Cizinec

• USA The Stranger (více)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiální text distributora)

kinej

V tomto filmu Orson Welles coby režisér nezazářil. Nejsou zde k vidění pro něj typické inovativní střihy a švenky. Drží se spíše tradičních filmařských postupů a neexperimentuje. Avšak o to více Welles září coby herec. Jeho nácek ukrytý v postavě středoškolského profesora, je pro mě reálným obrazem uprchlého nacisty. Přátelský kantor, který děsí, když přijde na přetřes vývoj v Německu. Tohle, společně se zajímavým, na psychologii postav postaveným příběhem dělá z filmu nadprůměrný zážitek. ()

lamps

Ač kvalitním filmem, Cizinec je zároveň ztělesněním mnoha filmařských postupů, které mi dnes chtě nechtě přijdou spíše úsměvné a velice zastaralé. Jednoduchý příběh vedený ve zběsilém tempu (které ještě zvýrazňuje i ve vypjatých chvílích přehnaně opulentní a úderná hudba) nedává moc prostoru charakteristice postav, jejichž vývoj je buď velmi čitelný (Loretta Young), nebo v podstatě neexistuje a je od počátku jasně daný (detektiv Robinson i záporák Welles). Napětí se daří budovat jen napůl, neboť konec je zhruba od poloviny filmu odhadnutelný, a Welles tak vlastně zaslouží velkou pochvalu za to, že i s chybějícím motivem záhady či momentem překvapení dokázal udržet mou pozornost jen chytrou hrou na kočku a myš, kdy se dlouho jen čeká na pravý okamžik pro nastražení pasti. Nejsilnějším prvkem filmu však zůstává, i vhledem k tomu, jak dlouho chystaná past nakonec sklapla víc než nepřesvědčivě, kostelní věž s hodinami, která nejenže měla pro vývoj příběhu důležitý význam, ale také poskytla prostor pro vskutku památné a nezapomenutelné finále... 65% ()

JohnnyD

Síce to nie je strhujúce ako The Lady from Shanghai, stále je to výdatne atmosferická noirovka s fantastickým koncom, skvelou kamerou a maniakálnym Orsonom Wellesom! ()

GilEstel

„Marx nebyl žádný Němec, byl to Žid. Přesně něco takového by řekl nacista. Myslím, že tu ještě nějakou dobu zůstanu.“ Zhoubný démon nacismu po šest let chlemtal krev svých obětí na evropských bojištích, aby se pak po roce lstivě vloudil do životů běžných Američanů prostřednictvím bezelstné tváře profesora historie. Welles rozehrál s divákem elektrizující hru ve vymazelném noir kabátě. Kontrasty světla a stínu jsou zde dokonalé a v detailech jednotlivých záběrů je vidět vysoká kvalita tvůrčí práce. Klasika žánru. 75% ()

misterz

Vynikajúci a napínavý príbeh o chlapíkovi, ktorý sa snaží skrývať pred spravodlivosťou, a veľmi šikovne musím podotknúť. Keby nebolo tých hodín a jednej neuváženej vetičky tak neviem, neviem... Snímku veľmi pomáha fantastické budovanie atmosféry, ktoré koreluje s postupným sťahovaním slučky okolo krku hľadaného zločinca. Avšak finále sa mi zdalo málinko odbité, zo situácie sa dalo vyťažiť viac. 80/100 Videné v rámci Tour po Amerike ()

Javert

Napětí by se místy opravdu dalo krájet. Orson Welles hraje ďábelsky dobře (as always) a charisma z něj sálá na sto honů... ()

Ajantis

Vizuálně Wellesův Cizinec nezestárl ani trochu a stále je to skvostná podívaná, v ostatních aspektech se na něm však zub času podepsal ošklivě a především v poslední třetině už se pro svou (z dnešního pohledu) naivitu a schematičnost pohybuje na hranici sledovatelnosti. Slabé ***. ()

