foto

Heath Ledger

  • nar. 4.4.1979
    Perth, Western Australia, Austrálie
  • zem. 22.1.2008 (28 let)
    Manhattan, New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Heath Ledger se narodil v australském Perthu. O herectví se začal zajímat už když chodil na základní školu Guilford. Své první herecké zkušenosti získal působením v Guildfordském divadelním souboru. Brzy poté se začal objevovat v několika australských televizních show. První z nich byly Clowning Around (1992), Ship to Shore (1993) a Pot (Sweat) (1996) v němž si zahrál významnou roli homosexuálního cyklisty.

O rok později si zahrál keltského prince Conora v historickém televizním seriálu Řev (Roar). Stejný rok se objevil v malé roličce Oberona ve filmové pohádce Tlapka (Paws). V hlavní roli devatenáctiletého chuligána Jimmyho si zahrál v celovečerní krimikomedii Ruce pryč! (Two Hands) (1999). Filmoví kritici film nazývali Australským Pulp Fiction. Po přestěhování do Hollywoodu si zahrál v další významné roli komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím (10 Things I Hate About You) (1999).

Opravdovou hereckou hvězdou se stal v roli syna Mela Gibsona ve výpravném dobrodružném hitu Patriot (2000). Postavení nového talentovaného Hollywoodského objevu potvrdil v dobrodružném romantickém příběhu ze 14 století Příběh rytíře (A Knight's Tale, 2001). Stejný rok si ještě zahrál vedlejší roli citově strádajícího Sonnyho, jenž si dobrovolně vezme život ve filmu Ples příšer (Monster's Ball).

V roce 2005 se objevil v roli Jacoba Grimma ve snímku režiséra Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů a v tomtéž roce si zahrál ve filmu Legendy z Dogtownu (režie Catherine Hardwicke), jež vypráví skutečný příběh o skupině mladých surfařů vystupujících pod názvem Z-Boys, kteří přivedli k životu nový, revoluční styl skateboardingu. Celý tento příběh by se vůbec nemohl odehrát, nebýt Skipa Engbloma - spolumajitele Zephyr Shopu, který zajistil Z-Boys jejich obrovskou slávu. Od okamžiku, kdy se skutečný Engblom doslechl o filmovém zpracování, si v roli sebe samého dokázal představit jedině Heatha Ledgera.

Na přelomu roku 2005/2006 zaujal rolí Ennise Del Mara ve filmu Zkrocená hora od oscarového režiséra Anga Leeho. Film vypráví milostný příběh dvou mladých mužů - rančera a kovboje - kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život. Prožili mnoho radostí i tragédií, díky kterým poznali slabost a sílu lásky. Film získal na MFF v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva a byl nominován v sedmi kategoriích na Zlatý glóbus. Po boku Heatha Ledgera se zde objevil Jake Gyllenhall v roli Jacka Twista. V roce 2006 si zahrál hlavní roli ve filmu Casanova.

Zemřel 22.ledna 2008 v New Yourku ve věku 28 let. O sebevraždu se podle lékařů nejednalo. V jeho blízkosti byly nalezeny prášky na spaní, které měl však na lékařský předpis. Díky kombinaci několika druhů prášků (antidepresiva, prášky na spaní apod.) a důsledku dlouhodobého fyzického vypětí došlo k srdečnímu kolapsu.

Půl roku po jeho smrti byl uveden do kin film TEMNÝ RYTÍŘ kde ztvárnil vedlejší roli Jockera. Za tuto roli posmrtně získal cenu Zlatý globus a následně i Oskara. Film během prvníHo víkendu vydělal přes 158 miliónů dolarů a celosvětové tržby dosáhly jedné miliardy dolarů.

Lukas "Alkas" Rivola

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Hudební videoklipy

2007 Modest Mouse - King Rat (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(6 879)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace