• Western

Byl jednou jeden lotr (1970)

Každý se dá podrazit, z každého vězení se dá utéct a každý se dá zkazit. Film stojí na K. Douglasovi, H. Fonda je jako čestný muž méně výrazný, jeho šerif Lopeman mnohem méně sympatický než podrazák P. Pitman Jr. K. Douglase, kterému trochu fandíte, aby si ty dolary mohl užít.

Marie Stuartovna, královna skotská (1971)

Dobrý snímek, který se stejně jako další historické filmy nevyhnul úpravám historických faktů pro větší dramatičnost či zjednodušení děje. Propracované dialogy, pěkné kostýmy, ale působilo to na mne jako divadelní hra. Timothy Daltona jsem jako blonďáka nepoznala.

Ovčák (1958)

Komediální western, který chvílemi lavíruje na hraně parodie a na hraně avízovaných žánrů. Milé, leč vtipy se tak nějak očekávají (nevím zda jim trochu neubral dabing) a zápletka také. Tím, že ani jeden žánr nepřevážil, je to takové nemastné, neslané (porovnám-li s filmem Podporujete svého šerifa, u kterého mohu říci: to je komedie, u Ovčáka to říci nemohu, a to mu právě škodí).

Neporažení (1969)

Celkem nudný film s naprostou nevěrohodnou postavou plukovníka Langdona - na počátku hrdý Jižan, ke konci velmi tolerantní muž, kterému by nevadil ani indián v rodině etc. Za vtipné nepovažuji vzájemné rvačky, tak že jediným světlým okamžikem byl McCarty a jeho kočka Urozená. Všichni táhneme do Mexika, abychom pak táhli zase zpátky a cestou ukážeme, že jsme všichni vlastně slušní lidé, kteří si navzájem pomáhají. Idylické. Nevěrohodné. Zbytečné.

Cesta spásy (1965)

Místy vtipné, ale příliš dlouhé. Plukovník Burta Lancastra byl skvělý - není třeba grimas stačí jen překvapený výraz a doutník, sklenku whiskey nepočítaje. "Jako kdybych já, důstojník, byl proti alkoholu." Za vtipnější považuji první část, nejnudnější byla dlouhá písečná bouře a scény s Oráklem a jeho věštěním.

Jízda do Ox-Bow (1942)

Film o lidové spravedlnosti, davové psychologii a morálce. Dojem z příběhu pokazilo čtení dopisu na rozloučenou, protože poslední slova člověka jsou zajisté vždy filozofickou úvahou na téma spravedlnost.

Šedý orel (1977)

Tento western jsem kdysi viděla na VHS a moc se mi líbil, teď jsem se podívala znovu s novým dabingem z roku 2010 od Studia B a divím se, že to nemá pod 50%. Pominu, že z Beth udělali Bess, ale ječák který její postavu doprovází, úplně shodil celý film, protože dojem je naprosto jiný, tj. roubík do úst a nevyndavat a obdiv k Šedému orlu, že to vydržel. I dialogy byly trochu jiné, posunutí vtipu i smyslu. Tak mi nezbývá, než sehnat někde originální znění. Ty 4 hvězdičky jsou za původní zážitek z 90. let.

Jak byl dobyt Západ (1962)

Snad jen uvést nepřesný citát starého indiána „Až na nebi nebude jediný pták, v potoce jediná ryba a v lese jediný strom, tak bílý muž pochopí, že penězi se nenají“

Vlakoví lupiči (1973)

Velmi nudné až na pár přestřelek, ale jak psali jiní, tu pointu jsem nečekala a byla třešničkou na dortu. Vlastně celý film vás uspává a na poslední minuty probere.

Žluté nebe (1948)

Velmi příjemný western, kde Gregory Peck hraje autorativního vůdce bandy lupičů Stretche, který nemá rád hlasování a jeho nejčastější slova jsou „Drž hubu!“. Členové bandy, kteří jsou úplné ovce, to pak musí odskákat. Stretch nakonec narazí na někoho, kde je stejně silnou osobností jako on a ke všemu je to ještě žena – Mike. Scény mezi nima považuji za perfektní, zvlášť spor mezí duší a tělem večer na verandě. Kdyby se nekonal ten naprostý závěr o obrácení na pravou cestu bylo by to za 5*. Jinak GP to více slušelo s vousy. Ad komentář PavelR žádné facky tam nepadnou, v těchto časech, se ženy ve filmu ještě nemlátí, to přijde někdy v 60. letech.