Slaměný vdovec

Alfred Newman

Hugh S. Fowler

Kostýmy:

Travilla

Čistá konverzační komedie okořeněná velkou dávkou smyslnosti s čistě wilderovskou genialitou spočívající v obsazení neznámých herců a mezi ně posadí Marilyn Monroe. Jsem z ní paf, působí tak trochu jako nadpozemská krása, éterická bytost, jíž se dotknete a ona navěky zmizí. Asi každý by chtěl být na místě Mr. Shermana a nechat volně plynout svou neutuchající fantazii. Skvěle napsané dialogy, které až příliš působivě atakují mužovu mysl: "Musím se obléct, v tomhle vedru dávám kalhotky do ledničky" či "Včera jsem si ve vaně strčila prst do kohoutku a nešel mi vyndat, tak jsem zavolala instalatéra. Byl moc ochotný. Bylo mi trapně, protože jsem neměla nalakované nehty". Jako třešnička na dortu je zde ona slavná scéna s šaty Marilyn Monroe, které se díky podzemnce zvednou. Billy Wilder se po ne tolik podařené Sabrině vzpamatoval a opět na mne tvrdě zaútočil, takže zatím score 8krát plný počet ***** z 9 možných.(20.6.2009)

• Hwaelos

Dokoukat tohle bylo vážně peklo. Nic na tom nezměnila ani "panenka" Monroe, ani Billy "Double Indemnity" Wilder. Asi tyhle naivní padesátkové komedie nebudou můj šálek kafe...(17.6.2009)

Nejméně zábavná ze všech slavných konverzačních komedií, s nejprofláklejší scénou MM nad metrem, na které vlastně nic není.(7.9.2009)

Nemohu uvěřit, že tohle natočil Billy Wilder, ten film je prostě hrozný. Tom Ewell mi byl nesnesitelně protivný, je to takový ten prototyp nýmanda a nudného šediváka s kalhotami, co mu končí někde pod krkem. Je to stejný typ herce jako třeba William H. Macy, vzhledově ošklivý a nesympatický bezvýznamný týpek z kanceláře. Nad replikami, které bez ustání chrlil, popisujíce tak děj a své stupidní negativistické fantazie, jsem si k zbláznění zoufal. Tak křečovité a neurotické bláboly, krátce před startem použití voiceoveru ve filmu, prostě bída nad bídu. A postavě tohoto pošuka, který zřejmě nikdy neslyšel o zázraku masturbace, sekunduje Marylin. Jistě, že je kouzelná a odzbrojujícím způsobem sexy - na tom je přece hrome i celý ten film založen - ale její postava je neuvěřitelně debilní. Tady někde se rodil stereotyp prostoduché blondýny, která vlastně ani nemá tušení, jak moc je pro muže vzrušujícím a současně snadným cílem, vinou, řekněme, své "intelektuální nekomplikovanosti". Předpokládám, že místní vysoké hodnocení je zapříčiněno tím, že většina lidí na tu Wilderovu hru přistoupila, ale já prostě nemohu, mé svědomí by mi to nedovolilo. Ten film není ani vtipný, ani klasický, je prostě jen hloupý a primitivní a tak strašně jiný než cokoli jiného, co jsem od mistra Wildera viděl, že mám po jeho zhlédnutí pocit, jako by na mně provedli důkladný brainwashing. A "ta scéna" se zvednutou sukní je jen kvintesencí toho, nad čím tady celou dobu žehrám - postava, kterou hraje Marilyn, se v ní chová jak jak totální kráva, to se nedá jinak nazvat. Ach bože, vidím-li podobné filmy, jako je Slaměný vdovec, vždy si potvrdím, že lidé nejsou nic jiného než lehce kulturně zamaskovaní lidoopi, ale to by bylo na dlouho. UPDATE 11. 8. 2016 - Na druhé zhlédnutí jsem si uvědomil, že jsem tomu filmu křivdil. Vše, co jsem mu kdysi vytýkal, jsou ve skutečnosti jeho klady. Hlavní postava - neurotický ženáč s přebujelou fantazií - mi byla strašně sympatická, a Marilyn je zde prostě tak úchvatná, že pro to nejsou slova. Při sledování této klasické komedie si člověk mimo jiné uvědomí, že už žádná nikdy nebude jako ona, a že pokud existuje důvod, proč koukat na takto staré filmy, pak je to zde právě MM. Naprosto dechberoucí zjev, naprosto oslňující žena, naprosto dokonalé zjevení, které člověka omráčí a zbaví slov. V tom filmu si ji prostě nejde nezamilovat. Velká filmová libovka pro každého, kdo to dokáže docenit. Překvapivě mi i přijde, že ten film za ty roky ani zas tak nezestárnul - Billy Wilder se zkrátka nezapře. Řemeslně dokonalý film, který strčí většinu současné romantické produkce do kapsy. Osobně mě na filmu snad mrzí jen jeho závěr - osobně by se mi asi víc líbilo, kdyby film skončil jinak, ale co naplat.(14.9.2011)

Úžasné dialogy plné dvojsmyslných narážek a úchvatná Marilyn, královna všech hloupoučkých naivek. Její "Mohla bych zavolat instalatéra, je mistr na vyndávání věcí z jiných věcí." a spousta jiných sladkých blbůstek z jejích křiklavě rudou rtěnkou namalovaných úst neztrácí kouzlo i po padesáti letech.(2.3.2007)