Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

kla_ra

Výborně zahraný přerod charismatického mladíka v opuštěného starce, který od sebe všechny odehnal svoji sobeckostí. Technicky zajímavé. Ale nechytne to. ()

Litty

Ja nesledujem filmy preto, aby som potom 3 hodiny analyzoval, čo tým asi tak chcel režisér povedať, alebo onanoval nad tým, že tento film naštartoval Hollywood. Nie som pseudointEREKTuálny panic, čo hľadá v hovne pistácie. Filmy sledujem pre to, aby som sa zabavil. A preto je Občan Kane pre mňa iba nudná sračka s protivnými postavami. Dve hviezdy dávam iba z rešpektu a z remeselného prevedenia. Pre mňa to však bola iba strata dvoch hodín. Užívatelia, ktorí tomuto dokázali uvaliť 5 hviezd, a sami seba presviedčajú aká je táto nudná sračka skvost, pôsobia extrémne komicky. ()

the_weaver

Málo príťažlivý film - psychologický portrét nesympatického antihrdinu - kde pointa buď absentuje, alebo nestojí za veľa. Ide o príbeh neskrotného mača, ktorý nedokáže nájsť šťastie či lásku napriek množstvu peňazí a slávy. S takým hrdinom sa nedá ani súcitiť, a navyše jeho prerod z ambiciózneho kariéristu na pochabého manipulátora vôbec nie je vierohodný, vyzerá to skôr ako portrét dvoch rôznych ľudí.↵  Herecké výkony boli zaujímavé, až na niektoré pasáže s Josephom Cottenom. A hlavne to prepálené neustále mračenie sa Orsona Wellesa do kamery v druhej časti filmu mi dobre liezlo na nervy (najmä v kombinácii s tou divnou maskou, ktorú mal upevnenú na tvári). ()

TheReflektor

Silný snímek, hrdě a zaslouženě nesoucí označení jednoho z nejlepších filmů všech dob. Wells se s filmem nebojí experimentovat, hraje si s hloubkou ostrosti, mizanscénu vždy propracovává do nejmenšího detailu a vytváří dojem technicky dokonalého snímku, v němž ovšem nechybí ani (povětšinou úspěšná) hra na divákovy city. Škoda jen určité mainstreamovosti díla jako celku, která mu ovšem nijak neubírá na objektivních kvalitách. Zamrzí, že v naší české kotlině se o Občanu Kaneovi ví jen minimálně. ()

Vahadlo

Občan Kane je skvělé filmové veledílo, které si svou slávu zaslouží za skvělé, byť mnohdy jen malé herecké výkony, kameru vypadající jako by byla udělána dnes a za neskutečně charismatického Orsona Wellese v titulní roli. ()

90125

Tak sa to konecne stalo. Konecne som aj ja uzrel toho preslaveneho Obcana Kejna. A nelutujem. Urcite to stalo za to. V dobe svojho vzniku urcite nieco nevidané a verim tomu, ze vtedy film vyvolal skor nepochopenie, ako slavu. To ako Welles pracuje so svetlom a filmovou kompoziciou a ako medzi sebou prelína jednotlive sceny je skutocne obdivuhodné aj pre 21-vé storocie. To akym sposobom rozprava pribeh je mozno dnes dost bezné, ale v roku 1941 to musela byt prevratná zalezitost. Pre mna je ovsem najvacsia šupa fakt, ze tento film je Wellsova prvotina. Kde sa znicohonic vzalo tolko filmoveho genia ? Technicky je film skutocny "augenschmaus" (ako hovoria na Zahorii), ale pribehom samotnym, hoci aj zaujmavym sposobom rozpravanym, ma az tak nezaujal. Je ale takmer isté, ze si film budem chciet pozriet znovu a pravdepodobné, ze bude dozrievat, ako dobra slivovica v demižóne. 70 % ()

Tomulka

Slibný začátek a rozhodně velmi zajimavý konec, ale upřímně jsem od takto opěvovaného filmu čekal vice. Emocionálně mne film vůbec nezasáhl. Bylo to takové bezzubé co se týče atmošky. ()

