Tonda, Slávka a kouzelné světlo

• Slovensko Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (více)

Jedenáctiletý Tonda má jedinečnou vlastnost - od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem. To se změní ve chvíli, kdy se před vánočními svátky do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje Slávka, tajemná dívka, která mu obrátí svět naruby. Tonda v ní získává první opravdovou kamarádku, před kterou může odhalit fantazijní svět ve svém polštářovém bunkru. Slávka zase Tondovi ukáže zázračnou baterku. Ta svým světlem dokáže z obyčejných věcí vytvářet úžasné obrázky a kouzelné světy, které vidí pouze oni. Tím začíná jejich dobrodružné pátrání po původu záhadných chomáčků tmy, které vysávají z jejich domu sluneční světlo. Tonda, Slávka a kouzelné světlo je film o tom, jaké je to být jiný, příběhem o přátelství a fantazii, o světle a tmě. (Cinemart)

elimS

𝟔𝟎% - 𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐄 𝟐𝟎𝐭𝐢 𝐬𝐥𝐨𝐯𝐲: Pro děti moc dospělácké, pro dospělé moc dětské a příběhově takové ospalé. I když technická stránka je dokonalá a všechno vypadalo krásně. ✱✱✱ 𝐒𝐏𝐎𝐈𝐋𝐄𝐑 𝟐𝟎𝐭𝐢 𝐬𝐥𝐨𝐯𝐲:  Svíticí kluk se skamarádí s "nebinární" holkou ... a baterkou objevují místní panelák, kterému "vládne" zlá temnota, kterou společně porazí ... během schůze nájemníků. ()

Mkartaylas56

Nádherný animovaný kousek, který po předloňském Myši patří do nebe předvádí, jak kvalitní stop-motion tvorbu v Čechách máme. A nejde pouze o krásu vizuální, kde kromě obecné stylizace musím pochválit výbornou práci s barvami a světlem. Jde také o krásu dějovou, kdy tvůrci lehce a s citem odvyprávěli příběh ověnčen mnoha (často i těžkými) tématy, a to způsobem, který zajišťuje zážitek jak dětem, tak dospělým. Ať jde tedy o dospívání, hledání dobra v lidech či o deprese a otázku "správného" přístupu k rodičovství, všechno tam najdete a i přes krásně zaobalení se film nebojí jít v rámci možností do hloubky, takže jsem si místy říkal, jestli to ty děti mají šanci pobrat. Tak či tak jde o vynikající snímek, který dělá tu nejlepší reklamu české animované tvorbě a doufám, že v příštích letech dorazí další. ()

fleshbekr86

Děti se ze začátku trochu bály, přecejen to je příběh o temných zákoutích jednoho starého domu se strašidelným domovníkem. Ale jak čas plynul, děti to pohltilo a mne také. Česká animace má definitivně nejlepšího autora stop-motion. A to světlo, to je fakt nádherný. 9,5/10 ()

AndyDarcia

Je to pěkné. Uvažoval jsem mezi 2 a 3 hvězdami, ale je to strašně dlouhé. Mohl to být příjemný půlhodinový film, možná i za 4 hvězdy, takhle vynikly jednorozměrné postavy. Není tam téměř žádný vývoj, snad kromě hlavní postavy, nic.. Utrpení v kině s dětmi. I ty děti v určitých fázích filmu málem usnuly, kdybych je nehecoval. Opravdu varuju, hlavně kvůli zdejšímu nadšené u hodnocení. Vizuál je jediná věc která lze pochválit. ()

Alden_Larson

Moc povedená pohádka, její zápletka mi na českou tvorbu přišla i docela originální. Děj má trochu much, bylo v něm několik témat a vedlejších dějů, které mi přišly málo vyvinuté. Postavy ale byly hezky vyvinuté, i ty vedlejší. Nejlepším aspektem filmu je bez pochyby stop-motion animace, podle mě je naprosto fantastická, je v ní spoustu detailů a malých nuancí, které určitě trvalo hrozně dlouho naanimovat. Loutky i prostředí, ve kterých se pohybovaly, taky vypadaly skvěle. Herecké výkony byly většinou dobré, ale dětští herci podle mě trochu zasotávali. Hudba byla fajn, ale místy mi přišlo, že jí tam je trochu moc. 7/10 ()

