3-iron (2004)

Kim ki-duk začíná být mým žhavým favoritem na jednoho z nejlepších režisérů, jaké znám. Jeho barvité vyprávění beze slov je něčím naprosto neskutečným. V tomto filmu platí dvojnásob. Přijde mi, že takovéto zdánlivě nejsvobodnější filmy se prostě musí točit tam, kde žádná svoboda není. Jako by ti lidé podvědomě toužili po něčem co nemají a ani neznají, ale vychází to z jejich podstaty, přirozenosti a snad je to jakýsi myšlenkový atavismus po předcích, kteří byli volní a běhali si po světě kam se jim zachtělo.

Jak se točí Rozmarýny (1977)

Tak z tohoto filmu jsem před 10ti lety dokázal mít docela solidní depresi. Nic víc ani nic méně mi bohužel nedal.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Překrásný alegorický snímek o krásné korejské přírodě, morálce, touze, chtíči a pokoře. Nemohu si pomoci, ale čím dál víc se propadám do světa asijského filmu a připadá mi, že snad neumějí udělat vyloženě špatný film. Co jsem zatím viděl, bylo téměř vždy dech beroucí a hubu otevírací snímek plný netypických momentů, zápletek a vyvrcholení. Když se v Hollywoodu natočí film, tak mu stačí, aby měl jednu část z asijského a hned má úspěch zaručen. Nemohu jinak, než nalepit tomuto filmu pět hvězdiček přímo mezi oči.

Amélie z Montmartru (2001)

Milý a nenucený snímek, který pohladí. V něčem trošku podobný Magnolii, v něčem Benjaminu Buttonovi. Líbí se mi ta propagovaná krása méně známých pařížských míst. Je tam zachycen typický život na periferii. Všeho všudy jsou to jen pěkné výjevy roztomilých lidí, jdoucí v zajímavé chronologii za sebou. Ale když se mě někdo zeptá, co se mi na tom filmu skutečně líbilo, tak toho je velmi málo na to, abych dal alespoň 4. Čímž nechci říct, že to byl špatný film. Jen mi asi neměl co dát.

Mikulášovy patálie (2009)

Nádherné a důstojné zpracování knih, které jsem jako malý četl. Líbila se mi vzpomínka na knižní ilustrace v úvodních titulcích. Jinak nostalgie zapůsobila ze 100% :). Jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Inteligentní sranda vhodná pro malé i velké, překrásná pasující hudba a skvělí herci. Z tohoto tématu podle mě nešlo vytěžit víc a ani bych víc nechtěl.

Revizoři (2003)

Netradiční snímek s ještě více netradiční maďarštinou v hlavní roli. Asi si dnes před spaním pustím Omegu. Rozhodně zajímavý film, ve kterém se člověk ani na vteřinu nehne z prostor metra a tak musím říct, že pro mě bylo po jeho konci nutností stoupnout si na chvíli k oknu a vnímat ten prostor. Toto se určitě povedlo.

Světáci (1969)

Tak tomuhle se říká herecký koncert. Ani si snad nedovedu představit nabitější komedii, než právě tuto. Dlouho jsem neměl ani tušení o tomto roztomilém snímku, ale teď, když jsem jej konečně shlédl mi přijde, že jsem viděl nejlepší naší komedií a že nevím, zda to má vůbec potenciál nějaký jiný film změnit. Už se těším, až si ho pustím znovu!

To je vražda, napsala (1984) (seriál)

Míval jsem tento seriál docela rád jako malý, ale teď jsem náhodou viděl několik dílů a musím dát ze tří hvězdiček na jednu. Najednou mi ta sympatická babča příjde úplně otřesným způsobem vtíravá, vlezlá, falešná a průhledná. Angela Lansbury hrála velice podobně v Plynových lampách, ač to bylo o 40 let dříve. Nikdy dřív jsem si to však neuvědomil.

Vanishing Point (1971)

Takhle suverénně pětkový film jsem dnes potřeboval. Věděl jsem, že od tohoto filmu očekávám hodně, a dostal jsem snad minimálně jednou tolik. Tento film mi přišel jako taková parafráze na Malého Prince. Na každém kroku potkal zajímavé lidi ať už hodné, či zlé až na to, že necestoval po mnoha planetách, ale jen po té naší - neméně rozmanité. Tento snímek je rozhodně kultovním skvostem a jedním z nejkrásnějších pocitových amerických filmů.

Propast (1989)

Tak jsem měl vždycky za to, že tenhle film je obrovský béčko a i když jsem ho viděl jako menší, tak jsem se docela smál při jeho shlížení. A najednou jsem ho tu čirou náhodou našel a koukám, že má tolik %. Možná, že na tu dobu to byli skvělé efekty, ale už když se to poprvé objevilo na komerční TV, tak mi přišlo, že tomu mnohé chybí. Jediné co bych na tomto filmu opravdu pochválil je myšlenka vizuálního znázornění mimozemské entity. Vezmeme li si 80% sci-fi filmů, tak znázorňují mimozemšťany, kteří mají pořád ruce, nohy, tělo a hlavu. Jednou je ta hlava deformovaná, jindy mají jen tři prsty, ale pořád jsou zdánlivě podobní člověku. Kdežto tady, jak můžeme vidět, tak mimozemská entita je takového jakéhosi měňavkovitého tvaru, tedy tvaru pravděpodobně nejlépe přizpůsobivého k jakýmkoliv podnětům vnějšího prostředí.