PoprockCZ

Myslela jsem si, že půjde jen o další "povinný" film na dějiny, ale mýlila jsem se. Příběh o mocném muži, který byl i přes veškerý majetek opuštěný a sám. Zesobečtěl. Film využívá flashbacků - děj začíná pohřbem / smrtí Kanea a jeho posledními slovy. Poté se celou dobu snažíme zjistit, skrze novináře, význam těchto slov před smrtí: "rosebud" (poupě). Pátrači vyzpovídávají různé osoby a my se skrze jejich vyprávění dozvídáme o Kaneovi / minulosti více a z různých pohledů. Nakonec postavy smysl slova nezjistí. Zjistí to pouze divák a to na samotném konci filmu (sáňky v ohni, sáňky, kterými Kane jako dítě udeřil svého budoucího pěstouna, který ho přišel vytáhnout z chudé rodiny). Příznávám, že jsem u filmu asi 4x usnula a musela tak několik pasáží sledovat opakovaně, ale to bylo zapříčiněno spíše mou únavou než filmem samotným. Naopak čistý střih bez prolínaček, ne jak u Hitchcocka, moderní nelineární vyprávění, motiv magnáta připomínající filmy např.: Děkujeme, že kouříte nebo The Big Short a scénář založen na hlubších významech a věcech k zamyšlení → lhaní v novinách, protože to přitáhne lidi. Konec spjatý se začátkem: rosebud, sáňky do týpka → zlomový bod bylo dětství, odkaz poupěte na sáňkách. Podobně vybudovaný koncept jako u Pulp Fiction: začínající přestřelka, poté svatá kulka → nezabiju lidi v přestřelce + flashbacky. Také je zajímavé některé řešení záběrů: kamera pod úrovní podlahy kvůli extrémnímu podhledu na herce, stín postavy zakryje herečku, protože ona v tu chvíli je postavením zcela nízko... Normálně bych dala asi čtyři hvězdy, ale s přihlédnutím na rok výroby (1941!) jej musím opravdu pozvednout. Mnohé dnešní filmy nedosahují takových vyprávěcích kvalit. ()

Sefko

Prvý film, ktorý nerozpráva svoj dej chronologicky ale na preskakovačku. Čo vo svojej dobe muselo všetkými riadne zamávať. Z hľadiska príbehu nestarnúca klasika, ktorá by dokázala s drobnými úpravami fungovať prakticky v každom období. Jediné na čom sa podpísal zub času je skôr technická stránka. Ale to je len detail, ktorý ak dokážete prekúsnut čaká vás ešte aj dnes podmanivá snímka, ktorá dokáže svojim koncom prekvapiť podobne ako filmy Nolana či Finchera. ()

Flashheart

Hvězda dolů za to, jak uspěchaně tam skoro všichni mluví, neustále si skáčou do řeči a scénář nenechá diváka vydechnout a pořádně vstřebat ty kecy, které mají být tak hluboké. Plus za akustiku, já se snažil to vidět očima 40. let, ale občas to bylo moc i tak, jako např. umělá ozvěna v tom paláci, otřesné. Další hvězda dolů za děj. Občas jsem se nudil, nejhorší byly scény s operou, nekonečně protahované scény o ničem, o tom stačila zmínka dvě a místo toho se mohlo zvolnit v uspěchané začátku nebo i jinde. Sice dává smysl, že o tom Susan potřebovala žvanit, ale pro diváka je to bezcenná nuda. Vůbec jsem nepochopil to jeho dětství, kdo a proč si ho vzal, jak z něj vyrost, kdo z něj vyrost, nic. Vůbec to nelícuje ten jeho začátek. A to, jak nechutně zbohatl na jednom novinovém titulu, bez vysvětlení, mi tam taky hapruje. Pan Welles možná nabídl světu některé dokonalé nebo revoluční filmařské techniky, ale film jako takový je pro mě průměr a víckrát se nemám potřebu s ním trápit. Že vyhrál jediného oskara zrovna za scénář, se mi zdá jako klasický oskarový prank, ačkoliv o tom, jakou měl v té době konkurenci, ponětí moc nemám. ()

Nortizop

Zhruba v půlce filmu jsem se mírně nedočkavě podíval kolik času ještě zbývá, ve kterém mě má film nadchnout, ale z nějakého důvodu mě to celé moc nezaujalo. Po důkladnějším průzkumu internetu už chápu v čem je jeho unikátnost (tj. inovativní filmařské techniky a netradiční způsob podání látky na svou dobu). Jak řečeno vnímavějšími lidmi než mnou, je to "film poražený svojí velikostí", což je velmi poetický způsob jak říct, že film je dnes překonán právě tím co vytvořil, a proto je to nepopirateně podstatný kousek součástí filmové historie. ()

michalkop

Sice možná přelomového dílo od Wellese, ale za mě neskutečně nudné a banální. Několikrát mě uspalo a děj bych shrnul do slova Rosebud. Možné je, že pokud někdo přesvědčí a podívám se s ním na to znovu, bude se mi to líbit. Ale takhle za tu uspávací deplku s bídou jednu hvězdu za postupy dokudramatu. ()

kotrlak

Věřím že CK je flick, kterej byl ve svý době první vlaštovka. Dneska je to bohužel kopec nudy. Vůbec mě to neoslovilo. ()

Bogrant

Štýlom rozprávania a spracovania musel byť tento film vo svojej dobe určite niečím novým, niečím legendárnym a niečím nečakaným. V dnešnej vlne dramatických filmov by sa zrejme však ťažko vypracovával na výslnie a preto je také zložité ho ohodnotiť. Wellesova premena na magnáta Kanea a jeho postupná transformácia a premena v iba 25tich rokoch je však geniálna. Je to vlastne taký novinársky Krstný otec. ()

remotrumpet

"No, to není žádné umění vydělat spoustu peněz, když to jediné, co chcete, je vydělat spoustu peněz." Pre mňa chýbajúci "Rosebud" vo veľkom svetovom filmovom umení. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)