Reklama

Reklama

Občan Kane

  • USA Citizen Kane (více)
Trailer
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Hrají:

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (127)

  • Novátorské postupy kameramana Gregga Tolanda na tomto filmu vedly Orsona Wellese k tomu, aby ho uvedl v závěrečných titulcích ve stejném obraze se jménem režiséra. (Zetwenka)
  • Na film odkazuje epizoda Jak vytočit vraždu seriálu Columbo (od r. 1971), v níž behaviorální psycholog vytrénuje své psy, aby vraždili na příkaz „poupě“. (pygmalion)
  • Natáčelo se od 29. června do 23. října 1940 ve státech New York a Kalifornie v USA. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 1. května 1941 v New Yorku. (Varan)
  • Téměř polovina všech záběrů filmu byla natočena pomocí různých filmových triků. Zvuková stopa byla z velké části vytvořena až po natáčení. (raininface)
  • Americký filmový institut zařadil slovo "Rosebud" (Poupě) na 17. místo žebříčku "100 filmových hlášek" z roku 2005. (TheDude)
  • Sáňky, které se v tomto filmu objevily, koupil v roce 1989 na aukci režisér Steven Spielberg za 60 000 amerických dolarů. (StevenW.)
  • Jednou netradičních metod, které Orson Welles použil, byly záběry z podhledu, které umožnily zobrazit v pozadí interiérů stropy. Kulisy tedy musely být postaveny se stropy, což se vymykalo studiovým konvencím. (Kristusazapad)
  • Film získal ceny za nejlepší film od organizací New York film Critics Circle a National Board of Review. (Hans.)
  • Film byl zařazen na seznam "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. při 100. výročí kinematografie. Objevil se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)
  • Snímek, který je dnes v mnoha žebříčkách označován za nejlepší film všech dob, během svého prvního uvedení propadl (prodělal 160 000 amerických dolarů). Na Oscarech také příliš neuspěl. Z devíti nominací získal pouze cenu za nejlepší scénář. (M.B)
  • První scény se začaly natáčet bez vědomí studia RKO, které žilo v domnění, že Welles natáčí zkušební záběry k jinému filmu. (M.B)
  • Na natáčení bylo kolem 800 statistů. (M.B)
  • Orson Welles byl osloven studiem RKO díky své kontroverzní rozhlasové adaptaci knihy „Válka světů“ H.G. Wellse, kterou vystrašil řadu posluchačů, kteří se domnívali, že jde o skutečnou reportáž o mimozemské invazi. Studio mu nejprve nabídlo natočení filmu s názvem The Men from Mars. Welles ale místo toho raději natočil Občana Kanea. (anni.)
  • Téměř dvě desetiletí ležel film v archivu, než jej RKO prodalo televizi. Teprve pak si získal diváky a obdiv. (cariada)
  • Americký časopis Premiere film zařadil na třetí místo v žebříčku nejlepších filmů všech dob. Britský magazín Total Film ho označil za šestý nejlepší film všech dob. (ČSFD)
  • Když se Wellese přátelé ptali, odkud jsou známá poslední slova postavy Kanea, kterou si sám zahrál, tak se prý na delší chvíli zarazil a poté prohlásil: "Nikdy to nikomu neříkejte." (džanik)
  • Druhý nejlepší film všech dob podle žebříčku amerického časopisu Entertainment Weekly. (džanik)
  • Na některých zavazadlech vidíme lístky s číslem "891" nebo nápisem "LOT 891." Šlo o odkaz na divadelní společnost Unit 891, pro kterou Welles pracoval jako režisér a herec před natáčením filmu. (džanik)
  • Publikum, které naslouchá projevu Kanea (Orson Welles), bylo ve skutečnosti ”statickou fotografií”. Iluzi pohybu obstaraly stovky dírek, za kterými se míhalo světlo. (džanik)

Související novinky

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Britský měsíčník Sight and Sound po deseti letech opět požádal kritiky o aktualizovaný seznam nejlepších filmů všech dob, a díky obří anketě, v níž se zúčastnilo rekordních 1639 recenzentů, kinařů,… (více)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

12.11.2020

Za tři týdny startuje na Netflixu výrazně stylizované životopisné drama Mank o postavě H. J. Mankiewicze, scenáristy legendárního snímku Občan Kane, a už nyní je jasné, že to nebude poslední… (více)

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)

Reklama

Reklama