Webb

Tento kousek se mi od Orsona Wellese zamlouval více než jeho dřívější počin Citizen Kane. Zásluhu na tom má jednak zvolené téma, které mi přijde zajímavější. Díky tomu se tu vytvořila určitá atmosféra, ve které se mi líbilo vidět opět Orsona Wellese jako hlavního herce a jeho režijní zručnost tu zůstala opět při starém. [8/10] (Haig, International, RKO) (Produkce: Sam Spiegel /// Scénář: Victor Trivas, Anthony Veiller, Decla Dunning /// Kamera: Russell Metty /// Hudba: Bronislau Kaper /// Nominace na Oscara: Victor Trivas (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Keď sa pozrieme na rok vzniku, musíme Hustonovi (iné zdroje uvádzajú scenáristov troch a bez Hustona), Wellesovi a samozrejme Hitchovi v Notorious nechať, že bez časového odstupu zobrazili tému aktuálnu pre nasledujúce desaťročia. Netradičný noir, ktorý je zlovestný väčšinou svojich temných záberov v minime lokácií. Predvídateľnosť deja oživuje a napätie zvyšuje Kindlerov "trilerový" plán na to, ako von zo šlamastiky a jeho následné trhliny. Okrem ústrednej témy potrestania zločinov proti ľudskosti je Cudzinec smutným príbehom lásky a najzaujímavejšou postavou sa tak stáva milujúca, pochybujúca a nakoniec zradená Mary. Viem si predstaviť aj alternatívnu verziu, kedy by si Welles a Robinson vymenili svoje úlohy. Čo je pre mňa dôkazom toho, že dokázali zahrať kohokoľvek. ()

nascendi

Nemal som voči tomuto filmu žiadne predsudky, i keď som si uvedomoval, že pri filme, ktorý je mojim rovesníkom budem viackrát údivom dvíhať obočie. Ale bolo to oveľa horšie. Bol som pripravený na priemerný film, veď od Orsona Wellesa som nič horšie neočakával. Ale aj na práci profesionála je vidno, keď dielo tvorí iba z nejakej povinnosti bez citovej väzby k nemu. Čakal som jednoduchý príbeh, dočkal som sa naivného príbehu na povojnovú objednávku. Známi herci mohli výsledok o niečo zlepšiť, ale skôr opak bol pravdou. Ak by tento film vo Wellesovej filmografii chýbal, bolo by to pre neho aj pre divákov lepšie. ()

Slarque

Orsona Wellese jsem už viděl ve Třetím muži, takže teď už vím, kde si toho padoucha natrénoval. Cizinec je naprosto ukázkový dramatický thriller, který poměrně připomíná práci mistra napětí – Alfreda Hitchcocka. Režisér samotný prý tenhle film natočil jen jako ústupek studiu, aby dostal peníze na Dámu ze Šanghaje. Kéž by umělci v podobných případech vždycky odvedli tak kvalitní práci! ()

Flego

Pomocou vynikajúcej kamery, detailov, hry svetla a tieňov je to pastva pre oči. Perfektný vizuál je doplnený démonickým Wellesom, ktorý si strihol bývalého nacistu viac ako presvedčivo. ()

anais

Asi první Welles, který mě režijně trochu zklamal. Chybí mi tu propracované vizuální nápady, ale i nějaké větší rozmáchnutí scénáře. Celý film mi přišel jako nějaká skvěle obsazená televizní inscenace. Na tom měly jistě podíl například i kulisoidní hodiny na věži městečka Harper. Taky mi nepřišlo správné, že divák hned od začátku ví, že Welles je nacista. Kdyby to bylo postupně odhalováno, příběh mohl být mnohem temnější. Orson Welles je ovšem v hlavní roli skvělý, dokáže být sympaticky kamarádský i chladnokrevně krutý. Jeho přerod z oblíbeného učitele ve vraždící bestii je dokonalý. Snad i proto, že ve filmu vlastně mnoho mrtvých není, vše spíš tušíme pod chvějící se zpocenou pokožkou odhaleného nacisty. ()

Sawy

Myslete si co chcete,ale Cizinec je můj Občan Kane.Zatím nejlepší Wellesův film,co jsem viděl,narozdíl od Kanea a Ambersonových,kde se režisér snažil vylíčit příběh,který by jindy vystačil na hodně dlouhý seriál,je totiž Cizinec mnohem sevřenější,jednodušší a tím pádem i napínavější.Při tom všem se neztratil Wellesův cit pro atmosféru a dechberoucí obrazové kompozice,ty režijní vychytávky mě bavily samy o sobě a určitě se na film někdy podívám znova.Na začátku nás nechá s klidem sledovat postavu,vylíčí její motivace a charakter,aby nás pak obratem otočil někam úplně jinam a odhalil pravou zápletku filmu,která nakonec není nijak vynalézavá,ale funguje stoprocentně.Sám Orson pak jednoznačně dominuje i hereckému obsazení,dokázal dokonale vystihnout hranici mezi charismatem a odporností.Závěr s hodinami je pak přímo ikonický a správně vygradovaný.Cizinec je velmi kvalitní poválečný noir se skvělou atmosférou.Trvalo mi dva filmy,než jsem se na Wellesův režijní styl správně naladil,ale tady se to povedlo dokonale.Možná je potřeba si nejdřív pár jeho filmů nakoukat a pak si je pouštět znova.Já to zkusím,možná pak pořádně ocením i ty předchozí. 90 % ()

Hwaelos

Fabule Cizince je sice malinko banální, ale se stylistickými prostředky žánru noir si režisér opravdu pohrál. Nápadité kompozice světla a stínu a perfektní práce s kamerou a mizanscénou ukazují lépe než slavný Občan Kane, jaký génius ve Wellesovi dřímal. Zajímavé je, že oproti klasickém detektivnímu schématu filmů noir známe vraha prakticky od začátku. To ale nebrání budování stupňujícího se napětí ve jménu nejlepších Hitchcockových filmů. Jako diváci jsme udržováni v očekávání, kdy se smyčka okolo Kindlerova krku utáhne. ()

corpsy

Orson Welles sa pravdepodobne narodil podstatne neskôr, ako je udávané a potom sa strojom času dostal do minulosti ( zaujímavý námet pre film ), pretože tento jeho málo známy kúsok pôsobí neskutočne moderne ( z režijného pohľadu ). Majstrovsky komponované scény, robia z neoriginálnych situácií dychberúce zážitky a stavajú film na vyššiu métu, akú by si možno zaslúžil. ()

Cimr

Výborná noirová detektivka, jako od Hitchcocka. Jen si říkám, jestli to diváky ve čtyřicátých letech ještě vůbec bavilo, protože každý druhý film, co byl v Hollywoodu v tomhle období natočen, byla noirová detektivka, kde je hladce oholený muž s kloboukem padouch, co chce zabít vlastní krásnou a křehkou ženu, ale na poslední chvíli mu to překazí jiný oholený muž v klobouku, většinou starší a menší postavy, detektiv. Schéma je pořád stejné a to je to, co Cizinci trochu ubírá na hodnocení. Neoriginalita. Ale jinak je to velice dobrý film, obzvlášť po stránce scénáře a režisérských vychytávek (hra stínů, finále na věži). ()

RasputincZ

Cizinec je skvělý noirový film nejen pro "hitcockovské" napěti, ale především pro poutavý až invenční vizuál, kterým se Welles stal bezesporu nesmrtelnou ikonou světové kinematografie. Přesvědčivé herectví jak E. Robinsona a pro něj typické role detektiva/komisaře, tak Orsona Wellese, který během filmu krásně ztvárnuje psychické hroucení a ztrátu půdy pod nohama v drobných mimikách a pohybech. Cizinec sice možná je v historickém kontextu lehce naivní, ale tomu neubírá na napínavosti ani v dnešní době. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015