Slaměný vdovec

Alfred Newman

Hugh S. Fowler

Kostýmy:

Travilla

Pan Wilder měl ohromný talent. Dokázal v malých exteriérech s málo lidmi, pár informacemi natočit brilantní komedii. Bez zaváhání a bez chybičky.(3.7.2006)

Pre mňa zatiaľ najslabší Wilder. Bola to fajn komédia, on predsa iné točiť ani nevie, ale vtipov som čakal viac a hlavne mi vadilo, že asi polovicu scenára celého filmu tvorila paranoidná samomluva nesympatického Toma Ewella, v ktorej boli zahrnuté všetky jeho predstavy, obavy aj pocity. Toto už je scenáristická barla ad absurdum. Marilyn bola samozrejme úžasná (a vtip s jej menom asi najlepší z celého filmu), ale aj tá nesmierne kultová scéna so sukňou dvíhajúcou sa od vetra, bola pravdepodobne zostrihaná, lebo som si ju predstavoval/pamätal inak - veľkolepejšie.(29.12.2013)

• Vančura

Nemohu uvěřit, že tohle natočil Billy Wilder, ten film je prostě hrozný. Tom Ewell mi byl nesnesitelně protivný, je to takový ten prototyp nýmanda a nudného šediváka s kalhotami, co mu končí někde pod krkem. Je to stejný typ herce jako třeba William H. Macy, vzhledově ošklivý a nesympatický bezvýznamný týpek z kanceláře. Nad replikami, které bez ustání chrlil, popisujíce tak děj a své stupidní negativistické fantazie, jsem si k zbláznění zoufal. Tak křečovité a neurotické bláboly, krátce před startem použití voiceoveru ve filmu, prostě bída nad bídu. A postavě tohoto pošuka, který zřejmě nikdy neslyšel o zázraku masturbace, sekunduje Marylin. Jistě, že je kouzelná a odzbrojujícím způsobem sexy - na tom je přece hrome i celý ten film založen - ale její postava je neuvěřitelně debilní. Tady někde se rodil stereotyp prostoduché blondýny, která vlastně ani nemá tušení, jak moc je pro muže vzrušujícím a současně snadným cílem, vinou, řekněme, své "intelektuální nekomplikovanosti". Předpokládám, že místní vysoké hodnocení je zapříčiněno tím, že většina lidí na tu Wilderovu hru přistoupila, ale já prostě nemohu, mé svědomí by mi to nedovolilo. Ten film není ani vtipný, ani klasický, je prostě jen hloupý a primitivní a tak strašně jiný než cokoli jiného, co jsem od mistra Wildera viděl, že mám po jeho zhlédnutí pocit, jako by na mně provedli důkladný brainwashing. A "ta scéna" se zvednutou sukní je jen kvintesencí toho, nad čím tady celou dobu žehrám - postava, kterou hraje Marilyn, se v ní chová jak jak totální kráva, to se nedá jinak nazvat. Ach bože, vidím-li podobné filmy, jako je Slaměný vdovec, vždy si potvrdím, že lidé nejsou nic jiného než lehce kulturně zamaskovaní lidoopi, ale to by bylo na dlouho.(14.9.2011)

Úžasné dialogy plné dvojsmyslných narážek a úchvatná Marilyn, královna všech hloupoučkých naivek. Její "Mohla bych zavolat instalatéra, je mistr na vyndávání věcí z jiných věcí." a spousta jiných sladkých blbůstek z jejích křiklavě rudou rtěnkou namalovaných úst neztrácí kouzlo i po padesáti letech.(2.3.2007)

Téměř one man show Toma Ewella, který nesleze z plátna. Přesto když se objeví Marylin, tak naprosto opanuje prostor. Její sexy blbka je k nakousnutí i po letech. Nejzábavnější byli rozhodně všichni chlapi, co se konečně mohli odvázat. Šéf který chlastal u pokeru celou noc a tak se holí v práci, nebo doktor co radí hlavnímu hrdinovi, aby tu dívku příště zkoušel terorizovat spíše na pohovce.(26.6.2013)