Jak princezny spaly na hrášku (1967) (TV film)

Antonín Molčík byl perfektní vyprávěč pohádky. Chtěla bych, aby mi předčital z knihy. Ano, z celé pohádky je pak nejzajímavější Eva Trejtnarová-Hudečková. Škoda, že už se v tv neobjevuje jako herečka. Celkem hezká studiová pohádka. Neurazí, ale ani neohromí. Dělaná přesně na nedělní poobědový čas.

Spravedlivý Bohumil (1998) (TV film)

Tak tohle je pohádka, které jsem se jako malá bála a nemohla z ní v noci usnout. Malým dětem bych ji nepouštěla. Mohlo by se přihodit, že ráno nebudou po nějakou dobu pyžámka suchá. Nemám z té pohádky dobré pocity ani teď a to má dobrý konec. Ten to prostě nezachrání. Jitka Schneiderová vypadala skutečně příšerně. Nechtěla bych ji potkat po setmění na ulici.

Dvě Cecilky (1969) (TV film)

Václav Mareš mi přišel jako Krakonoš divný. Jsem zvyklá na toho Františka Peterky, kterému sekundovala sojka policajtka. Pohádek, kde vystupují dvě na vlas stejné dívky, z nichž jedna je dobrák a druhá hajzlík, je hodně. Jde jen o to ji natočit originálnějším způsobem nebo do rolí děvčat obsadit výraznou herečku a tou Hana Maciuchová vždycky byla a je. Krkonošské nářečí působilo roztomile a vůbec, celá pohádka je roztomilá.

Lesní ženka (1974) (TV film)

V jednoduchosti je síla. Tohle byl tak krásně jednoduchý pohádkový příběh, žádné zbytečné kličkování a kombinování. Bohatě to stačilo. Vždycky jsem si myslela, že lesní žínky utancovávaly mládence, kteří se jim dostávali do spárů. V této je to jinak. Vždycky nemusí být víly a lesní divoženky škodolibá stvoření, která mají smrtelníky jen pro zábavu. I když tady je Daniela Kolářová taky musela tancem potěšit.

Když se čerti rojili (1966) (TV film)

Moudrý Policejní rada Vacátko co by pekelník vyučující budoucí čertiska v čertovské škole. Vypravuje jim poučné příběhy, ze kterých by se měli poučit. To jsem si nemohla nechat ujít. Nepomatuju se, že bych Jaroslava Marvana někdy viděla hrát roli čerta. Pohádka se bude líbit všem, nejen malým dětem a pamětníkům. I mně se líbila. Nejsem už malé dítě a nejsem ještě pamětník.

Čert a Káča (1970) (TV film)

Jiřina Bohdalová se jako hubatá Káča pěkně vyřádila. Tahne ji svým hereckým talentem nahoru, ale i vedlejší role stojí za to. Na Káču bylo holt i peklo krátké. To by muselo zamrznout, aby si ji tam dobrovolně nechali. Moc příjemná pohádka, která mě pobavila hlavně díky Jiřině Bohdalové. Nenapadá mě herečka, která by Káču zahrála lépe.

Mrtvý princ (1971) (TV film)

Začalo to jako horor. Běsnící počasí. Dva mladí lidé skrávající se po stromy. A název pohádky taky není zrovna dvakrát přívětivý. Bouřka to byla parádní. Nejsem si jistá, jestli by v dnešní době pustil kastelán někoho k sobě na zámek, ale budiž. Nemohl by bez toho vzniknout tenhle krásný příběh, kde se prolíná realita s legendou. Ladislav Pešek moc hezky vypravoval. Taky bych celá napnutá poslouchala. Alena Vránová uměla hrát pěkně závistivé ženské. Takové mrchy jí šly.

Vybíjená (2015)

Očekávala jsem mnohem víc a nedostla nic. Název je opravdu velmi zavádějící. Při sledování se pro mně film stal nesrozumitelným. Pořád se skáče z jednoho období do druhého a to se bohužel nepodařilo zvládnout, protože to od diváka vyžaduje pořádnou dávku soustředění, aby se orientoval v tom, kdo je kdo a kdo s kým, proč a za kolik. Tady není komedie a ani drama. Tady je vzduchoprázdno a v něm se plácá pár herců.

Hamernická povídačka (1975) (TV film)

Když jsem slyšela úvodní slova vyprávěče Františka Kovaříka, příjemně mně mrazilo v zádech a úplně jsem zjihla. Strašně dlouho jsem ho neslyšela. Byl to blahodárný balzám pro moje uši i duši. Moc hezky obsazená studiová pohádka. Nevěděla jsem, že Kateřina Burianová za mlada hrála v pohádkách. No, jsem zase o něco chytřejší. Hamerníkovi byl toho panáčka ze zámku čert dlužen. Nechybí tu samozřejmě poučení. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Kdo chce víc, nemá nic. Za hloupost se platí v každé době. Ještě, že měl Floriánek rozumnou čeleď.

Princezna Lada (1969) (TV film)

Jsem moc ráda, že se mi podařilo objevit i tuto pohádku. Alespoň si můžu porovnat obě verze, z nichž jedna je barevná a druhá je právě tato. Musím říct, že i tato verze je kouzelná a má něco do sebe. A vidět Janu Drchalovou (Preissovou) jako princeznu Ladu jsem si nemohla přece nechat ujít. Pořád ji mám v hlavě zafixovanou jako maminku malého Vašíka. Asi to tak i zůstane. Pohádka je to poněkud jednodušší než její předchůdkyně i jména a situace jsou jiná, ale vůbec mi to nevadilo.