• Krátkometrážní

Kmen (2014) odpad!

Prečo sa dívať na toto a nie radšej na Schlondorffovho Torlessa? Tisíc krát videné, ochudobnené o záberovanie a akékoľvek hlbšie nuansy, obsah. Akoby dlhé zábery, "objektívnosť", akože otvorené extrémne násilie, sex a iné krutosti zo snímky robili festivalového víťaza... Chvála prázdnote.

Neznámé Rusko (1923)

Politicky nekorektný komentár dodáva snímke ďalší, komediálny, rozmer.

Gyakufunsha kazoku (1984)

Ako Hanekeho Siedmy kontinent s humorom, sebeiróniou a japonskou prepiatosťou.

Jauja (2014)

Slobodný, intuitívny film. Zlom.

Lev i byk (1984)

V názve síce Lev a býk, no film je hlavne o šakalíkovi ( - či čo je to za patvora. Známa tvrdí, že fenek). Nastal koniec sveta, na konci fillmu, v istom ohľade.

Bohužel pro mě (1993)

"When my father's father's father had a difficult task to accomplish, he went to a certain place in the forest, lit a fire, and immersed himself in silent prayer. And what had to be done was done." The ritual was diluted over time. "But we do know how to tell the story."

Mapy ke hvězdám (2014)

Ohromne sa mi páči zobrazenie šialenstva v tomto snímku. A jeho až démonická podstata plynúca z čírej zlo vôle všetkých postáv. Zlovôĺa, ktorá prechádza do bludov a blúznenia, prízrakov, ktoré sú sprievodcami tejto tragédie, ktorá na jednej strane bezvýcodnosťou a determinovanosťou pripomína shakespearovské masakre, na druhej anitcký Cosmopolis. Desivý, rozrušujúci film. Sympatické, že sa v dnešnej dobe niekto odváži problematizovať na filmovom plátne Eitku.

Zimní spánek (2014)

Čierna komédia. Nechcená. Žiaľ, nepozerateľná. Ale autor to asi myslel dobre. Snáď. ... (Toto nie je Čechov. A do filmu nemožno prepísať dialógy postáv z Tolstého.)

Pola X (1999)

Ohromne frustrujúci film. Motivované v ňom nie je vôbec nič, výber situácii viac než bizardný. A všetko dostanete polopate. (Aspoň že sa tak narovinu dozvieme aj, že Šarunas Bartas je génius, mimo iné i drsný kápo.) Zostane len holá myšlienka filmu. Síce pekná, ale naplno vstrebaná už po pol hodine.

Moderato cantabile (1960)

Premrhaný potenciál. Popisok k filmu je zaujímavejší ako zhliadnutie celého filmu. Ani Durasovej dialógy celku nepomôžu, keď herecké hviezdy (i to je celkom otravné) sú vedené veľmi pofidérne. Film je vyprázdnený, namiesto toho aby o vyprázdnenosti rozprával...