Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.

Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.

Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).

Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý. (DearS)

PlayEasy

Skvělý klasický a dokonce už i v té době barevně vytvořený muzikál. Strašně příjemné prostředí Salzburgu a vůně Alp, písničky, hlavně ta, kdy učila zpívat von Trappovi děti v horách "Do Re Mi". Možná nám na zdejší databázi chybí žánr romantický, ale bez toho se obejdeme. Skoro tříhodinový životopisný kolos a právem největší kasovní trhák té doby. Dívali jsme se s celou rodinou a mužům se to líbilo více než ženám! Jim to prý pokazil závěr.... Nebudeme prozrazovat. No... z tohohle jsme vás asi moc nepřesvědčili, abyste se na tuto klasiku podívali. Snad vám pomůže to, že zrovna nedávno jsme byli na dovolené ve Velké Británii, kde jsme nejdříve bydleli u jedné rodiny blízko Londýna. Zeptali jsme se na jejich "What's your best film?" a oni odpověděli zaráz "The Sound of Music". Dokonce říkali, že jeli do Rakouska po stopách tohoto kousku. Pak jsme se přesunuli do Skotska, do Aberdeenu, kde jsme bydleli u druhé britské rodiny a zeptali jsme se "And what about you? What's your best film?" a z jejich úst zaznělo "The Sound of Music" a my na to "We were in british family near London and they said, their best film is The Sound of Music too!" A už jsme po návratu domů měli další film, na který se podívat, hned druhý den po příjezdu. 100% A i když jsou všichni herci na plátně skvělí (i ve zpěvu), tak to co zde předvádí Julie Andrews, tak milý čarovný brilantní herecký a hlavně pěvecký výkon, to měl být jasný Oscar! TOP 30 ()

Estwen

Dnes již klasika, která je sice předvídatelnou, možná trochu naivní pohádkou, ale člověk i po téměř 60 letech musí ocenit nádherně nasnímaný, perfektně zahraný a celkově precizně provedený kus umění. ()

Pavlin

Nádherné zpracování skutečného příběhu do muzikálové podoby.Julie Andrews i Christopher Plummer výtečně vykreslují své postavy a připravují skutečně nevšední zážitek,který,mám-li ho hodnotit je 100%.Krásná příroda vše ještě více podtrhuje.Nezapomenutelné. ()

WeeLass

Matka představená kláštera v Salzburgu má velké pochybnosti o jedné ze svých jeptišek, Marii. Proto jí pošle na zkušenou do rodiny zarputilého ovdovělého námořního kapitána George von Trappa, aby zde dělala guvernantku pro jeho sedm dětí. Ač se zdá, že si Maria prožije krušné časy, její pobyt se rázem stane jejím životním osudem. Třemi slovy – kouzelné, dojemné, romantické. Nejedna slza ukápla. Kam se na Julie Andrews hrabe nějaké Tužidlo nebo Vousy. / Mé oblíbené písničky - The Sound Of Music, Maria, I Have Confidence, My Favorite Things, Do-Re-Mi, Edelweiss / První dějství - 100%, druhé dějství - 100% ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Atron

Až neskutečně pozitivní síla celého muzikálu graduje při písních "Climb every mountain" (těch pár slov, které zpívá na začátku druhé části matka představená) a "Edelweiss" (von Trapp na festivalu). ()

Aethra

Nevím, jestli jsem po přečtení obsahu a komentářů čekala moc a byla pak zklamaná, nebo jen neměla správnou náladu... Za zvuků hudby je pěkný film se skvělou hudbou a neodolatelným elegánem Chrostopherem Plummerem, nicméně nejcitelnější dojem, který jsem si po shlédnutí odnesla byl ten, že kratší stopáž by rozhodně neuškodila. ()

moviefilms

Kam se hrabou dnešní muzikály? Pohodová hudba i příběh (který ke všemu za něco stojí :)), herecké výkovy skvělé, není to jenom "A žili šťastně až do smrti," ale taky je dobře ukázaná tehdejší doba a čemu muuseli Rakušané čelit..... 90% ()

blezg

Julie je okouzlující. Ve filmu se opakuje jen asi 4 nebo 5 melodií, které jsou však velmi chytlavé a krásně choreograficky vyřešené, nenásilně položené do děje, který mi poněkud narušil motiv anschlussu, ale jinak pohádka. Mám rád pohádky. Jsou takové pozitívní. ()

Janiska

Ten "melodramatický" námět jak je níže uváděno, byl skutečným osudem zpívající rodiny von Trappovi. Jo život píše romány.... ()

Mejdzula

Já teda nevím, jo, ale přijde mi to tak neskutečně blbý a dementní, že to ani víc nejde. Navíc tam zpívají přesně to, co mě absolutně nezajímá a spíš mi to ničí život. Pochválil bych tak maximálně samotný Salzburg a okolí, jinak lehké zvracení...buď neumím docenit kvalitu, nebo mi to prostě vůbec nesedlo. ()

rhiannon

Jako děcku se mi to moc líbilo (ale to ostatně Xena a Dr.Quinnová taky), ovšem postupem času k snímku získávám čím dál větší odpor. Hudební i vizuální složka jsou nepopiratelně výborné, ostatní je však na draka. Víc by se mi to líbilo, kdyby vymazali všechny samoúčelné scény s nacisty a film se dostal do snesitelnější délky muzikálové romance. Zobrazení těch malých spratků je dost nepravděpodobné, chemie funguje leda mezi kapitánem a jeho nejstarší dcerou a přehnaně divadelní gesta J.Andrews mě vážně iritují (takže děkuji za to, že nedostala roli ve filmu My Fair Lady). ()

unclejack

Hoci sa mi do sledovania muzikálu príliš nechcelo, nakoniec som v programovej ponuke zvolil práve tento film, ktorý uvádzala čt 2. V konečnom dôsledku som neľutoval, hoci som neskôr zistil, že najslávnejšiu scénu filmu, ktorá je hned v úvode, som zmeškal. Zápletka je vynaliezavá a poskytuje dostatočne voľné východisko pre výkony Julie Andrews - prirodzená v komických aj dramatických častiach - ale aj pre Christophera Plummera - odmeraný, no predsa len citlivý otec rodiny. Okrem nich dvoch prekvapí aj detský ansámbl, ktorý hrá viac ako slušne a postupne, ako zápletka dostáva farby nemeckej fašistickej vlajky, je prerod z roviny komickej do rodiny napínavej podškrtnutý práve výkonom jednotlivých detí. Robert Wise vedie svoj muzikál umne, bez zbytočného pátosu a Berkelyovských čísel - vsadil na skutočný príbeh, vynaliezavý scenár a hlavne na tie úžasné piesne! Sixteen Going on Seventeen je naj, nasledujú My Favourite Thimgs a Do-Re-Mi, všetko neuveriteľne chytľavé hity. A napriek nechuti k vykresleniu Alp ako jódlolandu s veľmi špecifickou módou - akým som rád, že si ju tvorcovia takmer úplne odpustili - som vydržal pri tomto dojímavom filme až do konca. Rozhodne stojí za pozretie. ()

Anýz

Výborný děj i hudba. Podle mě jsou nejlepší zpívající děti a jeptišky. Myslím, že by se tento muzikál mohl hodnocením rovnat i muzikálu My Fair Lady. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer