označován jako jeden z nejlepších filmů americké kinematografie. ()

jhrasko

Strhujúci film. Vo všetkých smeroch. Na prvé pozretie mi prišiel ťažký, čo som následne, pri ďalších sledovaniach, ocenil. Formálna stránka, dejová prepracovanosť, skvelí herci. Chápem, prečo Občan Kane predbehol dobu a klaniam sa pánovi Wellsovi, že to dokázal tak mladý a takto dokonale ! ()

ScarPoul

Tak toto je ten film o ktorom som toľko počul. Ten film, ktorý ovplyvnil desiatky ak nie stovky rôznych filmov. Priznám sa, že Občan Kane bol jeden z mojich dlhodobých restov. Konečne som sa k nemu dostal a pravdou je, že som nečakal nič menej a nič viacej ako som dostal. Výraz dôležitý, alebo najviac citovaný film je v tomto prípade na mieste. Welles je prvotriedny rozprávač, ktorému sa podaril husársky kúsok a to ten, že aj po 70 rokoch je Kane prvotriednou ukážkou filmového remesla. Bez pátosu, bez sentimentality, bez zbytočných chýb, alebo nudných pasáži. To sa nepodarí každému. Občan Kane spočinul ako postava aj ako príbeh na ramenách Orsona Wellesa. Ten si to uvedomuje a s využitím tajomna - rosebud - vyrozpráva retrospektívne príbeh tohto veľkého a fiktívneho megalomana. Postupne z novinárom objavujeme spletitosti Kaneovho života. Veci, ktoré mal rád a ktoré naopak rád nemal. Filmová reč je rovnako dôsledná ako samotná koncepcia príbehu - prelínačky, akcia v druhom, alebo treťom pláne, retrospektívny, hra zo svetlom a tieňom - to všetko robí s Občana Kane pútavý film, ktorý nestratil nič zo svojej sily a svojej originality. ()

Tommassi3

"Ale Charlesi, lidé si budou myslet.." - "..to, co jim řeknu, aby si mysleli !!" Velmi symbolické, věnovat osmitisící hodnocení právě tomuhle filmovému Welleskvostu, on totiž Občan Kane tak nějak bezesporu platí za Mt.Everest světové kinematografie.. Často se mi nestává, že bych neměl slov, proto si nechám svoje myšlenky chvíli uležet.. ()

Johny_fork

Ve své době revoluční film, nelineárně vyprávěný příběh z pohledu různých osob a mnoho tehdy novátorských metod snímání. Film i dnes zaujme po vizuální stránce. Příběh o tom, že moc a peníze nemusí znamenat i štěstí. Kane umírá sice obklopen lidmi, ale opuštěn... a Rosebud? To si musí každý najít sám, jsem mile překvapen, že i v dnešní době má Občan Kane co nabídnout. ()

adamo_znk

Zajímavej člověk, ten Kane. Za mlada podnikatel a novinář pln ideálů, který nakonec samozřejmě dojede na vlastní ego. Super film ... jenom poslední část hlavně s jeho druhou manželkou mě trochu nudila. Je ale jasně vidět, kde se inspirovalo 90% životopisných filmů ()

Tyler:D

Legendárny film, ktorého som sa trochu obával, mal som tušenie, že to nebude nič pre mňa. Teraz môžem povedať, že som sa obával zbytočne, určite je to najlepší čiernobiely film, aký som kedy videl. Tých takmer 70 rokov na ňom vôbec nie je vidieť. Orson Welles bol génius. Ďalej ho vychvaľovať nebudem, stačí si prečítať väčšinu komentárov. Pre každého filmového fanúšika povinnosť vidieť. ()

corpsy

Revolučný strih, kamera, réžia, proste všetko. Na svoju dobu dokonalý technicko - umelecký skvost, šlabikár moderného natáčania filmu. Jeden problém to však má. Nudí. Film si zaslúžil jednoznačne viac technických oscarov, ako ten za scenár. Aj to jeho takmer stále umiestnenie na prvej priečke najlepších filmov všetkých čias, je trošku rozporuplné. Ale tobôž. Jeho ostatné kvality sa mu uprieť nedajú. ()

Marek1991

Starý temný film o chlapovi, ktorý sa stane mocným, vplyvným, bohatým, dokáže manipulovať s verejnosťou a miluje vlastne len seba. Tento film je považovaný za jeden z najlepších v histórii, ale ja to tak necítim, u mňa to je tak u väčšiny filmov hodnotených všelijakými časopismi, odborníkmi, či kritikmi. Ja mám skrátka vlastnú hlavu. Neviem, či som si nejaký film viac pretrpel ako tento, musel som ho veľakrát zastaviť, lebo ma unavoval a pozeral som ho takto veľa hodín. Film je veľmi ukecaný a tým ma omamuje a stáva sa nudným. Tu dokonca ani s odporúčaním Vatikánu veľmi nesúhlasím. Má zaujímavý scenár, je na zaujímavú tému a svojho času spôsobil rozruch tým, že sa nebál zavŕtať do citlivej témy, začal sa natáčať ilegálne, je proste rebelský a revolučný. Snahu o slávu, peniaze a moc, ktoré sú pominuteľné jasne odsudzuje, čím si u mňa získal body. Hovorí jasne, že zarobiť peniaze je ľahké, pokiaľ vám ide len o peniaze. Taktiež dáva istý námet, že ten najvplyvnejší a najbohatší nezbiera drahé veci, ale zbiera tých, ktorí ich zbierajú a tak si môže dovoliť ešte viac. Súhlasím aj s tvrdením, že človek si aj po rokoch dokáže spomenúť na nečakané a pre iných nepatrné veci, rôzne detaily, ktoré mohli byť pre neho niečím viac, než len detailom a mohli niekomu zmeniť život. Film má veľa konverzácií, ale podľa mňa nehovorí nič viac, čo by doteraz nebolo známe, je síce antikapitalistický, čo sa mi páči, ale podľa mňa to mohlo byť aj inak a lepšie spracované. Od tak glorifikovaného filmu som čakal viac, podľa mňa je dosť prostý svojím spracovaním. Vizuálne to možno pre svoj nízky rozpočet a rôzne iné vplyvy nie je nič moc, ale to som mu odpustil, od obsahu som však čakal viac. ()

liquido26

Těžko něco dodávat. Asi to bude znít jako klišé, ale tohle je nejlepší Wellesův film, co jsem viděl. Dáma ze Šanghaje a Dotek zla - dobrý, ale nic extra, Cizinec - super, ale Občan Kane to je naprostá bomba. Nejvíc mě na celým filmu bavila kamera, která byla originální a geniální. Jako fanoušek hororů musím ocenit záběry sídla Xanadu, které měly mnohem temnější a děsivější atmosféru než jakýkoliv dobový hororový snímek. ()

curunir

Konečne sa mi dostalo toho času a ja som mal možnosť zhliadnúť najlepší prepadák všetkých čias - Občan Kane, snímka, ktorá už s pravidelnosťou vyhráva anketu o najlepšie dielo v dejinách. Dá sa vlastne tento film sledovať aj s odstupom doby? Myslím, že je pravdou, že tento film je v mnohom majstrovsky nakrútený. Prvý záber na Kaneovo sídlo vyzerá ako s hororového filmu, postupom času sme stále viacej oboznamovaní so slávnym multimilionárom a jeho posledným slovom. Spracovanie snímku prostredníctvom pátrania reportéra je originálne (aspoň na tú dobu), trocha ma však prekvapilo, že po mnohých výpovediach Kaneových priateľov a známych, príde zrazu na rad komorník, ktorý vyjaví, čím vlastne Rosebud je - jednoducho a koniec, akoby pátranie do Kaneovho sídla nemohlo smerovať hneď na začiatku. Inak veľká pochvala patrí Orsonovi Wellesovi, či už po réžijnej tak i hereckej stránke - jeho kreácia Kanea od jeho mladých čias až po smrť s dokonalou maskou je výborné, na veľmi dobrej úrovni je aj kamera a výtvarná stránka filmu, len strih mi prišiel miestami trocha divný a mätúci. Snímka bola prvou ku ktorej zložil hudbu slávny skladateľ Bernard Herrmann a hneď si za ňu vyslúžil aj nomináciu na Oscara. I keď filmu nemám až tak veľmi čo vyčítať a rešpektujem ju, vo výsledku som nebol nijak zvlášť ohromený a aj keď by film zaslúžil mojich veľmi zvažovaných 5*, nakoniec prihorším, čo však neznamená , že film je na čisté 4*, skôr na 4.5* a možno keď raz budem viacej vzdelaný vo filmových dejinách a kultúre a nebudem len obyčajným laikom, tak myslím, že potom Občanovi Kaneovi plné hodnotenie bez akéhokoľvek váhania dám. ()

sidzej

Na Občanovi Kaneovi ma šokovala jedna vec. To, akým spôsobom maskéri nechali zostarnúť Orsona Wellesa v tomto filme skutočne vyráža dych. Vtedy len 25 ročný mladík prešiel obrovskou vzhľadovou premenou (cez vlasy, vrásky, hmotnosť až po chrup) a pritom podľa mimiky jasne spoznáte že ide o jedného herca. Nič realistickejšie zrejme neuvidím do konca života a to sa prosím pekne písal rok 1941! Kam sa hrabú dnešné odpudivé masky. Odhliadnúc od nadpriemernej réžie a zaujímavého strihu, film zaujme aj z hľadiska príbehu. Žiaľ, nie počas celých 2 hodín a to je hlavný kameň úrazu. Príbeh sa v prvej polovici miestami vlečie čo je veľká škoda pretože tá druhá má čo ponúknuť. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)