Spolek nemilosrdných (2009)

Debilný príbeh s ešte debilnejšími postavami s nulovou logikou. K tomu si treba prirátať všetky možné filmové klišé, ktoré sa dali do 97 minút napchať, umelohmotné bábiky aka herečky (či skôr "herečky") v hlavných postavách a máme na svete filmový vyvražďovací hit. Napriek tomu všetkému som sa bavil a hoci je treba film sledovať s vypnutým mozgom, účel pobavenia a oddýchnutia pre všetkých fanúšikov striekajúcej krvy a efektného vyvraždovania zbohatlíckych tínedžerov s prehľadom plní.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Mafiánske prostredie je vo filme moje obľúbené. Spracovať ho do seriálu a dať mu tvár Steva Buscemiho bol geniálny ťah. Boardwalk Empire sa rozbiehal trošku pomalšie, no vôbec to nebolo na škodu, práve naopak. Postavenie základov pre rozvoj príbehov postáv, nastolenie neopakovateľnej atmosféry v spojením so slávnymi mafiánskymi menami z prvej polovice minulého storočia vytvára kostru seriálu. V druhej polovičke sa už seriál rozbieha naplno a definitívne pohltí diváka. Pre mňa osobne predstavuje Boardwalk Empire jeden z najoriginálejších seriálov.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Keď som tento film videl prvýkrát mal som asi 9 rokov. Ubehlo ďalších sedem, kým som ho videl znova. Jediné čo som si z prvého videnia pamätal bol skvelý pocit z tohto snímku, no ani štipka deja. Po druhom pozretí som pochopil jeho silu a dokonalosť. Bolo to práve v období, keď som sa začal viac zaujímať o filmy a Shawshank sa stal jedným z hnacích motorov. Dnes (o ďalšie 4 roky neskôr) som ho videl asi po desiatykrát. Opäť som ho sledoval so zatajeným dychom a vychutnával si každým dúškom dokonalú symbiózu všetkých kúskov, z ktorých sa toto majstrovské dielo skladá. Prvé miesto v rebríčku na CSFD je pre The Shawshank Redemption absolútne zaslúžené.

Dokonalý trik (2006)

Are you watching closely? Každý kúzelne dobrý film sa skladá z troch častí. Prvou je Prísľub (The Pledge). Chris Nolan, čoby kúzelník strieborného plátna, vás ústami Michaela Cainea vtiahne do zdanlivo pomäteného, no obyčajného príbehu dvoch mladíkov, ktorí sa chcú stať kúzelníkmi. Vďaka nechronologickému radeniu scén vám dá možnosť nahliadnuť ďalej, aby ste videli, že ide o niečo obyčajné, čo samozrejme nie je pravda. Druhé dejstvo sa nazýva Premena (The Turn). Nolan učiní z banálneho príbehu, psychologickú drámu a vojnu postáv. Neviete či si máte viac vychutnávať napätie, ktoré medzi nimi vládne, ich neľútostný súboj, túžbu po pomste, vlastnú ctižiadosť alebo fakt ako je to všetko výnimočne zahrané vynikajúcim Hughom Jackmanom a Christianom Baleom. Postupne vybuduje príbehy oboch postáv, aby si ich vzápätí obe vzájomne rozšliapali a zmizli v nenávratne. V tejto chvíli neviete, ktorú postavu nenávidieť viac. Až teraz začnete pátrať po skutočnom tajomstve, ale ako každý divák kúzelníckeho vystúpenia ho v skutočnosti ani nechcete nájsť. Chcete sa nechať oklamať, unášať sa na mrazivej vlne tohto snímku a preto ešte netlieskate. Netlieskate, pretože takáto zmena, alebo zmiznutie nestačí. Musíte to jednoducho vrátiť späť. Preto má každý trik aj tretiu - tú najťažšiu - časť, ktorú voláme Vyvrcholenie (The Prestige).

Počátek (2010)

Nolan je boh! Priznám sa, že po prvom videní vo mne Počiatok zanechal zmiešané pocity. Dlho som nad filmom rozmýšľal a asi týždeň som ho nevedel dostať z hlavy, no vtedy som sa odhodlal k druhej projekcii a musím povedať, že všetky pochybnosti pominuli. Kým po prvej mi stále v snímku niečo chýbalo (akýsi "Nolanov bozón", ktorý z jeho filmov robí neobyčajný zážitok) po druhom sa pre mňa príbeh dokonale uzavrel. Prišlo to s definitívnym vysvetlením zakončenia filmu, s ktorým prišla aj absolútna spokojnosť so snímkom.

Láska nebeská (2003)

Miestami môžno vtipné a roztomilé, no ako celok príliš povrchné a gýčové...

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Nemôžem sa vyhnúť porovnávaniu so snímkom Paris, I Love You, ktorý je pre mňa o level vyššie. Európske kúzlo a hravosť Paríža vo mne zanechali oveľa silnejší zážitok ako závan cigarety z New Yorkskej ulice. Film sa nesie celý v jednej línií šedého priemeru, z ktorého až na príbeh Shekara Kapura a Joshua Martson nič nevyčnieva.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

(Pridávam sa ku kritikom 3D). Solídny film, no zároveň slabá knižná adaptácia. Vatový Part I totiž nasledoval Part II, ktorý divákovi nedal vydýchnuť. Je to pochopiteľné, veď zo zlatého prasiatka treba vytriasť koľko to len dá. No ale späť k filmu. Nemôžem povedať, že by som sa nudil, na to ani nebol čas, film bol prešpikovaný vizuálne perfektne zvládnutou akciou. Čo mi však vadilo je, že ma príbeh nechával pomerne chladným (a to som knihu celkom prežíval). Samotné uzavretie príbehu v podobe súboja Harryho s Voldemortom, bolo dobré, ale nie výborné a tak musím ísť na 4*