• Western

Zakletá nevěsta (1939)

Skoro 20 let jsem čekala, než jsem zjistila, jak se toto dílko jmenuje. Pouštěli nám to v I. třídě a jediné co jsem si pamatovala byl drak a jak Vasilisa strčí bábu (resp. kouzelníka) do kotle. A taky jsem možná odhalila počátek arachnofobie :-)

Hazard srdcí (1987) (TV film)

Helena Bonham-Carter jako Serena protáčí oči a zvedá obočí, Marcus Gilbert se jako Lord Vulcan cynicky a vědoucně usmívá, hlavní zloduch je odpudivý, budoucí tchýně nebezpečná, tak kde se stala chyba? Ono to bude asi ve scénáři resp. v knižní předloze (scenárista se to opravdu snažil trochu zjednodušit překombinovanost knihy). Zápletky a tajné chodby jak z gotického románu, ale zase tomu chybí lepší dialogy a prokreslenost postav. Ústřední dvojice nemá příliš prostoru a není vůbec jasný důvod pro jejich jednání. Jinak je to druhý film, který jsem viděla podle Barbary Cartland a mám pocit, že pokusy o znásilnění v kočáře je v žánru žádaný prvek.

Klub únosců (2002)

Po delší době opět příjemná romantická komedie v historickém hávu, která potěší. Ono to přeci jen působí přirozeněji, když si muži poklekají a pronášejí vyznání v době, kdy se to patřilo (v moderních komediích to působí jako neon na Staroměstském náměstí).

Malý velký muž (1970)

Musím říci, že je to celkem důstojný přepis knihy, ale rozhodně postrádá její cynismus. U knihy jsem se smála, film u mne žádné emoce nevyvolal (mimo dětství, kdy jsem omylem viděla jen ten masakr žen a koní a nemohla jsem si to srovnat v hlavě v porovnání s mayovkama). Myslím, že je velká škoda, že některé momenty vynechali, ač k nim byl náběh - Olžin syn a Custrova paruka. Ve své době to asi byla bomba, ale dnes film působí zdlouhavě a místy nudně (obecně považuji 70. letá co se týče westernu za nejhorší).

Ďáblice v růžovém trikotu (1960)

Film o tom, že být potvorou se vyplatí. Nudné. Dokoukala jsem to jen proto, abych věděla s kým Sophia Loren zůstane (opět zklamání) tj. žádný slušný posun. Film dostal spád jen v jednom momentu při přepadení indiány, ale toho režisér nevyužil. Cukor už moc míchal žánry a western mu evidentně nesedl. Prostředí Západu je jen kulisa. p.s. když někde prodávají film skoro zadarmo asi vědí proc :-(

Nadějný rok (2011)

První část byla přesně taková jak jsem čekala, zábavná. Pak se to nějak zvrtlo do připomínání životních hodnot a řešení osobních problému. To do komedií moc nepatří. Takže ta čtvrtá hvězdička je neobjektivně za ptáky.

Panství Downton (2010) (seriál)

První série super. Druhá už pokulhává - hrabě Robert, byl moc čistý, tak se mu musí udělat skvrna na štítu, ty telepatické chvíle, kdy je Matthew raněn etc. Tak teď jen čekat, jestli třetí série udrží laťku, nebo jestli se propadne úroveň níže. Samozřejmě nejlepší hlášky má ovdovělá hraběnka alias Maggie Smith.

Můj miláček Klementina (1946)

Film táhnou herecké výkony , jinak je to nuda. V rámci Fordovy filmografie aspoň potěší scéna s příjezdem hráčů, kterou ještě zopakoval s Jamsem Stewartem v Dva jeli spolu (zde se mi líbila víc).

Coroner Creek (1948)

Kladný hrdina pronásleduje záporáka a jeho noshledy. Od začátku je jasné jak to dopadne, Tak se díváme jen na zpracování - trochu si zafilozofujeme a konec. Uznávám, že tam byly dobré pěstní souboje.