swenyx

První věcí které si hned všimnete je originální animace. V poslední době jsem si všiml, že tak nějak všechny animáky přecházejí na více hravé a nové doposud neznáme animace. Mega to cením, dává to těm filmům většinou něco navíc, nesplývají pak všechny do sebe, ale jsou každý unikátní. Film měl pěknej příběh, hezky se na to koukalo a zároveň to i uteklo, nemám rád když se umělé natahuje stopáž. Asi je to divné přirovnání, ale souhlasím s tím že se příběh a celkově fantazie dost podoba Ghibli Studiu. Jinak bych ale řekl že je to spíš vyloženě pohádka pro děti, dospělí tu toho moc nenajdou. ()

krisikowa

Musím se bohužel ztotožnit s tím, co píše Jitka Cardová, měla jsem naprosto stejný pocit. Musím rozporovat to, co tu někdo píše o dětech zařezaných do sedaček. Taky jsem pár takových viděla. K těm jsem si v půlce filmu přisedla dopředu. Ty vzadu začaly po deseti minutách dělat bugr a kňourat, že se nudí. Animace je jednoznačně nádherná a genius loci jako tajemná postava je dobrý nápad. Ale - jak už psala Jitka - ty naprosto protichůdné vlastnosti Genia nedávaly smysl. Ani psychologie postav. A stejně jako Jitka jsem si z toho odnesla to, že když máme nějaký handicap, který všichni považují z nějakého důvodu za dar, tak se ho zbavím a budu spokojená a vlastně se obětuju otravnejm lidem okolo sebe, aby byli spokojení. WHAT THE FOKIN HELL??? To snad nemůžou autoři myslet vážně. Film se mohl krásně soustředit na to jedno: překlenutí dětství do puberty a první láska. Ano, Tonda je puberťák, je tam opakovaně řečeno, kolik mu je. Proč se tam všichni chovají jako předškoláci?? Jaký smysl má ta bramboračka okolo? Nechápu a nerozumím. Malé dítě bych na to nevzala. ()

jauahaoas

Srdce pohladí, když ještě ČR a SR ukáže světovou animaci i společně s dobrým příběhem a dabingem. K tomu super zvuk. ()

mmirri

Krásný příběh, kde jsem si našla mnoho zajímavého. Nádherná animace a ztvárnění fantazie, kde jsem se cítila jako doma. No, jsem trošku dětinská... a myslím, že svítit je normální. ()

slovacke

Nápadité, moudré, napínavé, dojemné, řemeslně poctivé po všech stránkách, temné i radostné! Děkuji tvůrcům za opravdu nevšední zážitek! ()

Beata.Stybro

Přišly jsme z kina (já a 7 let stará dcera) s tím, že to musíme vidět znovu. Balzám na duši, nádherná animace, kamera, laděná hudba - svět, co chce zkouknout znovu i ve své ponurosti, domovníkův byt, míč ve skleníku. Figurky, které mají tolik hereckého výrazu a života. Bylo tam vše - napětí, legrace, přátelství a vlastně i láska. Byly jsme v kině úplně samy.... a zatím venku před sálem davy stály frontu na Tlapkovou patrolu...a my věděly o kolik přicházejí. ()

Halofon

Silný zážitok, síce to nebolo také ujuchané, ako zahraničná tvorba a slovenský dabing mi celkom nesedel, ale inak to malo dosť čo do seba. Mnoho motívov a pritom netlačené tak nasilu ako v tvojazemi. Skvelý výber hudby. ()

kavralajka

Česká animace byla vždy na vrcholu a zde se to pouze potvrzuje. Velmi povedená pohádka s i pro menší děti snadno pochopitelným poselstvím. ()

Nag0

Vizuálne fakt krásny film hlavne v úvode, keď si oko ešte nemalo šancu si zvyknúť. Príbeh sa rozbieha pozvoľna, takže človek má čas nabažiť sa rozprávkovej atmosféry a originality v podobe kulís, rôznych vynaliezavých rekvizít, ktorými postavy disponujú či pre špeciálne zaujímavej hry so zaostrením kamery. Postupom času sa dej začína pozvoľna komplikovať, s vyvrcholením zhruba pri začiatku poslednej tretiny filmu, kde mi dej ako aj vizualizácia prišla neprehľadná na dobrých 10 minút. Okrem tohto aspoň z môjho pohľadu zakopnutia, sa ale film ku koncu ako tak pozviecha a teda to v konečnom dôsledku príliš nekazí celkový dojem. ()

Thane

Obycejna pohadka o obycejnych vecech. A to v tom nejlepsim. Mam rad kdyz se neresi zachrany sveta ale takovy "drobnosti" jako pratelstvi. Je to dost primocary ale je to pohadka no. Jen ten andrej mi prisel uz mozna trochu moc. Vizualne moc pekny. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy