foto

Gregg Toland

  • nar. 29.5.1904
    Charleston, Illinois, USA
  • zem. 26.9.1948 (44 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Gregg Toland se narodil 29. května 1904 v Charlestonu, v jehož okolí se jeho rodiče snažili rozjet vlastní hospodaření v zemědělství, avšak byli neúspěšní. Po jejich rozvodu se přestěhoval s matkou do L. A. V patnáctí letech poprvé zabrousil do filmového průmyslu a ve společnosti Fox Films si vydělával jako poslíček a od poloviny 20. let už jako druhý kameraman Arthura Edesona a posléze i George Barnese, který mu pomohl v rozvíjející se kariéře. Spolupracovali třeba na snímku Trespasser. Jeho první sólový počin nese název Palmy Days.

Ve svých raných projektech vědomě odmítal měkké zaostřování, aby jeho obraz dosahoval ostrého, až nepříjemného, kontrastu černé s bílou, čímž se značně vymykal zaběhnutému stylu Hollywoodu té doby. Tuto svoji radikální techniku začal mírnit až v druhé fázi své kariéry, ve 40. letech. Jedná se o snímky jako Bídníci, či Intermezzo. V tu dobu si ho všímá i režisér William Wyler a v rozmezí let 1936-1939 spolupracují na pětici filmů - Děvče z baru, Vražedná lest, V nevyorském přístavu, Cowboy and the Lady, Na Větrné hůrce, za což je Toland odměněn Oskarem.

Na filmové adaptaci románu Johna Steinbecka Hrozny Hněvu, s Henrym Fondou v hlavní roli, pracuje s Johnem Fordem. V práci nesmírně energetický, rychlý a schopný pracovník, o čemž se osobně přesvědčil Orson Welles při společné prácí na kultovním Občan Kane, a Howard Hawks u romantické komedie Gangsterská nevěsta s Garry Cooperem a Barbarou Stanwyckovou.

Spolupracoval tedy s těmi nejlepšími, a stal se nejlépe placeným kameramanem. V roce 1946 natočil nejlepší film onoho roku Nejlepší léta našeho života. Bohužel, jeho zářivou kariéru zastavuje nemoc, a ve věku 44 let umírá ve spánku. Byl dvakrát ženatý, a měl tři děti. Za svou krátkou kariéru dosáhl záviděníhodného cíle a změnil převládající obraz filmu. Byl slavný a kontroverzní, přesto zdrojem inspirace pro nespočet kolegů.

Mirokukii

Herecká filmografie

Filmy

1941 Občan Kane

Režijní filmografie

Filmy

1943 December 7th

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(33)